Coniedzielnik nr 432

Od redaktora

Drodzy Parafianie!

Są w naszym życiu rodzinnym i społecznym dni zwyczajne i powszednie, są chwile uroczyste i odświętne. W funkcjonowaniu wspólnoty wiernych są dni zwykłe, są święta i uroczystości i jest Wielki Tydzień. Wchodzimy w przeżywanie czasu absolutnie wyjątkowego, jedynego w swoim rodzaju.

Obchód wielu spośród naszych świąt ubarwiony jest rozmaitymi obrzędami i zwyczajami. Szczególnie bogato pod tym względem przedstawia się Boże Narodzenie, ale i celebracja Wielkanocy nie jest pozbawiona kulturowych kontekstów. Pewno każda gospodyni zadba o to, by świąteczny stół był odpowiednio zastawiony, mieszkanie należycie przygotowane, a w koszyku niesionym do poświęcenia znalazło się wszystko to, co potrzeba. Nieustannie jednak trzeba nam wracać do pytania: czy o to w istocie w naszym świętowaniu chodzi?

Przed nami najpiękniejsza  i najbardziej bogata w znaczenia liturgia w całym roku. Poczynając od Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek aż do procesji rezurekcyjnej w wielkanocny poranek będziemy się wspólnie zanurzali w głębię duchowych przeżyć. Uczyńmy wszystko, co możliwe, by czynnie i osobiście włączać się w te celebracje. Chciejmy tak układać przedświąteczne przygotowania i działania, by nie zabrakło czasu ani gotowości na to, co najistotniejsze. Niech pisanki, zajączki i kurczaczki nie przesłonią nam Tego, o Kogo w tych dniach w istocie chodzi.

                       Wasi duszpasterze.       

Aktualności

Wielki Tydzień i Święte Triduum Paschalne

Od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy Msze Święte o godzinie 1800. Każdego dnia możliwość skorzystania z sakramentu pokuty pół godziny przed liturgią.

Wielki Czwartek to pamiątka Ostatniej Wieczerzy, a zatem ustanowienia sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii. Msza Święta Wieczerzy Pańskiej o godzinie 1800. Tradycyjnie jednym z punktów celebracji będzie obmycie nóg – panów gotowych wziąć czynny udział w tym obrzędzie gorąco zapraszamy. Na zakończenie liturgii przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza adoracji i modlitewne czuwanie do godz. 2200.

Wielki Piątek to dzień Męki i Śmierci Pana Jezusa. Katolicy zachowują w tym dniu post ścisły. Adoracja Najświętszego Sakramentu w tzw. Ciemnicy od godz. 900 do rozpoczęcia wieczornej liturgii. Rano odwiedziny tych chorych, których co miesiąc nawiedza ksiądz proboszcz. Rozważanie Drogi Krzyżowej o 1500.

W dni śmierci Pana Kościół nie sprawuje Eucharystii. Wieczorna liturgia Męki Pańskiej z adoracją Krzyża o godzinie 1800. Na jej zakończenie przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu i adoracja do 2200.

W Wielką Sobotę dalszy ciąg adoracji od godziny 900.

Poświęcenie pokarmów w kościele w Drawnie od 10 do 13 co pół godziny.

Poświęcenia pokarmów w innych miejscach: Borowiec (przy krzyżu) 930, Zacisze 945, Święciechów 1000 (na tzw. Palestynie) i 1015 (przy kościele), Żółwino 1030, Chomętowo (plac przy kaplicy) 1045.

Wieczorna liturgia Wigilii Paschalnej o godzinie 2000. Na tę liturgię przynosimy świece.

W wielkanocny poranek ogłoszenie światu Zmartwychwstania Chrystusa o godzinie 600 (procesja wewnątrz kościoła). Bezpośrednio po procesji Msza Święta. Nie będzie w tym dniu liturgii o 900, natomiast kolejne Msze Święte o 1200 i 1800.

W kościele filialnym w Święciechowie program liturgii Wielkiego Tygodnia:

  • Czwartkowa Msza Święta Wieczerzy – godzina 1600
  • Piątkowa liturgia Męki Pańskiej – godzina 1600
  • Obrzęd Wigilii Paschalnej – godzina 2100

We wszystkich kościołach filialnych Msze Święte w oba dni świąteczne ­ – jak w każdą niedzielę  i święto.

Co u nas?

Jednym z niezbędnych wymiarów chrześcijańskiego przeżywania świętych tajemnic naszego zbawienia jest doświadczanie ich w stanie łaski uświęcającej. Nauczanie Kościoła nie pozostawia w tej kwestii żadnych wątpliwości, wręcz zobowiązując wiernych do tego, by w tym właśnie czasie przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. Gorąco zachęcamy Drogich Parafian, by tego ważnego aspektu świętowania nie pomijali.

W naszym kościele parafialnym możliwość skorzystania z sakramentu pokuty istnieje w ciągu całego roku przed każdą Mszą Świętą. Także w przedświątecznym tygodniu kapłani będą pozostawali w gotowości do posługi w konfesjonale pół godziny przed rozpoczęciem liturgii od poniedziałku do środy. Natomiast specyfika posługi kapłańskiej w okresie Triduum Paschalnego powoduje, że nie gwarantujemy, iż na pewno kapłan będzie dostępny tuż przed liturgią w Wielki Czwartek czy Wielki Piątek. Jeśli zostanie wyrażona taka potrzeba, będzie możliwość skorzystania z posługi pojednania z Bogiem po zakończeniu poszczególnych obrzędów Wielkiego Tygodnia.