Coniedzielnik nr 533

Od redaktora

Drodzy Parafianie!

Dziś jest ten dzień, w którym podczas niedzielnej liturgii wybrzmiewa opis Męki Pańskiej i słyszymy słowa wypowiedziane z Krzyża: „Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił”. W tysięcznych rozważaniach (przyznajmy: także w niejednym kazaniu) słychać przy tej okazji pseudopsychologiczne rozważania nad dramatem przeżywanym przez Jezusa, który rzekomo w tym momencie przeżywa samotność, lęk i odrzucenie. Czy w ewangelicznym tekście rzeczywiście o odrzucenie chodzi?

Relacja o wydarzeniach Wielkiego Piątku przekazana w Ewangeliach siłą rzeczy jest zwięzła i niemal pozbawiona komentarza. Fakty i teksty mówią same za siebie, dla bezpośrednich odbiorców wszystko było tu jasne. I jak najbardziej oczywista była wymowa wypowiedzianych z Krzyża przez Jezusa słów: Zbawiciel się nie żali, On się modli. Cytowane przez ewangelistów zdanie to pierwszy werset Psalmu 22, który w warstwie literackiej jest lamentacją, ale którego teologia mówi o zaufaniu Bogu. Cierpiący Sługa Jahwe powierza się Najwyższemu i wie, że od Niego otrzyma ocalenie. Jezus zawieszony na krzyżu nie rozpacza; On tym właśnie psalmem się MODLI, a istotą Jego modlitwy jest pokładanie w Bogu Ojcu całej swojej ufności.

Dni, które są przed nami, to okazja do specjalnego przeżycia Bożej bliskości. Bogata, ale przede wszystkim wymowna liturgia tych dni przemawia wyjątkowo. Dajmy sobie szansę, by w tę wyjątkowość wejść i ją faktycznie przeżyć. Faktyczne wejście w przeżywanie misterium naszej wiary wymaga czasu, ciszy, zamyślenia. Dajmy sobie na to szansę, by tym wyraźniej i donioślej mogło już wkrótce wybrzmieć w naszych sercach orędzie o dokonanym ZBAWIENIU.                         

Wasi duszpasterze.

Aktualności

Wielki Tydzień i Święte Triduum Paschalne

Od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy Msze Święte według stałego planu, a zatem o godzinie 1800. Każdego dnia możliwość skorzystania z sakramentu pokuty pół godziny przed liturgią.

Wielki Czwartek to pamiątka Ostatniej Wieczerzy, a zatem ustanowienia sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii. Msza Święta Wieczerzy Pańskiej o godzinie 1800. Tradycyjnie jednym z punktów celebracji będzie obmycie nóg – panów gotowych wziąć czynny udział w tym obrzędzie gorąco zapraszamy. Na zakończenie liturgii przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza adoracji i modlitewne czuwanie do godz. 2100.

Wielki Piątek to dzień Męki i Śmierci Pana Jezusa. Katolicy zachowują w tym dniu post ścisły. Adoracja Najświętszego Sakramentu w tzw. Ciemnicy od godz. 900 do rozpoczęcia wieczornej liturgii. Rozważanie Drogi Krzyżowej o 1500.

W dni śmierci Pana Kościół nie sprawuje Eucharystii. Wieczorna liturgia Męki Pańskiej z adoracją Krzyża o godzinie 1800. Na jej zakończenie przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu i tam adoracja do 2100.

W Wielką Sobotę dalszy ciąg adoracji od godziny 900 aż do początku nocnej celebracji.

Poświęcenie pokarmów w kościele w Drawnie od 10 do 13 co pół godziny.

Poświęcenia pokarmów w innych miejscach: Borowiec (przy krzyżu) 930, Zacisze 945, Święciechów 1000 (na tzw. Palestynie) i 1015 (przy kościele), Żółwino 1030, Chomętowo (plac przy kaplicy) 1045.

Wieczorna liturgia Wigilii Paschalnej o godzinie 2000. Na tę liturgię przynosimy świece. Po jej zakończeniu także możliwość poświęcenia pokarmów.

W wielkanocny poranek ogłoszenie światu Zmartwychwstania Chrystusa o godzinie 600 wraz z procesją rezurekcyjną. Bezpośrednio po procesji Msza Święta. Nie będzie w tym dniu liturgii o 900, natomiast kolejne Msze Święte o 1200 i 1800.

W kościele filialnym w Święciechowie program liturgii Wielkiego Tygodnia:

  • Czwartkowa Msza Święta Wieczerzy – godzina 1600
  • Piątkowa liturgia Męki Pańskiej – godzina 1600
  • Obrzęd Wigilii Paschalnej – godzina 2100

We wszystkich kościołach filialnych Msze Święte w oba dni świąteczne ­ – jak w każdą niedzielę  i święto.

Co u nas?

Okres przedświąteczny to między innymi czas wzmożonych prac porządkowych. Nasza parafialna świątynia i jej otoczenie po ukończeniu remontu także stopniowo wraca do mniej więcej normalnego wyglądu. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w działania na tym polu zechcieli się włączyć. Wiadomo, że w znacznej mierze chodzi o prace żmudne i mało widowiskowe, natomiast jak najbardziej potrzebne. Tym bardziej za każdą poświęconą chwilę i za wkładane w te działania serce niech sam Pan Bóg obficie wynagradza.

Pewne działania w otoczeniu świątyni wciąż jeszcze pozostają do wykonania. Tok postępów przy nich nie w całości od nas zależy, gdyż wciąż nie udaje się wyegzekwować od wykonawców remontu wieży wywózki zalegających cegieł. Z racji bliskości świąt zabraknie zatem czasu na posortowanie i zabezpieczenie tej partii cegieł, która pozostanie do naszej dyspozycji, a z całą pewnością przyda się przy dalszych pracach remontowych. Już teraz zatem informujemy, że kolejne wspólne działanie odbędzie się w poświąteczną sobotę. Panowie którzy zechcą się w nie zaangażować już dziś są zaproszeni na 26 kwietnia począwszy od godzin przedpołudniowych.

Od dwóch tygodni zapowiadane są wybory do odnowionego składu Rady Parafialnej. Być może nie do wszystkich ta wiadomość dotąd dotarła, ale faktem jest, że ilość dotychczas wysuniętych kandydatur jest mniejsza niż pierwotnie oczekiwano. Umówmy się, że absolutnie ostatnim terminem proponowania kandydatur będzie najbliższa środa. Nazwiska zgłoszonych osób zostaną umieszczone na kartach do głosowania, które – tak, jak to było wcześniej zapowiadane – dołączone będą do świątecznego numeru „Coniedzielnika”.