Coniedzielnik nr 423

Od redaktora

Głoszenie zbawczego orędzia przez Jezusa rozpoczyna się w Galilei. Dla pierwszych odbiorców tekstu Ewangelii taki właśnie kontekst geograficzny nie był bez znaczenia. We wcześniejszej  historii Izraela ważne i znaczące wydarzenia koncentrowały się wokół jerozolimskiej świątyni. Im dalej od tego kultycznego i religijnego centrum, tym mniejszego natężenia religijności przychodziło oczekiwać. Galilea zaś leżała na uboczu. Nic dziwnego, że jako wręcz przysłowiowe ukuło się powiedzenie: „Galilea pogan”.

Zbawiciel podejmując swoje ziemskie dzieło nie wybiera najbardziej przychylnego środowiska, nie idzie do najlepiej przygotowanych, nie zwraca się do już skupionych wokół świątyni. Bardzo szybko okaże się, że najlepiej czuje się wśród odrzuconych i pogardzanych, a swoich uczniów będzie powoływał nie spośród elit, ale z prostych rybaków. Właściwie nic tu nie dzieje się według zasad skutecznego działania, przemyślanych procedur, oczekiwanych zachowań. Niejeden patrząc na to będzie się dziwił, niejeden będzie zgorszony, a wielu stwierdzi: odszedł od zmysłów.

Perspektywa dwudziestu wieków skutecznego oddziaływania Dobrej Nowiny uczy nas, że wcale niekoniecznie to, co oczywiste w oglądzie ludzkim, musi być dobre w oczach Boga. Peryferyjna i pogardzana Galilea stała się religijnym centrum świata. Najbardziej zaniedbane serce może stać się mieszkaniem samego Boga. Trzeba tylko pozwolić Mu działać.

                              Wasi duszpasterze.    

Aktualności

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Wydarzenie to na całym świecie celebrowane jest co roku od 18 do 25 stycznia. Termin ten został zaproponowany w 1908 r. przez pioniera ruchu ekumenicznego, Paula Wattsona z USA, aby obejmował czas między dniem wspominającym św. Piotra, a dniem upamiętniającym nawrócenie św. Pawła.

W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan niektóre Kościoły, diecezje czy miasta organizują jedno nabożeństwo, inne spotykają się każdego dnia Tygodnia (a właściwie oktawy). Jeszcze inne wybierają spośród tych ośmiu nabożeństw jedno, któremu nadają charakter obchodów centralnych, świętowanych najczęściej w niedzielę. Należy tu podkreślić, że przypadająca w Tygodniu Modlitw niedziela ma szczególne znaczenie duszpasterskie. Choć wspólnotowa modlitwa o jedność chrześcijan ma charakter uprzywilejowany, to jednak chrześcijanin powinien także modlić się do Ojca, „który widzi w ukryciu” (por. Mt 6,6).

Tegoroczne hasło: „Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości” (por. Iz 1,17).

Podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2023 rozważany jest biblijny tekst zaczerpnięty z Izajasza: Gdy przychodzicie, aby pokazać się przede Mną, czy ktoś żąda od was, abyście wydeptywali Moje dziedzińce? Przestańcie składać bezwartościowe ofiary! Kadzidło jest dla Mnie czymś wstrętnym, obchody nowiu i szabatu, zwoływanie zgromadzenia – nie mogę znieść nieprawości i zgromadzeń. Nienawidzę waszych nowiów i uroczystych zgromadzeń; są one dla Mnie ciężarem, sprzykrzyło Mi się je znosić. Jeśli wyciągniecie ręce, to odwrócę od was oczy, nawet jeśli pomnożycie modlitwy, to ich nie wysłucham. Wasze ręce są pełne krwi. Obmyjcie się, oczyśćcie, usuńcie zło waszych czynów sprzed Moich oczu, przestańcie czynić zło! Uczcie się postępować dobrze, szukajcie sprawiedliwości, pomagajcie uciśnionemu, dbajcie o prawa sieroty, brońcie wdowy! Chodźcie, rozsądźmy! – mówi PAN: Choćby wasze grzechy były jak szkarłat, to staną się białe jak śnieg, choćby były czerwone jak purpura, to staną się jak wełna.

Teksty zostały ostatecznie opracowane i zatwierdzone przez członków Międzynarodowego Komitetu mianowanego przez Komisję Wiary i Porządku Publicznego Światowej Rady Kościołów oraz papieską Dykasterię ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Po raz dwudziesty szósty polską wersję materiałów przygotował ekumeniczny zespół redakcyjny powołany przez Komisję ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski.

Tematy poszczególnych dni ekumenicznej oktawy są następujące:

  • Dzień 1: Uczcie się postępować dobrze
  • Dzień 2: Gdy sprawiedliwości stanie się zadość…
  • Dzień 3: Czyńcie sprawiedliwość, miłujcie życzliwość i bądźcie pokorni wobec Boga
  • Dzień 4: Oto łzy znękanych
  • Dzień 5: Śpiewając pieśń Pana na obcej ziemi
  • Dzień 6: Co uczyniliście jednemu z tych braci Moich najmniejszych, Mnie uczyniliście
  • Dzień 7: „To, co jest teraz, nie musi takim pozostać”
  • Dzień 8: Sprawiedliwość, która przywraca wspólnotę

Co u nas?

Powoli zmierzamy ku zakończeniu tegorocznych świątecznych wizyt duszpasterskich w domach parafian. Do czwartku włącznie będzie możliwość poproszenia o wspólną modlitwę i błogosławienie domów – księża poprzedzani przez ministrantów idą wyznaczonymi ulicami oczekując na otwarcie drzwi przez gospodarzy i zaproszenie do wnętrza. Harmonogram tej formy spotkań został opublikowany już wcześniej i pozostaje niezmienny.

W najbliższą sobotę od 1030 wizyta w tych domach, których mieszkańcy w drugiej kolejności poprosili o ich nawiedzenie. Plan wizyty udostępniony jest w parafialnych mediach internetowych (strona internetowa, portal Facebook) oraz uwidoczniony w kościele. Gdyby zaistniały jakiekolwiek przeoczenia lub niedokładności, bardzo prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość, a zainteresowane osoby zachęcamy do skontaktowania się bezpośrednio z proboszczem parafii.