Od redaktora
Drodzy Parafianie!
Gdyby komukolwiek z ludzi zadać pytanie: „czy jesteś dobry?” – tekst odpowiedzi znany jest z góry: „no, oczywiście!”. Nikt nie powie o sobie, że jest złoczyńcą, krzywdzicielem, grzesznikiem. Skąd zatem wokół nas tyle cierpienia, nienawiści czy choćby niezrozumienia? Skoro każdy z osobna wcale nie jest taki zły, czemu nasze miejsce życia jest tak odległe od raju?
Tekst pierwszego dzisiejszego czytania zaczerpnięty ze starotestamentalnej Księgi Wyjścia mówi o właściwym postępowaniu. Nie ma w nim pięknych idei, ani wzniosłych haseł. Są konkrety: nie pozbawiaj biednego człoweika jego płaszcza, bo to jest jedyne jego okrycie na nocne chłody. Nie wyzyskuj wdowy ani sieroty, bo za nimi nie ma kto się wstawić, wziąć ich w obronę. Nie uprawiaj lichwy, bo niegodziwością jest wyciąganie korzyści z faktu, że ktoś pilnie potrzebuje pieniędzy. Nie czyń tego wszystkiego, bo Bóg to wszystko widzi i nie pozostanie obojętny.
Być może ktoś z nas jeszcze nie wie, czym jest przykazanie miłości. Być może dla kogoś wciąż jest to piękna idea, wzmiosłe hasło, podniosła maksyma. Niektórym zapewne łatwiej utożsamiać się z pięknie brzmiącymi sentencjami, niż popatrzeć wokół siebie i dostrzec kogoś, kto mnie potrzebuje. Jeśli Ty wciąż nie widzisz w swoim otoczeniu nikogo, kto na Twoją pomoc czeka, pozostaje Ci prosić Pana Boga o łaskę właściwego spojrzenia. Tylko zbawcza łaska jest w stanie złamać wenętrzne pęta naszego egoizmu i otworzyć się na jedyną, prawdziwą i czynną Miłość.
Wasi duszpasterze
Aktualności
Co u nas?
Nikogo zapewne nie trzeba w tym miejscu zapewniać, że sytuacja w dziedzinie zatroskania o nasze zdrowie wymaga szczególnej uwagi i dostosowania się do specjalnych wymogów. Poczucie odpowiedzialności i rozsądku nakazuje wszystkim nam brać poważnie pod rozwagę wszystkie zalecenia i zarządzenia.
W momencie pisania niniejszego tekstu nie ma jasności, gdzie będzie mogła być odprawiona Msza Święta w przyszłą niedzielę o godzinie 1200. Zgodnie z naszym wieloletnim zwyczajem miała być ona celebrowana na drawieńskim cmentarzu. Jeśli będzie taka możliwość, chcemy tę piękną tradycję podtrzymać. Konkretne informacje odnośnie tej sprawy zostaną podane pod koniec bieżącego tygodnia.
* * *
Piękną polską tradycją są specjalne listopadowe modlitwy za zmarłych połączone z odczytywaniem ich imion, czyli tzw. wypominki. Tradycyjną formą ich organizowania było i jest wypisywanie imion bliskich zmarłych na specjalnych kartkach. W obecnym wyjątkowym czasie informujemy, że alternatywną drogą polecenia swoich krewnych i znajomych modlitwie całej wspólnoty jest przesłanie imion pocztą elektroniczną na adres parafii. Nie zalecamy używania komunikatora społecznościowego („Messengera”); proponujemy wysłanie listu na adres: kontakt@parafiadrawno.pl.