Coniedzielnik nr 477

Od redaktora

Drodzy Parafianie!

Pierwszy akapit odczytywanego dziś w liturgii fragmentu Ewangelii wydaje się być mało znaczącym dodatkiem o przybyszach z Grecji, którzy wyrazili wobec apostołów pragnienie zobaczenia z bliska Jezusa. Skoro jednak tak oszczędny w słowach św. Jan Ewangelista zauważa ten szczegół, najwyraźniej ma on znaczenie w całości relacji o zbawieniu.

Teksty biblijne odczytywane w liturgii przez pierwsze tygodnie Wielkiego Postu nakreślały niejako ogólną perspektywę Bożego planu względem człowieka. Ci, którzy przyjmują zaproszenie do odbywania zbawczej drogi wraz z Jezusem najpierw muszą poznać jej ogólne ramy. Dopiero odpowiednio przygotowani są w stanie przyjąć istotę objawianego boskiego orędzia: zapowiedź dokonania zbawczej Męki.

Poczynając od dzisiejszej niedzieli wchodzimy w samo sedno poznawania i przeżywania wydarzeń zbawczych. Odtąd intensywność wydarzeń uobecnianych w liturgii będzie tylko narastać, aż do kulminacji w przeżyciach Triduum Paschalnego. Właśnie po to, by te fakty zaistniały, Zbawiciel przyjął ludzkie ciało i stał się jednym z nas. Co roku zaprasza nas, byśmy znaleźli czas, uwagę i mobilizację, aby być z Nim w tych wyjątkowych dniach. Uczyńmy wszystko co w naszej mocy, by ten specjalny czas przeżywać w Jego obecności, kontemplując kolejne wydarzenia Męki. W ten sposób możemy owocnie wejść w misterium przezwyciężania śmierci, a przez to mieć udział w drodze ku Życiu.                       

Wasi duszpasterze. 

Aktualności

Komunikat z 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski (z min. skrótami)

W dniach 13 i 14 marca 2024 roku odbyło się w Warszawie […] 397. Zebranie Plenarne KEP.

  1. Głównym punktem Zebrania była Eucharystia sprawowana w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie w 11. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową Papieża Franciszka. Mszy Świętej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Uczestniczył w niej również abp Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce. Biskupi przesłali Ojcu Świętemu okolicznościowe życzenia, w których przekazali wyrazy duchowej łączności i synowskiego oddania.
  2. Zebranie Plenarne dokonało wyboru, na pięcioletnią kadencję, nowego Przewodniczącego KEP, którym został abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański. Wybrano również Zastępcę Przewodniczącego KEP, którym został abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Wraz z Sekretarzem Generalnym KEP stanowią oni Prezydium KEP. Przewodniczący zwołuje i prowadzi obrady Zebrania Plenarnego, Rady Biskupów Diecezjalnych i Rady Stałej KEP. Reprezentuje także polski Episkopat m.in. w kontaktach ze Stolicą Apostolską i instytucjami państwowymi. Biskupi proszą wszystkich wiernych Kościoła w Polsce o modlitewne wsparcie nowych władz Konferencji Episkopatu Polski, by powierzona im misja przyniosła jak najlepsze owoce. Dziękują również ustępującemu Przewodniczącemu abp. Stanisławowi Gądeckiemu oraz jego zastępcy abp. Markowi Jędraszewskiemu, za 10-letnią służbę w KEP.
  3. Wobec głosów w debacie publicznej, które relatywizują wartość życia ludzkiego i uderzają w rodzinę, biskupi przypominają, że prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci jest podstawowym prawem człowieka. Jednocześnie podkreślają, że małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, a także rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo są otoczone szczególną troską Kościoła oraz znajdują się pod opieką Rzeczypospolitej Polskiej, co jest zapisane w art. 18 Konstytucji. Biskupi wzywają wiernych oraz wszystkich ludzi dobrej woli, aby odważnie wspierali małżeństwa i rodziny, które budują swoje życie na miłości, wierze w Boga i odpowiedzialności.
  4. Biskupi wyrażają zaniepokojenie informacjami płynącymi ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących zmian w organizacji lekcji religii w szkole. Ufają jednak, że wszystkie te sprawy staną się tematami merytorycznego dialogu między rządem RP i Kościołem w duchu zaufania i troski, także o Kościoły mniejszościowe. W tym celu został powołany Zespół roboczy do spraw kontaktów z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Biskupi podkreślają znaczenie wychowawcze, kulturowe i społeczne lekcji religii. […] Biskupi, doceniając pracę nauczycieli religii, podzielają ich niepokoje związane z zapowiedzią redukcji tygodniowego wymiaru zajęć. Stoją też po stronie rodziców i samych uczniów, którzy pragną, aby nauczanie lekcji religii odbywało się w szkole.
  5. W lutym br. weszła w życie tzw. Ustawa Kamilka wprowadzająca we wszystkich instytucjach i środowiskach społecznych standardy ochrony małoletnich. Zgodnie z tą ustawą i uwzględniając nowe wskazania dotyczące wytycznych przygotowanych przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich, biskupi zostali poinformowani o działaniach związanych z przygotowywaniem standardów ochrony małoletnich w Kościele. […]
  6. Biskupi wyrażają wdzięczność polskim rolnikom za ich ciężką pracę. Nie pozostają obojętni na dramaty rolników, którzy często stoją na granicy bankructwa i utraty dorobku własnej pracy. Rozumieją, że ich protesty dotyczą nie tylko walki o byt rolników i ich rodzin, ale także o dobro naszej Ojczyzny. Jednocześnie biskupi apelują, by przyjęte rozwiązania aktualnych konfliktów nie dzieliły narodów. Modlitwą otaczają wszystkich rolników i tych, którzy uczciwie chcą szukać rozwiązań trudnych problemów dotykających polską wieś.
  7. W związku z zapowiedziami strony rządowej dotyczącymi zmian w Funduszu Kościelnym, biskupi wybrali kandydatów do zespołu, który zajmie się tą kwestią. Kandydatury zostaną przekazane Nuncjuszowi Apostolskiemu w Polsce, który w imieniu Stolicy Apostolskiej będzie mógł powołać ww. zespół, mający działać przy Kościelnej Komisji Konkordatowej. Zadaniem Zespołu będzie prowadzenie rozmów z odpowiednim zespołem rządowym, w celu wypracowania, w oparciu o artykuły 22 i 27 Konkordatu, wymaganych umów i uzgodnień.
  8. Biskupi zachęcają wszystkich wiernych do włączenia się w ogłoszoną przez Przewodniczącego KEP abpa Stanisława Gądeckiego Nowennę „Akcja 21:20” w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego. Nowenna, która odbędzie się w dniach od 16 do 24 marca, zanoszona za wstawiennictwem polskich męczenników: św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki, poprzedza Dzień Świętości Życia.

Biskupi modlą się o pokój w Ukrainie, Ziemi Świętej i innych miejscach w świecie. Polecają też Bogu wszystkie ważne sprawy Kościoła i Ojczyzny oraz udzielają pasterskiego błogosławieństwa.

Podpisali pasterze Kościoła katolickiego w Polsce obecni na 397. Zebraniu Plenarnym.

Warszawa, 14 marca 2024 roku

Co u nas?

Zgodnie z zapowiedzią z ubiegłej niedzieli serdecznie zapraszamy Drogich Parafian do  wzięcia udziału w Drodze Krzyżowej, którą w najbliższy piątek przejdziemy ulicami Drawna. Wyjątkowo w tym dniu nie będzie odrębnego nabożeństwa dla dzieci i młodzieży, natomiast wszystkich chętnych zapraszamy do wspólnej modlitwy, którą zaczniemy od celebracji Mszy Świętej (jak zwykle w czasie obowiązywania czasu zimowego o godzinie 1700). Bezpośrednio po zakończeniu liturgii podejmiemy drzewo Krzyża i ruszymy w modlitewnym orszaku wyznaczonymi ulicami. Wskazane jest zabranie ze sobą źródła światła.

 Za tydzień wraz z całym Kościołem przeżywać będziemy Niedzielę Palmową Męki Pańskiej. Poświęcenie palm będzie miało miejsce na początku każdej liturgii, natomiast specjalnie zapraszamy Drogich Wiernych do wspólnego przejścia z palmami, wprost nawiązującego do uroczystego wejścia Pana Jezusa do Jerozolimy, które zapoczątkowało wydarzenia Wielkiego Tygodnia. Jak to mamy utrwalone w naszej drobnej lokalnej tradycji, zgromadzimy się przy krzyżu naprzeciw stacji paliw (prosimy o gotowość na godzinę 1120), skąd ze śpiewem i modlitwą udamy się na celebrowanie Mszy Świętej w niedzielne południe. Szczególnie serdecznie zapraszamy do udziału kandydatów do bierzmowania. Już dziś gorąco i serdecznie zapraszamy do czynnego włączenia się w celebracje Wielkiego Tygodnia. Dołóżmy wszelkich starań, by dni bezpośrednio poprzedzające Wielkanoc były nie tylko czasem przedświątecznych porządków, sprawunków i gotowania, ale – co jest istotą chrześcijańskiego podejścia do świętych tajemnic – były dniami naznaczonymi naszym czynnym udziałem w liturgii Triduum Paschalnego. Porządek nabożeństw tego wyjątkowego czasu będzie identyczny jak co roku, a dokładne informacje na ten temat zostaną dołączone do kolejnego numeru Coniedzielnika.