Od redaktora
Drodzy Parafianie!
Połowa Wielkiego Postu już za nami. Czas, który mamy na przygotowanie się do świąt, szybko upływa, tym bardziej więc warto zadać sobie pytanie o nasze duchowe zaangażowanie. Wielu skupia się jedynie na zewnętrznych, organizacyjnych przygotowaniach do Wielkanocy: porządkach czy świątecznych zakupach. Tymczasem Kościół przypomina nam, że to, co najważniejsze dokonuje się w sercu człowieka. Wielki Post to przede wszystkim zaproszenie do nawrócenia, do pogłębionej modlitwy, do pojednania z Bogiem i drugim człowiekiem. Warto więc wykorzystać najbliższe tygodnie, aby podjąć autentyczne dzieło duchowej przemiany.
Szczególną pomocą w takim przeżywaniu świętego czasu będą rekolekcje wielkopostne, które w naszej parafii rozpoczną się od Niedzieli Palmowej. To zawsze uprzywilejowany moment zatrzymania się, wsłuchania w Słowo Boże i uporządkowania własnego życia. Jak w latach ubiegłych, swoistym wprowadzeniem w rekolekcyjny czas będzie Droga Krzyżowa ulicami Drawna, którą przeżyjemy w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy i publicznego świadectwa wiary. Zachęcamy również do przygotowania palm oraz do licznego udziału w uroczystej procesji z palmami.
Już dziś pragniemy także mocno podkreślić i przypomnieć o celebracji tych dni, które są sercem całego roku liturgicznego. Celebracja Triduum Paschalnego stanowi samo centrum chrześcijańskiego przeżywania wiary i modlitwy Kościoła. To w tych dniach uobecniamy tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Każdy świadomy katolik powinien tak zaplanować swój czas, aby móc uczestniczyć w tych świętych celebracjach. Niech przedświąteczne dni będą dla nas przede wszystkim czasem modlitwy, skupienia i wspólnego przeżywania liturgii, która doprowadzi nas do radości poranka Zmartwychwstania.
Wasi duszpasterze.
Aktualności
Komunikat z 404. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski (skrót)
W dniach od 10 do 12 marca 2026 roku odbyło się w Warszawie, pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy SAC, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, 404. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. W spotkaniu wzięli udział abp John Joseph Kennedy, sekretarz Dykasterii Nauki Wiary, abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce oraz zaproszeni przedstawiciele różnych episkopatów Europy.
1. Tematem przewodnim Zebrania była parafia rozumiana nie tylko jako jednostka administracyjna Kościoła, ale przede wszystkim jako wspólnota człowieka z Bogiem i ludzi między sobą. Rodzi się ona z głoszonego kerygmatu, wyraża w celebracji i realizuje w codziennym życiu jej członków. Jest wspólnotą uświęcenia i braterstwa, otwartą, służebną i nastawioną na misję. […] Biskupi wskazali m.in. na potrzebę zmiany mentalności duchowieństwa i wiernych, która umożliwi skuteczne działanie instytucjonalne i wspólnotowe parafii, a także konieczność stałej formacji do dzielenia odpowiedzialności za parafię […].
2. Biskupi zatwierdzili hasło nowego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2026/2027, które brzmi: „Parafia wspólnotą misyjną”. Zgodnie z wytycznymi dokumentu końcowego Synodu o synodalności, program ma służyć odnowie parafii w kluczu synodalnym i misyjnym.
3. Biskupi z wielką uwagą monitorują zmiany dotyczące lekcji religii w szkole wprowadzone z naruszeniem prawa. W trosce o wychowanie młodego człowieka apelują o wprowadzenie obligatoryjnego wyboru pomiędzy lekcją religii a etyką. Przyjęto wiadomość o zatwierdzeniu przez Komisję Wychowania Katolickiego programu nauczania religii w szkole przygotowanego według zmienionej podstawy programowej. Nowe programy i podręczniki będą wprowadzane w życie od 1 września 2027 roku. Biskupi podkreślili konieczność prowadzenia katechezy parafialnej obejmującej nie tylko dzieci i młodzież, ale także dorosłych. Poważny niepokój budzą pojawiające się informacje o możliwości wprowadzenia obowiązkowej edukacji zdrowotnej. […]
4. Po zakończonych konsultacjach […] biskupi podjęli decyzję o ustanowieniu Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce oraz nadaniu jej kościelnej publicznej osobowości prawnej. Przyjęte zostały zasady jej działania oraz statut. Dokumenty te otwarły drogę prawną do powołania przewodniczącego Komisji i podjęcia dalszych procedur.
5. Biskupi podjęli decyzję o otwarciu w Akademii Katolickiej w Warszawie Studium przygotowującego do posługi uwalniania duchowego. Trwające 3 semestry studium będzie ofertą skierowaną wyłącznie do prezbiterów, którzy otrzymają rekomendację własnego ordynariusza. […]
6. Wobec napiętej i skomplikowanej sytuacji międzynarodowej, a zwłaszcza wojny w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, biskupi – w łączności z papieżem Leonem XIV – apelują o nieustawanie w modlitwie o pokój na świecie, a także o wszechstronną pomoc tym, którzy w konsekwencji działań zbrojnych najbardziej jej potrzebują. […]
7. 13 kwietnia br. będziemy przeżywać 40. rocznicę odwiedzin św. Jana Pawła II w rzymskiej synagodze. Z tej okazji Konferencja Episkopatu Polski skierowała do wiernych list o relacji Kościoła katolickiego do Żydów i judaizmu.
Celebrując Mszę Świętą w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, w 400. rocznicę założenia Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo oraz 400-lecie istnienia tamtejszej parafii, biskupi polecali Bogu wszystkie sprawy Kościoła i Ojczyzny a rodakom w kraju i na emigracji udzielili pasterskiego błogosławieństwa.
Podpisali pasterze Kościoła katolickiego w Polsce obecni na 404. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Warszawa, 12 marca 2026 roku
Co u nas?
Czas, jaki nas dzieli od świętowania najważniejszych tajemnic naszej wiary jest coraz krótszy. Skoro wiele zapobiegliwych gospodyń już ma za sobą pierwsze wiosenne porządki, a niejedna z nich lada dzień weźmie się za świąteczne wypieki i wędzonki, to godzi się zachęcić także do świątecznego zaangażowania na niwie działań parafialnych.
Naszą tradycją jest to, że z ofiar zbieranych w czasie nabożeństwa Gorzkich Żali finansowany jest zakup kwiatów do Bożego Grobu (oczywiście jest to pewne uproszczenie; chodzi nam o cały świąteczny wystrój i oprawę naszej świątyni). Zachęcamy, by także osoby nie biorące udział w tej wielkopostnej praktyce włączały się we wspólne świąteczne dzieło. Jak najbardziej mile widziane będzie także osobiste zaangażowanie przy stosownym wystroju kościoła na czas celebracji tajemnic Wielkiego Tygodnia. Chętni do pomocy bez wątpienia znajdą sposób, by w tej kwestii skontaktować się z panią Weroniką. Zachęcamy także do czynnego włączania się w przygotowanie liturgii Triduum Paschalnego. Nasi chórzyści już stroją swoje głosy – nie wątpimy, że wśród parafian znajdzie się niejeden ukryty dotąd talent, który mógłby się ujawnić na chwałę Pana. Zapraszamy także do czynnego udziału w wielkotygodniowej Liturgii Słowa – ten aspekt przygotowań koordynuje p. Mirosława Lewandowska. Już dziś pozwalamy sobie wyrazić nadzieję, że w wielkoczwartkowym obrzędzie obmycia nóg liczba zaangażowanych panów zrówna się wreszcie z liczebnością Apostołów obecnych w Wieczerniku
