Coniedzielnik nr 593

Od redaktora

Drodzy Parafianie!

Dzisiejsze słowo Boże przypomina nam, że bycie ludem Boga to nie przywilej wynikający z pochodzenia, zasług czy ludzkich osiągnięć. Na pustyni Mojżesz słyszy obietnicę, że Izrael stanie się „królestwem kapłanów i ludem świętym”. Świętość ta nie ma źródła w wyjątkowości człowieka, lecz w wybraniu przez Boga. Natomiast św. Paweł w Liście do Rzymian wskazuje, że zostaliśmy usprawiedliwieni przez krew Chrystusa. To nie nasze dokonania otwierają nam drogę do zbawienia, ale miłość Boga, który pierwszy wychodzi ku człowiekowi. Każdy ochrzczony należy do nowego Ludu Bożego nie dlatego, że na to zasłużył, lecz dlatego, że został obdarowany łaską.

Ewangelia ukazuje moment szczególnego wybrania Dwunastu. Jezus nie wybiera ich po to, by zapewnić im zaszczyty czy wyróżnienia. Powołanie od początku jest związane z misją. Apostołowie mają iść, głosić, uzdrawiać i służyć, nie szukając własnych korzyści. Otrzymują dar, który ma być przekazywany dalej. Także dziś każde Boże wybranie oznacza zaproszenie do współpracy w dziele zbawienia. Chrześcijaństwo jest nie tylko osobistą drogą do Boga, ale uczestnictwem w Jego trosce o świat. Pan nadal spogląda na ludzi „znękanych i porzuconych jak owce niemające pasterza” i posyła swoich uczniów, aby nieśli im nadzieję, prawdę i miłość.

Słowa Jezusa o obfitym żniwie pozostają aktualne w każdym czasie. Boże dzieło potrzebuje nowych pracowników, gotowych troszczyć się o wzrost zasianego ziarna. Zbawienie ma wiele wymiarów i wciąż domaga się odkrywania na nowo w konkretnych realiach współczesnego świata. Każdy wierzący jest powołany, aby otwierać serca na działanie łaski oraz przyczyniać się do tego, by Boże królestwo przynosiło coraz obfitsze owoce. Nie musi chodzić o spektakularne dzieła, lecz o codzienną wierność powołaniu otrzymanemu od Boga. Tam, gdzie człowiek pozwala działać łasce, tam zasiew Ewangelii dojrzewa i wydaje zbawczy plon. .

Błogosławionego tygodnia życzą Wasi duszpasterze

Aktualności

Komunikat z 405. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

W dniach od 8 do 10 czerwca 2026 roku, pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy SAC, odbyło się w Łomży 405. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

1. Wybór Łomży na miejsce obrad Zebrania Plenarnego KEP związany był z obchodami 100. rocznicy utworzenia diecezji. Została ona erygowana 28 października 1925 roku przez papieża Piusa XI bullą Vixdum Poloniae unitas. Jubileuszową Eucharystię biskupi celebrowali w łomżyńskiej katedrze pw. św. Michała Archanioła, która zbudowana jako kościół farny obchodzi w tym roku 500-lecie istnienia.

2. Biskupi wyrazili wdzięczność papieżowi Leonowi XIV za encyklikę Magnifica humanitas. Jest ona wyrazem troski Ojca Świętego o godność i integralny rozwój człowieka oraz dobro ludzkiej społeczności w kontekście coraz szerszej obecności sztucznej inteligencji i rozwoju nowych technologii w różnych wymiarach życia. Biskupi zachęcają do lektury encykliki, osobistej refleksji, a także korzystania z papieskich wskazań.

3. Podczas obrad biskupi podjęli refleksję nad sytuacją małżeństw i rodzin w Polsce po dziesięciu latach od publikacji przez papieża Franciszka posynodalnej adhortacji apostolskiej Amoris laetitia. Zastanawiali się, jak skuteczniej wspierać narzeczonych, małżonków i rodziców w codziennych wyzwaniach życia rodzinnego oraz jak sprawić, aby Kościół był dla rodzin miejscem bliskości, wsparcia i nadziei. Podkreślili, że rodzina pozostaje pierwszym i najważniejszym środowiskiem przekazywania wiary oraz uczenia miłości, odpowiedzialności i solidarności. Konieczne jest takie rozwijanie duszpasterstwa, które nie ograniczy się do przygotowania do zawarcia sakramentu małżeństwa, ale będzie towarzyszeniem małżonkom i rodzinom na wszystkich etapach ich życia, a zwłaszcza w momentach przeżywanych kryzysów i trudności. Biskupi wskazali, że troska o małżeństwo i rodzinę wymaga dziś nie tylko nowych inicjatyw duszpasterskich, ale przede wszystkim konsekwentnej obrony jej antropologicznych fundamentów, od których zależy przyszłość kolejnych pokoleń.

4. Biskupi zapoznali się z głównymi założeniami projektu programu katechezy parafialnej. Podkreślili, że konieczne jest przejście od rozumienia katechezy jako drogi realizacji ustalonego programu do towarzyszenia człowiekowi w procesie osobistego rozwoju wiary, dokonującego się we wspólnocie Kościoła. Biskupi analizowali różne sposoby wdrażania katechezy w diecezjach oraz w parafiach. Przypomnieli, że odnowienie tej formy duszpasterstwa nie oznacza rezygnacji Kościoła w Polsce z nauczania religii w szkole, lecz stanowi jego niezbędne i komplementarne uzupełnienie w całym dziele ewangelizacji.

Podkreślili konieczność zaangażowania i dobrego przygotowania do katechezy parafialnej ludzi świeckich, osób konsekrowanych, a także księży, przez proces ich formacji seminaryjnej, a później formacji stałej. Wskazali na konieczność prowadzenia wspólnych szkoleń dotyczących katechezy parafialnej dla świeckich i duchownych.

5. Konferencja Episkopatu Polski wciąż podejmuje starania mające na celu zmianę szkodliwych decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej, dotyczących nauczania religii w szkole, których niezgodność z Konstytucją potwierdzają orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Biskupi ponawiają swój apel o wprowadzenie obowiązkowego wyboru między lekcjami religii i etyki. Doceniając wagę edukacji zdrowotnej w procesie wychowania młodego pokolenia, nie mogą się zgodzić na jej realizację według treści zaproponowanych przez MEN. Możliwość rezygnacji uczniów z części zajęć odnoszących się do seksualności człowieka nie rozwiązuje problemu, gdyż przyjęta linia programowa nadal podważa prymat małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety oraz rodziny jako wspólnoty matki, ojca i dzieci. Biskupi stoją na stanowisku, że seksualność człowieka powinna być ukazywana w perspektywie prorodzinnej, a nie tylko jako aspekt zdrowia. W najbliższym czasie Konferencja Episkopatu Polski przedstawi też szczegółowe stanowisko w tej sprawie.

6. W perspektywie zbliżającego się końca roku szkolnego biskupi kierują szczególne słowa wdzięczności do nauczycieli, katechetów, a także wychowawców i rodziców, za ich odpowiedzialny wkład w wychowanie młodego pokolenia. W czasie nieustannych zmian i eksperymentów w polskiej szkole, to na ich barkach spoczywa realizacja procesu edukacyjnego opartego na obiektywnych i fundamentalnych wartościach ogólnoludzkich. Biskupi dziękują za ich poświęcenie i świadectwo integralnego podejścia do wychowania uczniów, uwzględniającego najważniejsze sfery życia: intelektualną, duchową, moralną, prorodzinną i patriotyczną. Wspierają też wszelkie działania nauczycieli i rodziców, domagające się ich podmiotowego traktowania i rzeczywistego włączenia w proces budowania współczesnego oblicza polskiej szkoły.

7. Zebranie Plenarne KEP zakończyło prace nad wersją roboczą Porozumienia w przedmiocie współpracy Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce z diecezjami i jurysdykcjami zakonnymi, które będzie przedmiotem rozmowy z kandydatem na przewodniczącego Komisji niezależnych ekspertów, celem wypracowania ostatecznej wersji Porozumienia.

8. Kilka miesięcy temu powołany został zespół roboczy do wypracowania zasad postępowania jednostek kościelnych na wypadek niespodziewanych sytuacji kryzysowych. Pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski a kompetentnymi instytucjami państwowymi prowadzone są obecnie konsultacje na ten temat. Przygotowywany jest też poradnik dla administratorów jednostek kościelnych na wypadek tego typu zdarzeń. Jesienią tego roku planowane są profesjonalne szkolenia dla delegatów diecezjalnych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz ochronę ludności i zabytków.

Modląc się w łomżyńskiej katedrze przed obliczem Matki Bożej Pięknej Miłości, biskupi prosili Boga, za Jej wstawiennictwem, o łaskę pojednania i zgody w naszej Ojczyźnie. Modlili się także o ustanie konfliktów zbrojnych na świecie, zwłaszcza w Ukrainie i Ziemi Świętej. Zawierzyli Maryi również wszystkie sprawy Kościoła w Polsce i udzielili Rodakom w kraju i za granicą pasterskiego błogosławieństwa.

Podpisali pasterze Kościoła katolickiego w Polsce obecni na 405. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Łomża, 10 czerwca 2026 roku

Co u nas?

Wyniki systematycznie prowadzonych badań potwierdziły słuszność podejmowanych przez nas działań zmierzających do zlikwidowania problemu kluczowego dla stanu naszego parafialnego kościoła, czyli jego zawilgocenia. Niedawne wykonanie ciągle jeszcze widocznych przy kościele odkrywek potwierdziło, że obecny poziom gruntu wokół świątyni jest wyraźnie podniesiony. Państwowy organ odpowiedzialny za konserwację zabytków przychylił się do naszego wniosku i w tym tygodniu otrzymaliśmy formalną zgodę na dokonanie obniżenia terenu do poziomu pierwotnie istniejącej nawierzchni brukowanej.

Równolegle wciąż staramy się o możliwie rychłe uporządkowanie problemu krypty pod prezbiterium i jej otoczenia. W tym obszarze okazało się, że jedyną realną drogą jest sporządzenie formalnego projektu. Znający od samego początku naszych działań zagadnienie krypty architekt dr Maciej Płotkowiak już podjął stosowne prace.

W najbliższych dniach planowanie jest robocze spotkanie stron zaangażowanych w przedsięwzięcie, mające na celu podjęcie kluczowych decyzji. Na dziś chodzi przede wszystkim o przemyślenie i ustalenie kolejności konkretnych prac i działań. W tej chwili nie sposób jeszcze mówić o żadnym ścisłym harmonogramie, niemniej wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku we wnętrzu i w otoczeniu naszego kościoła zajdą widoczne gołym okiem zmiany.