Od redaktora
Drodzy Parafianie!
Po wielekroć dane jest nam uświadamiać sobie, że z im bardziej niepojętymi tajemnicami przychodzi nam obcować, tym bardziej potrzebne nam są Boże znaki. W dzisiejszej liturgii słyszymy, że w czasach wędrowania Ludu Wybranego przez pustynię potrzebny był znak węża miedzianego, a dla ludu Nowego Przymierza tym bardziej konieczny jest znak wywyższenia Syna Człowieczego. Te biblijne obrazy dobrze znamy. Jaką jednak treść owe znaki mają dla ludzi współcześnie wierzących?
Dla wielu dzisiejszych chrześcijan przejście moralnie prostą drogą przez życie okazuje się nad wyraz trudne. Otaczający świat z jednej strony nachalnie nawołuje do niepohamowanej konsumpcji, a z drugiej strony proponuje odrzucenie wszelkich moralnych reguł i zasad. Gdy taka oferta pada na grunt nieuprawionej należycie duszy, nietrudno o utratę właściwego kierunku. Bycie wiernym chrześcijaninem dla wielu okazuje się w XXI wieku zadaniem ponad siły.
Od Środy Popielcowej tradycja Kościoła wzywa nas do podejmowania umartwień, wzmożenia życia modlitwy i uważnego wyczulenia na potrzeby bliźnich. Te proste w gruncie rzeczy wskazania to najlepsza droga ku odczytaniu Bożego planu względem każdego z nas. Cała głębia tego planu stanie przed nami lada dzień, gdy wejdziemy w przeżywanie Wielkiego Tygodnia. Oby głoszenie świętych tajemnic Męki i Śmierci Jezusa względem każdego z nas było prawdziwie owocne.
Wasi duszpasterze.
Aktualności
ZAPROSZENIE DO MODLITWY NOWENNOWEJ W INTENCJI OJCZYZNY
W związku z rodzącą wiele pytań i niepokojów sytuacją społeczną w naszej Ojczyźnie, proszę wszystkich o wspólną modlitwę w ważnych dla naszego kraju intencjach.
Zapraszam do włączenia się w modlitwę nowennową „Akcja 21:20” w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego. Nowenna będzie mieć miejsce w dniach od 16 do 24 marca 2024 roku, czyli przed Dniem Świętości Życia, przypadającym dnia 25 marca.
W łączności z Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze wznośmy nasze modlitwy do Boga, odmawiając Apel Jasnogórski, po nim, o godz. 21:20 modlitwy nowennowe, także po każdej Mszy św. Jeśli nie będzie to możliwe, nowennę można odmówić indywidualnie w dowolnym momencie dnia.
Układ Nowenny jest bardzo prosty. Wystarczy odczytać intencję na dany dzień i odmówić „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo” oraz modlitwę w intencji Ojczyzny, np. autorstwa ks. Piotra Skargi. Zachęcam gorąco, aby odmawiać modlitwę w kościołach, kaplicach, parafiach i wspólnotach duszpasterskich.
Pragniemy modlić się za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki – wielkich orędowników Polski.
✠ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 4 marca 2024 roku
Co u nas?
Wydaje się, że dopiero niedawno celebrowaliśmy Środę Popielcową, tymczasem spojrzenie na kalendarz liturgiczny wykazuje, że minęła połowa Wielkiego Postu. W przyszłą niedzielę rozpoczniemy przeżywanie drugiej części tego okresu, bezpośrednio wprowadzającej nas w przeżywanie Męki Pańskiej (zewnętrznym wyróżnikiem tego czasu będzie zasłonięcie w kościołach krzyży). Przychodzi zatem sobie uświadomić, że jesteśmy coraz bliżej celebrowania tajemnic Wielkiego Tygodnia.
U progu tego wyjątkowego czasu nasza wspólnota parafialna zechce specjalnie uzewnętrznić swoje zaangażowanie w przeżywanie świętych wydarzeń. Tak, jak to niejeden raz czyniliśmy, przejdziemy ulicami Drawna wsłuchując się w plenerowe rozważania Drogi Krzyżowej. To wydarzenie będzie miało miejsce w przyszły piątek, 22 marca i rozpocznie się bezpośrednio po Mszy Świętej. W tym dniu nie będzie odrębnego nabożeństwa pasyjnego dla dzieci i młodzieży, natomiast wszystkich zapraszamy do wspólnego przejścia w godzinach wieczornych. Ponieważ wciąż jeszcze będziemy przed przesunięciem czasu, wskazane będzie zabranie ze sobą źródeł światła.
W przeżywanie Wielkiego Tygodnia wprowadzi nas liturgia Niedzieli Palmowej. Poświęcenie palm będzie miało miejsce na początku każdej Mszy Świętej, natomiast procesja z palmami przejdzie tradycyjną u nas trasą od krzyża przy stacji paliw. Prosimy o gotowość o godzinie 1115.
Kulminacją katolickiej liturgii jest coroczne przeżywanie świętych tajemnic Wielkiego Tygodnia. Już dziś bardzo gorąco i serdecznie prosimy Drogich Parafian, by czas Świętego Triduum Paschalnego potraktować bardzo poważnie. Niech nasze zaangażowanie w świętą liturgię nie odbędzie się „przy okazji” czy też „w wolnej chwili” – celebracja tajemnic zbawienia to sama istota prawdziwego świątecznego zaangażowania człowieka wierzącego.