Coniedzielnik nr 475

Od redaktora

Drodzy Parafianie!

Gdyby spróbować oszacować, w jakim otoczeniu spędzamy większość czasu naszego życia, bez trudu stwierdzimy, że wyraźnie dominuje przebywanie w środowisku dalekim od świętości. Atmosfera zeświecczenia, wszechobecna wulgaryzacja słów i zachowań, przekazy medialne nasiąknięte przemocą – naszą codzienność doprawdy trudno określać mianem środowiska budowania sacrum. Natomiast Pan Jezus niemal dokładnie w połowie Wielkiego Postu prowadzi nas do świątyni.

Gmach wybudowany w Jerozolimie przez króla Salomona był dla Izraelitów powodem do zrozumiałej dumy, a zarazem miejscem zanurzenia się w świętości. Dla rodaków Jezusa doroczna wędrówka na Górę Syjon była wielkim świętem, wydarzeniem miesiącami wyczekiwanym oraz sumiennie przygotowywanym. Czas wielodniowego wędrowania z miejsc zamieszkania do progów Pańskich był sposobnością do oderwania się od tego, co powszednie, a zanurzenia w przestrzeni ducha. Wstępowanie po stopniach wiodących ku bramom świątyni miało w sobie coś z kroczenia ku bramom samego nieba.

Chrześcijanie nie muszą wędrować tygodniami, by stanąć w obliczu Boga. Dar sakramentów pozwala nam zanurzać się w atmosferze świętości na co dzień. Aby to zaczerpnięcie nowego życia mogło być dla nas prawdziwie owocne, trzeba jedynie czystego serca. Właśnie moja połowa tego wyjątkowego czasu, który dany nam jest jako okazja do oczyszczenia.                       

 Wasi duszpasterze. 

Aktualności

Drodzy Siostry i Bracia, Ut unum sint, Aby byli jedno – nawiązując do tego polecenia Chrystusa zawartego w moim biskupim zawołaniu, staję we wspólnocie Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego, aby podjąć powierzoną mi przez Papieża Franciszka posługę. Odwołując się do tego wskazania Chrystusa Pana „aby byli jedno” rozwiniętego przez św. Jana Pawła II w słowach „jedni drugich brzemiona noście, nie jedni przeciw drugim, ale jedni z drugimi” (12 czerwca 1987) chciałbym tym samym, na tym kolejnym etapie mojej posługi, wyrazić pragnienie włączenia się w budowanie takiego oblicza tej ziemi! Tymi słowami, które towarzyszą mi od lat, a które stały się także moim zawołaniem biskupim, jak najserdeczniej Was pozdrawiam.

Stolica Apostolska wyraziła prośbę, abym po przyjęciu przez Papieża Franciszka rezygnacji złożonej przez dotychczasowego metropolitę – o czym poinformowano w komunikatach Nuncjatury Apostolskiej w Polsce – tymczasowo przejął kierowanie Archidiecezją Szczecińsko-Kamieńską jako administrator apostolski sede vacante. Przyjąłem to zadanie w duchu posłuszeństwa Kościołowi, by – jak określa to papieski dekret – zapewnić zwyczajne zarządzanie archidiecezją do czasu mianowania jej nowego biskupa i pasterza. Staję więc pośród Was z wolą wypełnienia tego zadania i nadzieją na życzliwą współpracę. Rozpoczynając tę posługę kieruję swoje zaproszenie do wszystkich stanowiących tę wspólnotę metropolitalnego Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego: do prezbiterium tj. biskupów, kapłanów, diakonów i przygotowujących się do święceń, osób życia konsekrowanego, katechetów i moderatorów grup życia apostolskiego, świeckich, a także tych, którzy są wobec Kościoła zdystansowani albo mogli być przez jego ludzi zgorszeni, doświadczyć bólu i cierpienia. Choć Kościół, a w nim biskup, wszędzie ma taką samą misję, staję do posługi w tym czasie, aby poznać i uczyć się tego, co tę archidiecezjalną wspólnotę stanowi. O szczególne orędownictwo w tym proszę św. Ottona – chrzciciela mieszkańców tych ziem, o którym przypomina nam trwający Jubileusz.

Proszę też o ufną modlitwę w intencji wyboru nowego pasterza Kościoła nad Odrą i Bałtykiem. Niech czas poprzedzający jego przyjście wypełniony będzie modlitwą całej wspólnoty Kościoła diecezjalnego. Szczególnie proszę o nią księży, a także powierzam tę intencję wspólnotom życia konsekrowanego obecnym w archidiecezji oraz wszystkim grupom życia apostolskiego. Wspólnie podejmujemy modlitwę o biskupa, który będzie dla nas ojcem, bratem i przewodnikiem. „Boże, wiekuisty Pasterzu, Ty niezmiennie opiekujesz się Twoim ludem. Daj Kościołowi Szczecińsko-Kamieńskiemu biskupa, który będzie się Tobie podobał przez święte życie i prowadzi nas drogą zbawienia” (kolekta z Mszy św. o wybór biskupa). Niech nasi patronowie Najświętsza Panna Maryja Matka Kościoła i św. Otton z Bambergu orędują za nami.

Drodzy Siostry i Bracia, w przeżywanym czasie Wielkiego Postu, wypraszam dla naszej Archidiecezji i wszystkich, którzy ją stanowią moc Bożego błogosławieństwa.

† Zbigniew Zieliński Administrator Apostolski Szczecin, 1 marca A.D. 2024

Co u nas?

Trwający Wielki Post to z jednej strony wyjątkowa okazja do pogłębienia życia modlitwy i medytacji, ze szczególnym naciskiem na rozważanie tajemnic Męki Pańskiej, a z drugiej strony stosowny czas, by na nowo pobudzić nas do zauważania potrzeb bliźnich i wychodzenia naprzeciw nim z taką pomocą, jaka leży w granicach naszych możliwości.

W chrześcijańską duchowość przez wieki wrosła tradycja odprawiania Drogi Krzyżowej. W naszej parafialnej rodzinie – tak, jak to zazwyczaj czyniliśmy – stwarzamy podwójną okazję do jej przeżywania. W wielkopostne piątkowe popołudnia najpierw wybrzmiewają rozważania ukierunkowane na młodsze pokolenie naszych wiernych. To nabożeństwo rozpoczyna się każdorazowo o godzinie 1600. Natomiast bezpośrednio po Mszy Świętej celebrowane jest misterium dedykowane wszystkim chętnym.

Szczególnie piękną wielkopostną tradycją jest typowo polskie śpiewane nabożeństwo ku czci Męki Pańskiej, jakim są Gorzkie Żale. Tak, jak to jest przyjęte w wielu parafialnych wspólnotach, odprawiamy je poza liturgią Mszy Świętych, dając specjalną okazję do medytacyjnego zagłębienia się w bogactwie zbawczych treści. Dodatkowym motywem do modlitewnej zadumy są kazania pasyjne, głoszone przy tej okazji. Początek nabożeństwa Gorzkich Żali w niedziele o 1700.

W najbliższy piątek i sobotę (8 i 9 marca) nasz Parafialny Zespół Caritas będzie prowadził zbiórkę darów żywnościowych przy sklepie Dino przy ulicy Choszczeńskiej. Pozyskane dobra zostaną oczywiście jeszcze przed świętami przekazane potrzebującym podopiecznym. Za zrozumienie potrzeb oraz za nieustającą ofiarność Drogim Parafianom serdecznie dziękujemy!