Od redaktora
Drodzy Parafianie!
W minioną niedzielę wybrzmiewało w naszej liturgii wołanie: „Hosanna Synowi Dawidowemu”. Dziś jeszcze donioślej rozlega się uroczyste i radosne Alleluja. Pomiędzy tymi manifestacjami radości i wiary zawiera się całe bogactwo ludzkich odniesień i relacji w stosunku do Jezusa, dokonującego dzieła zbawczej Męki. Jest w nich i brzęk srebrników i senność Ogrójca, jest wrzask „na krzyż z nim” i ożywcze „oto Matka twoja”, ale ponad wszystko przebija się pełne radości i nadziei: „nie ma Go tu, zmartwychwstał”.
Każdego dnia przychodzi nam borykać się z tym co trudne i doświadczać tego, co słabe. Wciąż na nowo przekonujemy się o kruchości i niedoskonałości tego świata, kolejne doświadczenia i klęski uświadamiają nam, jak dalekie jest nasze ziemskie bytowanie od doskonałości i świętości. Poszczególni ludzie różnie na te sytuacje reagują. Są tacy, którzy załamują ręce, inni potrafią tylko utyskiwać i narzekać, niestety – wielu reaguje zwątpieniem czy załamaniem. A przecież Chrystus zwycięża to, co w nas słabe i objawia swoją moc. Tę moc trzeba nam wciąż na nowo odnajdywać i wychodzić jej naprzeciw. Tylko silni tą mocą jesteśmy w stanie oprzeć się złu tego świata i stanąć po stronie dobra.
Dziś jest dzień radości, pokoju i triumfu Bożej łaski. Nawet jeśli chwilami skłoni jesteśmy poddawać się zwątpieniu, nawet jeśli czasami doświadczamy bezsilności czy upadku, dziś podnieśmy głowy i rozweselmy serca. Dziś Chrystus jako zwycięzca wychodzi z Otchłani, by nas podźwignąć. W liturgii po raz kolejny celebrujemy Jego zwycięstwo – po raz kolejny spójrzmy z nadzieją na siebie, swoje życie, swoje słabości i chwilowe porażki. Sami z siebie niewiele z nimi zrobimy. Idąc przez życie śladami Zbawiciela możemy na nowo żyć. Żyjmy w całej pełni!
Wasi duszpasterze.
Aktualności
Życzenia świąteczne Księdza Arcybiskupa Metropolity
Umiłowani w Chrystusie Siostry i Bracia!
Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest fundamentem naszej wiary i daje nadzieję, że wraz ze Zbawicielem możemy pokonać grzech, słabości, przeszkody i kryzysy życiowe (por. 1 Kor 15, 12-18). Św. Augustyn napisał o Bogu i człowieku: Stworzyłeś nas (…) jako skierowanych ku Tobie. I niespokojne jest serce nasze, dopóki w Tobie nie spocznie. W Święta Zmartwychwstania, jeśli przeżywamy je z wiarą, znajdujemy potwierdzenie naszego wyboru Chrystusa i spełnienie naszych najgłębszych pragnień, by nasze życie miało sens i było otoczone miłością Boga.
Duchownym, osobom konsekrowanym oraz wiernym świeckim dziękuję za pełną miłości troskę o Kościół, Ojczyznę, rodziny i każdego potrzebującego. W naszych modlitwach i działaniach nie zapominajmy o chorych, samotnych i potrzebujących!
W niespokojnym świecie życzę Bożego pokoju! Niech najpierw zagości w naszych sercach i domach, a następnie niech przeniknie życie parafialne, społeczne, a także relacje między narodami. Pięknie zostało to zapisane w jednej z modlitw: Poznajemy Twoją miłość ojcowską, gdy kruszysz twarde ludzkie serca i w świecie rozdartym prze walki i niezgodę czynisz człowieka gotowym do pojednania. Ty mocą Ducha działasz w głębinach serca, aby nieprzyjaciele podali sobie rękę i ludy doszły do jedności. Twój dar, Ojcze, sprawia, że szczere pragnienie pokoju gasi spory, miłość zwycięża nienawiść, a pragnienie zemsty ustaje przez przebaczenie. Życzę zatem, abyśmy potrafili żyć w zgodzie i pokoju! Pomagajmy sobie wzajemnie, a nie wyrządzajmy zła drugiemu. Niech naszą radością będzie Zmartwychwstały Chrystus, który pokonał nienawiść i śmierć!
W naszej archidiecezji trwa peregrynacja relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, która jest wezwaniem do nawrócenia i przygotowaniem do ponownego zawierzenia naszych wspólnot Niepokalanemu Sercu Maryi – Matki Kościoła. Niech konkretnymi owocami peregrynacji będą przepełnione wiarą i miłością nasze serca, rodziny i parafie. Bardzo proszę o modlitwę w intencji powołań kapłańskich i do życia konsekrowanego, ponieważ wielu jest powołanych, ale niewielu ma odwagę i siłę pójść za głosem Bożego wezwania.
Niech towarzyszą nam słowa św. Pawła z 1 Listu do Tesaloniczan: Szanujcie tych, którzy się wśród was trudzą… Zachowujcie pokój między sobą! Pouczajcie nieposłusznych, podnoście na duchu bojaźliwych, troszczcie się o słabych, bądźcie wyrozumiali dla każdego. Uważajcie, aby nikt nikomu nie odpłacał złem za zło, ale zawsze starajcie się czynić dobro sobie nawzajem i wszystkim ludziom. Zawsze się radujcie! Módlcie się nieustannie! (1 Tes 5, 12-17).
Z całego serca życzę zdrowych, radosnych i pełnych pokoju Świąt Zmartwychwstania! Zapewniam o modlitwie, życzliwości i przesyłam pasterskie błogosławieństwo!
+ Wiesław Śmigiel Arcybiskup Metropolita Szczecińsko – Kamieński
Szczecin, Wielkanoc 2026 r.
Co u nas?
Serdecznie dziękujemy wszystkim Drogim Parafianom, którzy gorliwie i owocnie włączyli się w duchowe przeżywanie Wielkiego Postu, a zwłaszcza godne i święte celebrowanie tajemnicy Zbawienia w trakcie obchodów Wielkiego Tygodnia. Serdecznie dziękujemy za przygotowanie naszego kościoła i jego otoczenia, za wystrój Ciemnicy i Grobu Pańskiego, a osobom biorącym udział w nabożeństwach Gorzkich Żali za ofiary przeznaczone na zakup kwiatów.
Szczególne podziękowanie niech zechcą przyjąć wszyscy zaangażowani w celebrację Triduum Paschalnego. Dziękujemy za oprawę muzyczną, za żywy udział w liturgii, za godne i podniosłe sprawowanie obrzędów, które uobecniają największe tajemnice naszej wiary. Dziękujemy wszystkim, którzy na różne sposoby włączyli się w wielkopostne dzieło pomocy na rzecz najbardziej potrzebujących.
Wszystkim Drogim Parafianom i przybyłym do nas Gościom składamy najlepsze świąteczne życzenia. Niech Zmartwychwstały Chrystus napełnia Wasze serca swoją radością, niech swoją mocą przezwycięża to, co w nas słabe, nieświęte i niegodne, zaś błogosławi dobrym postanowieniom, planom i zamiarom. Niech dokonane zwycięstwo nad grzechem, śmiercią i szatanem promieniuje i owocuje żywą obecnością Zbawiciela we wszystkich codziennych naszych sprawach. Błogosławionej radości Paschy Pana!
