Od redaktora
Drodzy Parafianie!
Bodaj najbardziej odczuwalnym przez nas rytmem mierzenia upływu czasu jest cykl kolejnych tygodni. Niezależnie od tego, czy liczymy te okresy od niedzieli (nasza liturgia przejęła ten schemat aż od czasów Starego Testamentu) czy od poniedziałku (jak w większości świeckich kalendarzy), co rusz stwierdzamy, że kolejne siedem dni za nami. W ich ciągłym przepływie raz w roku warto się na chwilę zatrzymać: oto przed nami czas specjalny, o którym bynajmniej nie przez przypadek mówimy: WIELKI TYDZIEŃ.
Dość oczywistym jest, że w przeciągu najbliższych kilka dni nikomu nie zabraknie domowych zajęć. Wiadomo, że do godnego przeżycia świąt trzeba się przygotować, a poszczególne prace – choćby te kuchenne czy porządkowe – same się nie wykonają. Jednak jako katolicy mamy fundamentalny wręcz obowiązek: wciąż na nowo stawiać sobie przed oczy istotę wielkanocnego świętowania i wracać do duchowych korzeni – tu nie chodzi o kolorowe jajka, czekoladowe zajączki czy umyte okna. Przed nami tydzień WIELKI, bo to tydzień przeżywania W LITURGII najświętszych tajemnic naszej wiary.
Dziś w naszych rękach trzymamy palmy – zewnętrzny znak wejścia w czas przeżywania najważniejszych prawd wiary. Niech ten nawiązujący do natury znak budzącego się życia na nowo mobilizuje każdego do nowej gorliwości. Do spotkania podczas świętej liturgii paschalnego Triduum! Wasi duszpasterze
Aktualności
Wielki Tydzień i Święte Triduum Paschalne
Od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy Msze Święte jeszcze według zimowego czasu, a zatem o godzinie 1700. Każdego dnia możliwość skorzystania z sakramentu pokuty pół godziny przed liturgią.
Wielki Czwartek to pamiątka Ostatniej Wieczerzy, a zatem ustanowienia sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii. Msza Święta Wieczerzy Pańskiej o godzinie 1800. Tradycyjnie jednym z punktów celebracji będzie obmycie nóg – panów gotowych wziąć czynny udział w tym obrzędzie gorąco zapraszamy. Na zakończenie liturgii przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza adoracji i modlitewne czuwanie do godz. 2100.
Wielki Piątek to dzień Męki i Śmierci Pana Jezusa. Katolicy zachowują w tym dniu post ścisły. Adoracja Najświętszego Sakramentu w tzw. Ciemnicy od godz. 900 do rozpoczęcia wieczornej liturgii. Rozważanie Drogi Krzyżowej o 1500.
W dni śmierci Pana Kościół nie sprawuje Eucharystii. Wieczorna liturgia Męki Pańskiej z adoracją Krzyża o godzinie 1800. Na jej zakończenie przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu i adoracja do 2100.
W Wielką Sobotę dalszy ciąg adoracji od godziny 900 do początku nocnej celebracji.
Poświęcenie pokarmów w kościele w Drawnie od 10 do 13 co pół godziny.
Poświęcenia pokarmów w innych miejscach: Borowiec (przy krzyżu) 930, Zacisze 945, Święciechów 1000 (na tzw. Palestynie) i 1015 (przy kościele), Żółwino 1030, Chomętowo (plac przy kaplicy) 1045.
Wieczorna liturgia Wigilii Paschalnej o godzinie 1900. Na tę liturgię przynosimy świece.
W wielkanocny poranek ogłoszenie światu Zmartwychwstania Chrystusa o godzinie 700 (procesja wewnątrz kościoła). Bezpośrednio po procesji Msza Święta. Nie będzie w tym dniu liturgii o 900, natomiast kolejne Msze Święte o 1200 i 1800.
W kościele filialnym w Święciechowie program liturgii Wielkiego Tygodnia:
- Czwartkowa Msza Święta Wieczerzy – godzina 1600
- Piątkowa liturgia Męki Pańskiej – godzina 1600
- Obrzęd Wigilii Paschalnej – godzina 2000
We wszystkich kościołach filialnych Msze Święte w oba dni świąteczne – jak w każdą niedzielę i święto.
Co u nas?
Wchodzimy w przeżywanie największych tajemnic naszej wiary, zmierzając ku kulminacji chrześcijańskiej liturgii, jaką jest sprawowanie Świętego Triduum Paschalnego. Dołóżmy wszelkich starań, by te dni były dla nas przede wszystkim okazją do modlitewnego wyciszenia, zadumy nad Męką Pańską oraz czasem czynnego udziału w wielkotygodniowej liturgii.
Nasi najmłodsi parafianie będą mieli sposobność przygotować się do przeżywania tajemnic Wielkiego Tygodnia poprzez udział w wielkopostnych rekolekcjach. W porozumieniu z dyrekcją naszej Szkoły Podstawowej spotkania formacyjne zostaną zorganizowane w poniedziałek, wtorek i środę. Dokładny układ nauk rekolekcyjnych oraz ich powiązanie z pozostałymi punktami szkolnego programu dnia zostanie podany dzieciom i młodzieży za pośrednictwem kadry pedagogicznej.
Kluczowym elementem chrześcijańskiego przygotowania do świąt powinno być skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania. W naszym kościele parafialnym okazja ku temu jest codziennie, niemniej w okresie przedświątecznym zachęcamy do spowiedzi szczególnie. Prosimy przy tym o wzięcie pod uwagę, że w czasie celebracji Triduum Paschalnego skorzystanie z posługi kapłanów nie w każdej chwili będzie możliwe. Z tej racji szczególnie zapraszamy do konfesjonałów w poniedziałek, wtorek i środę, każdorazowo od 1630 do rozpoczęcia wieczornej liturgii, a jeśli będzie taka potrzeba, to także po niej. W Wielki Czwartek i Wielki Piątek także postaramy się posługiwać w konfesjonałach, przy czym w wypadku tych dni prosimy o zrozumienie innych potrzeb, przede wszystkim liturgicznych. Z pewnością możliwość pojednania z Bogiem będzie po zakończeniu liturgii oraz w czasie wieczornych adoracji