Od redaktora
Drodzy Parafianie!
Sytuacja, jakiej przychodzi nam wszystkim doświadczać w ostatnich tygodniach i miesiącach trudno określić mianem zwyczajnej. Konieczność stanięcia wobec nieznanych nam wcześniej wyzwań zmieniła wiele z naszych zachowań, postawiła wobec obcych nam wcześniej problemów. Na nowo przychodzi nam poznawać znaczenie słów: „dystans”, „bezpieczeństwo”, „odpowiedzialność”. Zupełnie nowego wymiaru nabiera także słowo wielokrotnie w naszych kościołach wypowiadane, a dziś odczytywane w nowym kontekście: to NADZIEJA.
Człowiek, który byłby pozbawiony nadziei, byłby bez wątpienia kimś dramatycznie i ostatecznie pogrążonym w rozpaczy. Samo brzmienie wyrażenia: „beznadziejny”, budzi lęk i powoduje zimne dreszcze. Życie bez nadziei, beznadziejna sytuacja, brak jakichkolwiek perspektyw na coś lepszego – to perspektywa wręcz nie do zniesienia, sytuacja, w której nikt w miarę normalnie rozumujący nie chciałby się znaleźć.
Im trudniejsze są nasze życiowe sytuacje, tym usilniej szukamy dróg wyjścia. Im bardziej doświadczmy bezsilności i braku owocności naszych działań, tym chętniej łapiemy się choćby nikłego przebłysku szansy na coś lepszego. Dzisiejszej nocy mrok naszej trudnej ludzkiej egzystencji rozświetla płomień nadziei prawdziwej. Tej NADZIEI, która ma moc zwyciężyć wszelką słabość i niemoc. Słowa, przez które nowa perspektywa otwiera się przed nami, brzmią: Chrystus zmartwychwstał!
Wasi duszpasterze.
Aktualności
Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia,
tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi
były zamknięte z obawy przed Żydami,
przyszedł Jezus, stanął pośrodku
i rzekł do nich: «Pokój wam!»
/J 20,19/
Życzenia Świąteczne Arcybiskupa Metropolity z okazji Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego 2021 r.
Drodzy Bracia Kapłani,
Osoby życia konsekrowanego, wszyscy nasi diecezjanie oraz goście,
świętujący nad Odrą i Bałtykiem tajemnicę Zmartwychwstania Chrystusa.
Ten Dar Pokoju, który otrzymujemy od Zmartwychwstałego Jezusa, ciągle nas zaskakuje. Także w dwudziestym pierwszym wieku. Także w obecnym roku, gdy z wielu stron ogarnia nas niepokój. Również ten pandemiczny. Darem Pokoju Pana jesteśmy jednak napełniani nie tylko w samą Uroczystość Zmartwychwstania, ale przy każdym spotkaniu z Panem. Głęboko doświadczamy tego przecież w czasie każdej Mszy świętej, zgłębiając trzyletni Program duszpasterski: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Pogłębia się ta perspektywa w Roku Świętego Józefa, gdy w Tajemnice Boże próbujemy wchodzić prowadzeni przez Opiekuna Pana Jezusa.
„Eucharystia jest sercem Kościoła” – mawiał św. Jan Paweł II. W jej centrum zawsze znajduje się Maryja – „Niewiasta Eucharystii”, ale również św. Józef, jako Patron Kościoła powszechnego. Opiekun Syna Bożego ukazuje się nam także jako mąż wiary i miłości, jako człowiek Słowa Bożego i mistrz życia duchowego. W niezwykły sposób połączył życie kontemplacyjne z życiem czynnym. „W Józefie urzeczywistnia się idealne przezwyciężenie pozornego napięcia między życiem czynnym i kontemplacyjnym, możliwe dla tego, kto posiadł doskonałą miłość” (św. Jan Paweł II, Redemptoris Custos, 26). Przy św. Józefie doświadczamy też głębszej wolności. „Logika miłości jest zawsze logiką wolności, a Józef potrafił kochać w sposób niezwykle wolny” (Franciszek, List Apostolski, Patris corde). Miłość, Pokój serca i moc Słowa świadczą o prawdziwej wolności wewnętrznej. Chrześcijanin, świadek Zmartwychwstałego Pana, jest i dzisiaj przygotowany, i ma się czuć wezwany, by napełniać świat tą rozumną wolnością i Bożym Pokojem.
Zmartwychwstały Pan, przynosząc nam Pokój, staje się dla nas źródłem nadziei. Przecież w każdej Mszy świętej Jezus Chrystus ofiarowuje się za nas, poucza nas, karmi i „życie daje światu” (J 6,33). Chrystus jest bowiem „chlebem życia” (J 6,35). „Kto Go spożywa, nie umrze. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki” (J 6,50-51). Sam powiedział przecież: „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne” (J 6,54). Jak więc nie przyjmować z pobożną radością czystego serca, przychodzącego we Mszy świętej Żyjącego Pana oraz daru Jego Pokoju.
Niechaj zatem Święta Wielkanocne, gdy Prawda niezmiennie zwycięża nad kłamstwem, Miłość nad nienawiścią, Wolność nad zniewoleniem a Pokój nad wszelakim zamętem, pomogą nam w pełni wolności przyjąć i dzielić z innymi Dar Pokoju Pana. W Eucharystii niech Pan nas uzdrawia i uświęca. Święty Józef – Patron Kościoła, niech nas w tym wspomaga.
Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał! Alleluja!
/-/ + Andrzej Dzięga
Arcybiskup Metropolita
Szczecińsko-Kamieński
Szczecin, Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2021 r.
Co u nas?
Jednym z kluczowych darów, który w nasze życie duchowe wnosi powstający z grobu Zbawiciel, jest ujawnienie głębi działania tajemnicy Bożego Miłosierdzia. Kulminacyjnym momentem uczczenia tej tajemincy jest w naszym liturgicznym kalendarzu Niedziela Miłosierdzia, świętowana w oktawę Paschy, a więc w tydzień po obchodzie Wielkanocy. Dzień ten poprzedzony jest trwającym dziewięć dni cyklem modlitw o owoce działania tej tajemnicy w naszym życiu – od łacińskiego terminu nonum (dosł. dziewiąty) zwany jest on tradycyjnie nowenną. Zachęcamy w tych dniach szczególnie do odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia – o ile to możliwe, najlepiej w porze śmierci naszego Zbawiciela, a zatem o godznie 1500.
Szczególnym akcentem przeżywania Niedzieli Miłosierdzia będzie we wspólnocie naszej parafii modlitwa do Bożego Miłosierdzia przy odnowionym Krzyżu stojącym od lat przy ulicy Choszczeńskiej (na skraju cmentarza, naprzeciw stacji paliw). Bardzo dziękujemy inicjatorom tego działania z panem Ryszardem Malinowskim na czele za podjęcie starań i doprowadzenie ich do owocnego końca. Wyrazy wdzięczności przekazujemy wszystkim, którzy zechcieli się zaangażować w ufundowanie i wykonanie nowego krucyfiksu. Odnowiony krzyż poświęcony zostanie w Niedzielę Miłosierdzia, 11 kwietnia tego roku o godzinie 1500.