Od redaktora
W ostatnich dniach wielu z nas dotknęła wiadomość o pogarszającym się stanie zdrowia Ojca Świętego Seniora Benedykta XVI. Wczorajsza sobota przyniosła bolesną, choć nie zaskakującą informację o Jego odejściu do Pana. Wraz z całym Kościołem dziękujemy Bogu za dar Jego życia i posługiwania, a zarazem modlimy się o rychłe otwarcie przed Nim bram Królestwa Niebieskiego.
Smutna wiadomość dociera do nas na przełomie starego i Nowego Roku. Wpisuje się ona z jednej strony w naturalną refleksję nad kruchością i przemijalnością ludzkiej egzystencji, a z drugiej skłania do nowej ufności w owocność Bożego działania. Dziś dobiega końca liturgiczna oktawa celebrowania tajemnicy Wcielenia. Odwieczne Boże Słowo w tym celu przyjęło ludzką naturę, by nasze doczesne, ziemskie i cielesne rzeczywistości przeniknąć swoją obecnością. Chrześcijanie nie obchodzą święta gwiazdki ani choinki, ale głęboko przeżywają radość wciąż na nowo odkrywanego spotykania w swoim życiu Boga.
Życzymy wszystkim Drogim Parafianom, by ta radość każdego dnia rozpoczynającego się roku panowała w Waszych sercach. Niech dobry Bóg prowadzi Was przez doczesność i wskazuje pewne ścieżki docierania do nadprzyrodzoności. Niech błogosławi wszystkim dobrym planom i zamiarom. Niech wszystkie domy i mieszkania naszej lokalnej wspólnoty będą miejscami nieustannego poszerzania obszarów dobra.
Wasi duszpasterze.
Aktualności
Joseph Ratzinger (Ojciec Święty Benedykt XVI) urodził się 16 kwietnia 1927 r. w Markt am Inn w Bawarii. Studia filozoficzne i teologiczne odbył w Wyższym Instytucie Teologicznym we Fryzyndze oraz na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium. Po ich zakończeniu, 29 czerwca 1951 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Michaela von Faulhabera. Dwa lata później otrzymał stopień doktora, na podstawie rozprawy Lud i Dom Boży w nauce św. Augustyna o Kościele. W 1957 r. uzyskał habilitację (tematem pracy była Świętego Bonawentury teologia historii). W tym samym roku rozpoczął pracę jako wykładowca teologii fundamentalnej w Monachium. Następnie pełnił funkcję profesora teologii we Fryzyndze i na Uniwersytecie w Bonn (1959). Kolejne etapy w jego karierze akademickiej to praca na uniwersytetach w Münster (1963-1965), Tybindze (1966-1968) oraz Ratyzbonie (od 1969 r.).
Uczestniczył w Soborze Watykańskim II jako doradca abp Kolonii Josepha kard. Fringsa. Już wtedy cieszył się opinią teologa wybitnego. W 1972 r. był jednym z założycieli teologicznego pisma „Communio”, którego aktywnym współredaktorem pozostawał do momentu powołania na Stolicę Piotrową (obecnie pismo wydawane jest w kilkunastu językach, w tym po polsku).
W marcu 1977 r. papież Paweł VI postawił go na czele arcybiskupstwa Monachium i Fryzyngi. Zaledwie trzy miesiące później został podniesiony do godności kardynalskiej. 25 listopada 1981 r. papież Jan Paweł II powołał go na prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Pełniąc tą rolę kardynał Ratzinger aktywnie działał na rzecz zachowania prawowiernej doktryny Kościoła w kwestii poczęć, dialogu między religiami, czy adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Pełnił też cały szereg innych funkcji w kurii rzymskiej, a w 2002 r. został dziekanem Kolegium Kardynalskiego. Z racji pełnienia tej zaszczytnej funkcji, to on 8 kwietnia 2005 r. rozpoczął mszę żałobną w intencji Jana Pawła II i wygłosił homilię. Podczas konklawe po śmierci Jana Pawła II był jednym z dwóch obecnych kardynałów, mianowanych jeszcze przez Pawła VI. 19 kwietnia 2005 r. w drugim dniu konklawe i po czterech głosowaniach kard. Joseph Ratzinger został wybrany 265. biskupem Rzymu. Przyjął imię Benedykta XVI i dewizę Cooperatores Veritatis (pol. Współpracownicy prawdy). 11 lutego 2013 r. Benedykt XVI ogłosił, że z dniem 28 lutego rezygnuje z posługi Biskupa Rzymu i Następcy św. Piotra. Jako papież senior zamieszkał w klasztorze na terenie Watykanu.
Joseph Ratzinger uważany jest za jednego z czołowych teologów chrześcijańskich. Główne dziedziny jego badań to teologia dogmatyczna, historia dogmatów i teologia fundamentalna. Jest autorem szeregu prac, z których po polsku ukazały się: Eschatologia, śmierć i życie wieczne (Poznań 1985), Wprowadzenie w chrześcijaństwo (Kraków 1994), Sól ziemi. Chrześcijaństwo i Kościół katolicki na przełomie tysiącleci (Kraków 1997), Duch liturgii (Poznań 2002), Wiara, Prawda, Tolerancja. Chrześcijaństwo a religie światowe (Kielce 2004). Podczas swojego potyfikatu Benedykt XVI wydał ponadto dwie książki (Boża rewolucja, Jezus z Nazaretu), trzy encykliki (Deus caritas est, Spe salvi oraz Caritas in veritate), a także adhortację apostolską Sacramentum Caritatis.
Kard. Joseph Ratzinger kilkanaście razy przebywał w Polsce, m.in. podczas uroczystości nadania mu tytułu doktora honoris causa przez KUL w październiku 1988 r. Od momentu wyboru na papieża był w naszym kraju raz – od 25 do 28 maja 2006 r. Odwiedził wówczas Warszawę, Kraków, Wadowice, Oświęcim, Kalwarię Zebrzydowską i Częstochowę.
Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 roku.
Na podstawie materiałów autorstwa KUL
Co u nas?
Przez cały Adwent wszelkimi możliwymi sposobami informowaliśmy o sposobie, w jaki będzie organizowana tegoroczna wizyta duszpasterska w naszej parafii. Zgodnie z zapowiedzią, tuż po świętach został przygotowany szczegółowy harmonogram, z którym można się zapoznać na parafialnej witrynie internetowej, a który w formie papierowej Drodzy Parafianie otrzymują dziś do swoich rąk.
Jak można było się spodziewać, dopiero po czasie wiele rodzin zgłasza swoją gotowość do przyjęcia wizyty kapłana. Ze zrozumiałych względów będzie to możliwe dopiero po zakończeniu tych spotkań, które już zostały zaplanowane. Zainteresowane rodziny odsyłamy do śledzenia parafialnych mediów – informacja o harmonogramie dodatkowych wizyt będzie publikowana przy ich użyciu.
Te rodziny, które z jakiegoś względu nie przyjmą kapłana na umówioną wizytę, będą miały od 17 stycznia możliwość celebracji obrzędu błogosławienia mieszkań. Kapłani, anonsowani dźwiękiem dzwonka przejdą ulicami parafii zgodnie z ogłoszonym harmonogramem. Zainteresowani parafianie proszeni są o wyjście przed drzwi swoich domów, by księdza do domu zaprosić. Uprzedzamy, że przy tej okazji zasadniczo nie będzie możliwości dłuższej konwersacji.