Od redaktora
Drodzy Parafianie!
Gdy na początku okresu zwykłego w liturgii (a zarazem na progu kolejnego etapu wspólnej systematycznej lektury Ewangelii) brzmi proklamacja przyjścia Bożego Baranka, w uszy bardzo wielu z nas wpada kolejny z liturgicznych terminów, których znaczenie jest co najmniej niejasne lub nawet całkowicie niezrozumiałe. Zarówno wypowiadający odczytywane przez nas słowa Jan Chrzciciel, jak i pierwsi odbiorcy głoszonego orędzia nie mieli wątpliwości: chodzi o nadejście wydarzeń, w których wyraźnie i owocnie zaznacza się działanie samego Boga, a droga do udziału w jego owocach wiedzie przez spełnienie krwawej ofiary.
Lud Starego Testamentu wyrażał swoją religijność w formach, które zewnętrznie niewiele odbiegały od kultów sprawowanych przez inne społeczności pasterskie dawnego Wschodu. Baranek lub byczek ofiarowywany na ołtarzu był najbardziej oczywistym darem, z jakim pobożny mieszkaniec Orientu mógł się stawić przy tak czy inaczej funkcjonującym ołtarzu. Użycie przez Jana Chrzciciela analizowanego przez nas terminu w odniesieniu do Jezusa nie pozostawiało słuchaczom wątpliwości: mają do czynienia z początkiem dokonywania się zbawienia.
Dwadzieścia wieków chrześcijańskiego kultu odzwyczaiło nas od widoku krwi przy ołtarzu. Nikt z nas nie idzie do świątyni, prowadząc na postronku zwierzę. Warto jednak pamiętać i na nowo uświadamiać sobie, że ceną za dokonanie mojego zbawienia była jakże cenna Krew. Wasi duszpasterze.
Aktualności
Rekolekcja młodzieżowe w czasie ferii zimowych.
Corocznie od kilkudziesięciu już lat Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej organizuje rekolekcje dla młodzieży, odbywające się w czasie zimowej przerwy w nauce szkolnej. Cztery przewidziane na obecny rok serie wydarzeń będą miały miejsce między 13 a 26 lutego. Zaproszona jest na nie młodzież od 14 roku życia. Podajemy podstawowe informacje na temat poszczególnych turnusów:
Seria I – Nauczycielu, gdzie mieszkasz? Chodźcie, a zobaczycie (J 1,38-39)
Adres: Dom Rekolekcyjny Sióstr Służebniczek Starowiejskich
Niechorze, ul. Pocztowa 6.
Termin: 13.02.2023 – 15.02.2023 (rozpoczęcie od obiadu o godz. 14.00 i zakończenie obiadem o godz. 14.00).
Ilość uczestników: 25 (chłopcy od 14 roku życia).
Prowadzący: ks. Łukasz Krasula.
Seria II – Czy wiara to ściema? Jak dziś być młodym i wierzącym?
Adres: Młodzieżowy Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy
Trzęsacz, ul. Pałacowa 3.
Termin: 13.02.2023 – 15.02.2023 (rozpoczęcie od obiadu o godz. 14.00 i zakończenie obiadem o godz. 14.00).
Ilość uczestników: 45 (młodzież od 14 roku życia – chłopcy i dziewczęta).
Prowadzący: ks. Paweł Wiśniewski.
Seria III – Kościół naszą wspólną drogą do Boga
Adres: Młodzieżowy Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy
Trzęsacz, ul. Pałacowa 3.
Termin: 16.02.2023 – 18.02.2023 (rozpoczęcie od obiadu o godz. 14.00 i zakończenie obiadem o godz. 14.00).
Ilość uczestników: 45 (młodzież od 14 roku życia – chłopcy i dziewczęta).
Prowadzący: ks. Paweł Błasiak.
Seria IV – Autostrada do nieba z błogosławionym Carlo Acutisem
Adres: Dom Rekolekcyjny Sióstr Jezusa Miłosiernego
Myślibórz, ul. Bohaterów Warszawy 77.
Termin: 24.02.2023 – 26.02.2023 (rozpoczęcie od obiadu o godz. 14.00 i zakończenie obiadem o godz. 14.00).
Ilość uczestników: 26 (młodzież od 14 roku życia – chłopcy i dziewczęta).
Prowadzący: ks. Maciej Czaczyk.
Rodzice zainteresowanej młodzieży znajdą niezbędne informacje, formularz zapisowy oraz niezbędne dokumenty w witrynie internetowej ichtis.info, Pomoc w zgłoszeniu udziału deklaruje także wikariusz naszej parafii, ks. Paweł Błasiak.
Co u nas?
Przez wiele tygodni nie poruszaliśmy w tym miejscu tematyki prac prowadzonych przy remoncie wieży naszego kościoła. Przyczyna była prosta i oczywista: nie było o czym pisać. Od kilku tygodni przychodzi nam odnotować pewne ożywienie budowlanej aktywności. Choć wciąż dalecy jesteśmy od wyrażania nadmiernego entuzjazmu, należy odnotować faktyczne postępy prac, wciąż jeszcze niezbyt dostrzegalne z ulicy.
Po przygotowaniu przed świętami Bożego Narodzenia ławy fundamentowej, w ciągu minionego tygodnia przyszedł czas na wylanie betonowych fundamentów pod oboma wschodnimi narożnikami wieży. Fakt ten ma także istotne znaczenie z punktu widzenia stabilizacji bryły korpusu kościoła. Świeżo wykonane wylewki bezpośrednio wspierają zachodnią szczytową ścianę świątyni, co – z punktu widzenia stanu zachowania zabytkowej budowli – ma bezspornie pozytywne znaczenie.
Kolejnym etapem prac (po zastygnięciu i wyschnięciu betonowej wylewki) będzie murowanie kamiennego cokołu, na którym spocznie drewniana podwalina konstrukcji. Oznacza to dla nas wejście w ten etap prac, którego efekty będą zdecydowanie łatwiejsze do zauważenia przez postronnego obserwatora. Pozostaje wyrazić nadzieję, że wyraźne postępy robót rzeczywiście w niedługim czasie nastąpią.