Od redaktora
Drodzy Parafianie!
Od jakiegoś czasu systematycznie przychodzi nam mierzyć się z kolejnymi wyzwaniami remontowymi w naszym kosciele. Na przełomowe i spektakularne osiągnięcia wciąż musimy jeszcze poczekać. Póki co przychodzi wykonywać działania mało widowiskowe, a jednak konieczne. Nawet jeśli przejściowo nasz kościół nie pięknieje, to sukcesywnie posuwamy się ku doprowadzeniu go do należytego stanu.
Przez dwa ostatnie dni usunęliśmy większość betonu z podłogi. Stan odkrytej posadzki potwierdza, że kierunek prowadzonych działań jest właściwy. Przy obu ścianach nawy podłoże jest bardzo mokre, gdyż została odcięta możliwość odprowadzania wilgoci. W tej chwli miejsca te odróżniają się intensywnym zabarwieniem czerwonej cegły (doświadczenie uczy, że dość szybko barwa cegieł stanie się wyraźnie jaśniejsza). W rejonie konfesjonałów jest kilka wyraźnych zapadlisk niewiadomego pochodzenia, które muszą zostać dokładnie przebadane.
Na najbliższą sobotę planujemy dokończenie prac przy usuwaniu zbędnego betonu Gorąco liczymy, że i tym razem panów chętnych do współdziałania nie zabraknie. Możliwości wykazania się (w godzinach popołudniowych) nie zabraknie także dla chętnych pań. Prosimy o wyrozumiałość, jeżeli potem przez kilka tygodni przyjdzie nam funkcjonować we wnętrzu o aranżacji nieco roboczej. O dalszych poczynaniach oczywiście będziemy na bieżąco informować.
Wasi duszpasterze.
Lekcje religii dla dorosłych
Nawrócenie i społeczność.
Realizacja powołania każdego człowieka do świętości dokonuje się nie inaczej, jak w realiach ludzkiej społeczności. Aby ta świętość mogła zostać osiągnięta, musi zostać zachowana odpowiednia hierarchia wartości. Wymiary materialne i sfera działań instynktownych muszą zostać podporządkowane sprawom wewnętrznym i duchowym. Jeśli taka hierarchia nie zostanie zachowana, powstaje obca prawu Bożemu rzeczywistość, która albo utrudnia albo praktycznie uniemożliwia prowadzenie życia prawdziwie chrześcijańskiego.
Nieprawidłowości, o których mowa wyżej, mogą mieć różne formy. Mogą one polegać na widzeniu ostatecznego celu w tych sprawach, które są jedynie środkiem do jego osiągnięcia. Bywa także, że traktuje się ludzkie osoby jako zwykłe środki do osiągnięcia pewnego konkretnego celu.
Katechizm zauważając takie zagrożenia stwierdza, że trzeba odwoływać się do duchowych i moralnych zdolności osoby oraz do wymagania jej wewnętrznego nawrócenia, aby doprowadzić do takich zmian społecznych, które rzeczywiście będą służyły dobru osoby ludzkiej. Jeżeli pierwszeństwo w podejmowaniu decyzji będzie przypisane nawróceniu serca, to w konsekwencji podejmowane wybory będą prowadziły do rzeczywistego uzdrawiania ziemskich instytucji i poprawiania warunków życia społeczeństw.
Aby skutecznie realizować te postulaty, konieczne jest współdziałanie człowieka z Bożą łaską. Bez pomocy łaski ludzie nie byliby w stanie dostrzegać – jak o tym uczył św. Jan Paweł II „…różnicy między małodusznością, która ulega złu, a przemocą, która chce ją zwalczać, a w rzeczywistości je pomnaża”. Prawdziwą drogą postępu jest dla ludzkich społeczeństw droga miłości: miłości Boga i bliźniego. Przykazanie miłości stanowi największe przykazanie społeczne. Nakazuje ono szanować drugiego człowieka i jego prawa i wymaga praktykowania sprawiedliwości.
na podstawie Katechizmu Kościoła Katolickiego
Co u nas?
Od kilkunastu miesięcy sytuacja zdrowotna w kraju daleka była od normalności, a dość oczywistą decyzją podjętą w takich okolicznościach było wydanie przez biskupów poszczególnch diecezji dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnych mszach Świętych. Warto pamiętać, że dyspensa jest nadzwyczajnym zwolnieniem od obowiązku zachowania pewnych przepisów, a jej udzielenie należy traktować w kategoriach konieczności, wynikającej ze specjalnych okoliczności.
W ostatnich dniach opublikowano informację, że biskupi polscy podjęli decyzję o jednoczesnym zniesieniu obowiązywania tej dyspensy we wszystkich diecezjach od dnia 20 czerwca tego roku. W kolejnym numerze Coniedzielnika mamy nadzieję przytoczyć odnośny dokument naszego Księdza Arcybiskupa, którego wydania oczekujemy w najbliższych dniach.
Przypominamy, że w dalszym ciągu obowiązują pewne obostrzenia w kwestii możliwości brania udziału w celebracjach organizowanych wewnątrz kościołów. Istotne jest, że zgodnie z wchodzącymi w życie w tych dniach uregulowaniami, do limitu uczestników nabożeństw nie będą wliczane osoby w pełni zaszczepione. To kolejny bodziec dla tych, którzy jeszcze zwlekają z zadbaniem nie tylko o swoje własne zdrowie. Zauważmy, że ci, którzy odwlekają zaszczepienie się, tak naprawdę działają na niekorzyść społeczności i sprzyjają dalszemu trwaniu epidemii.