Coniedzielnik nr 341

Od redaktora

Drodzy Parafianie!

Niedziela przypadająca w oktawie Wielkanocy od lat naznaczona jest w naszej duchowości jednym słowem – na wszelkie sposoby odmieniany, po wielokroć pada termin: Miłosierdzie. Łatwo zauważyć, że słowo to bynajmniej nie ma jednego znacznia.

Pewno najłatwiej nam stosować kryterium miłosierdzia w odniesieniu do samego siebie. Dla każdego człowieka naturalnym jest, że ktoś ma być dla mnie dobry, że mogę oczekiwać zaspokojenia moich potrzeb, że ktoś przyjdzie mi z pomocą, gdy znajdę się w trudnej styuacji. Naturalnym jest, że łatwo nam spodziewać się względem siebie miłosierdzia.

Znacznie trudniej jest – w wielu sytuacjach przychodzi nam tego doświadczać – wykazać się miłosierdziem wobec innych. O ile własne potrzeby dostrzegamy bez trudu, o tyle zauważenie potrzebującego bliźniego wcale nie jest takie łatwe. Nie tylko ewangeliczny Samarytanin miał z tym znaczący problem.

Najtrudniej przychodzi nam otworzyć się na ten wymiar Miłosierdzia, który dotyka głębi naszej duszy. A przecież to jest istota tego daru. który Zmartywychwstający Jezus przynosi swoim uczniom. By z niego skorzystać, konieczne jest s pełnienie jednego warunku: muszę dostrzec, że rzeczywiście Bożego miłosierdzia potrzebuję. Gdy brakuje mi chleba, zdrowia, opieki – widzę to bez trudu. Przede mną zadanie takiego kształtowania sumienia, by pewnie wskazywało na brak uświęcającej łaski.               

Wasi duszpasterze. 

Lekcje religii dla dorosłych

Formy kultu Miłosierdzia.  

Obraz Jezusa Miłosiernego
Siostra Faustyna 22 lutego 1931 roku miała wizję, w której Pan Jezus żądał od niej wymalowania obrazu. Zapowiedział też łaski dla czcicieli tego wizerunku.
Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w waszej kaplicy i na całym świecie. Obiecuję, że dusza, która czcić będzie ten obraz, nie zginie. Obiecuję także, już tu na ziemi, zwycięstwo nad nieprzyjaciółmi, szczególnie w godzinę śmierci. Ja sam będę ją bronił jako swej chwały.

Święto Miłosierdzia
Pragnę, aby święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mojego; wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski; niech się nie lęka zbliżyć do Mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jako szkarłat. *Przygotowaniem do Święta Miłosierdzia jest nowenna, która rozpoczyna się w Wielki Piątek i polega na odmawianiu Koronki do Miłosierdzia Bożego wraz z modlitwą za dusze.

Koronka do Miłosierdzia Bożego
Pan Jezus podyktował siostrze Faustynie tekst Koronki w Wilnie 13 i 14 września 1935 r. Odmawiaj nieustannie tę koronkę, której cię nauczyłem. Ktokolwiek będzie ją odmawiał, dostąpi wielkiego miłosierdzia w godzinę śmierci. Kapłani będą podawać grzesznikom jako ostatnią deskę ratunku; chociażby grzesznik był najzatwardzialszy, jeżeli tylko raz zmówi tę koronkę, dostąpi łaski z nieskończonego miłosierdzia mojego.

Godzina Miłosierdzia
W październiku 1937 r. Pan Jezus polecił s. Faustynie czcić godzinę swej śmierci. O trzeciej godzinie błagaj mojego miłosierdzia, szczególnie dla grzeszników, i choć przez krótki moment zagłębiaj się w mojej męce, szczególnie w moim opuszczeniu w chwili konania. Jest to godzina wielkiego miłosierdzia dla świata całego (…) w tej godzinie nie odmówię duszy niczego, która mnie prosi przez mękę moją….

Szerzenie czci Miłosierdzia
Kiedy dusza zbliża się do mnie z ufnością, napełniam ją takim ogromem łaski, że sama w sobie tej łaski pomieścić nie może, ale promieniuje nią na inne dusze. Dusze, które szerzą cześć miłosierdzia mojego, osłaniam przez całe życie, jak czuła matka swe niemowlę, a w godzinie śmierci nie będę im Sędzią, ale miłosiernym Zbawicielem..

wykorzystano materiały serwisu https://misericors.org

Co u nas?

Niedziela przypadająca w tydzień po Wielkanocy, a zatem kończąca oktawę świętowania Paschy, od lat już jest obchodzona jako Niedziela Bożego Miłosierdzia. Duchowym przygotowaniem do tego dnia była przeżywana od Wielkiego Piątku Nowenna ku czci Jezusa Miłosiernego. Jak to już wcześniej zostało zapowiedziane, w niedzielne popołudnie zapraszamy do wspólnej modlitwy przy odnowionym krzyżu, stojącym w obrębie dawniej funkcjonującego cmentarza, naprzeciw stacji paliw. W trakcie tego nabożeństwa nowy krzyż zostanie poświęcony.

Tradycją Tygodnia Miłosierdzia jest również to, że w tym właśnie czasie wierni mają szczególną możliwość przekazania swojego materialnego wsparcia na rzecz Caritasu – organizacji, która funkcjonując w Kościele, ma za cel czynne wspieranie uczynków chrześcijańskiej miłości. Zasadniczo zbiórka ofiar do puszek z przeznaczeniem na takie właśnie działania będzie miała miejsce w dzisiejszą niedzielę. W naszej wspólnocie parafialnej z racji kilku zbiegających się przyczyn zbiórka ofiar przeznaczonych na statutową działalność Caritas – zarówno w naszej wspólnocie, jak i na niwie diecezjalnej – będzie miała miejsce w przyszłą niedzielę, 18 kwietnia. Za dar otwartych serc i za każdy złożony datek już dziś Drogim Parafianom z góry serdecznie dziękujemy.