Od redaktora
Drodzy Parafianie!
Dzisiejsza niedziela wprowadza nas w Wielki Tydzień – czas wyjątkowy, w którym Kościół prowadzi nas ku samemu centrum naszej wiary. W liturgii Słowa wybrzmiewa opis Męki Pańskiej, przypominając, że droga Jezusa prowadzi przez cierpienie ku zmartwychwstaniu. Wchodzimy w dni, które nie są jedynie wspomnieniem wydarzeń sprzed wieków, ale żywą tajemnicą, dokonującą się także dziś – w naszym życiu, w naszych decyzjach i w naszych sercach.
Warto więc zatrzymać się i zapytać, jak przeżyjemy ten święty czas. Łatwo bowiem sprowadzić Wielki Tydzień jedynie do przygotowań zewnętrznych: porządków, zakupów i gotowania. Tymczasem jesteśmy zaproszeni do czegoś znacznie głębszego – do autentycznego spotkania z tajemnicą zbawienia. Nawet tak piękna tradycja jak poświęcenie pokarmów, choć ważna, pozostaje jedynie drobnym elementem całości, który nie może przesłonić tego, co najistotniejsze. Prawdziwe przygotowanie do Świąt dokonuje się przede wszystkim w sercu człowieka. Dlatego tak ważny jest w tych dniach sakrament pokuty – szczere uznanie swojej słabości i otwarcie się na Boże miłosierdzie daje nam nowe życie.
Sednem tych dni jest pełne i świadome uczestnictwo w liturgii Triduum Paschalnego. To właśnie w niej najpełniej objawia się sens Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Czyste serce, pojednane z Bogiem, pozwala głębiej przeżywać te wydarzenia i naprawdę w nich uczestniczyć. Udział w liturgii otwiera nasze wnętrze na działanie łaski, pomaga zrozumieć tajemnicę Zbawienia i prowadzi do prawdziwej radości Paschy. Niech przeżycie tego czasu będzie okazją do nawrócenia, odnowienia wiary i spotkania z Bogiem, który w swoim Synu daje nam nadzieję nowego życia.
Wasi duszpasterze
Aktualności
Wielki Tydzień i Święte Triduum Paschalne
Od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy Msze Święte jak zwykle w czasie letnim, a zatem o godzinie 1800. W poniedziałek i wtorek nauki rekolekcyjne. Możliwość skorzystania z sakramentu pokuty pół godziny przed liturgią, we wtorek od 1700.
Wielki Czwartek to pamiątka Ostatniej Wieczerzy, a zatem ustanowienia sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii. Msza Święta Wieczerzy Pańskiej o godzinie 1800. Tradycyjnie jednym z punktów celebracji będzie obmycie nóg – panów gotowych wziąć czynny udział w tym obrzędzie gorąco zapraszamy. Na zakończenie liturgii przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza adoracji i modlitewne czuwanie do godz. 2100.
Wielki Piątek to dzień Męki i Śmierci Pana Jezusa. Katolicy zachowują w tym dniu post ścisły. Adoracja Najświętszego Sakramentu w tzw. Ciemnicy od godz. 900 do rozpoczęcia wieczornej liturgii. Rozważanie Drogi Krzyżowej o 1500.
W dni śmierci Pana Kościół nie sprawuje Eucharystii. Wieczorna liturgia Męki Pańskiej z adoracją Krzyża o godzinie 1800. Na jej zakończenie przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu i tam adoracja do 2100.
Odwiedziny chorych z racji pierwszego piątku miesiąca w godzinach porannych.
W Wielką Sobotę dalszy ciąg adoracji od godziny 900 aż do początku nocnej celebracji.
Poświęcenie pokarmów w kościele w Drawnie od 10 do 13 co pół godziny.
Poświęcenia pokarmów w innych miejscach: Borowiec (przy krzyżu) 930, Zacisze 945, Święciechów 1000 (na tzw. Palestynie) i 1015 (przy kościele), Żółwino 1030, Chomętowo (plac przy kaplicy) 1045.
Wieczorna liturgia Wigilii Paschalnej o godzinie 2000. Na tę liturgię przynosimy świece. Po jej zakończeniu także możliwość poświęcenia pokarmów.
W wielkanocny poranek ogłoszenie światu Zmartwychwstania Chrystusa o godzinie 600 wraz z procesją rezurekcyjną. Bezpośrednio po procesji Msza Święta. Nie będzie w tym dniu liturgii o 900, natomiast kolejne Msze Święte o 1200 i 1800.
W kościele filialnym w Święciechowie program liturgii Wielkiego Tygodnia:
- Czwartkowa Msza Święta Wieczerzy – godzina 1600
- Piątkowa liturgia Męki Pańskiej – godzina 1600
- Obrzęd Wigilii Paschalnej – godzina 2100
We wszystkich kościołach filialnych Msze Święte w oba dni świąteczne – jak w każdą niedzielę i święto.
Co u nas?
Niedzielą Palmową rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia. Wchodzimy w czas celebracji największych i najświętszych tajemnic naszej wiary. Nie zaniedbując koniecznych przedświątecznych porządków i sprawunków zróbmy wszystko, by ten wyjątkowy okres był dla nas przede wszystkim czasem owocnych duchowych przeżyć.
Przeżywanie tego wyjątkowego tygodnia rozpoczynamy w naszej wspólnocie od wielkopostnych rekolekcji. Do wtorku włącznie posługą Słowa Bożego będzie nas ubogacał ks. Maciej Bagdziński, proboszcz parafii w Radęcinie. Prośmy dla niego o potrzebne dary Ducha Świętego, a sami otwórzmy się na obfitość działania Bożej łaski. Dla pełnego i prawdziwie owocnego przeżycia największych tajemnic naszej wiary niezbędne jest zadbanie o oczyszczenie swojej duszy i przywrócenie w niej stanu łaski uświęcającej. Możliwość skorzystania z sakramentu pokuty jest w naszej parafii jak zawsze przed każdą Mszą Świętą; przez czas rekolekcji sposobność taka będzie także w trakcie sprawowania liturgii, a obecność dodatkowego spowiednika spoza parafii przewidujemy we wtorek od godziny 1700. Zachęcamy do skorzystania z tej posługi tym bardziej, że w trakcie celebracji Triduum Paschalnego czas obecności kapłanów w konfesjonałach z konieczności będzie raczej dość mocno ograniczony.
