Coniedzielnik nr 488

Od redaktora

Drodzy Parafianie!

Każda wspólnota i każda społeczność, by funkcjonować w sposób owocny oraz zorganizowany, potrzebuje pewnego zestawu fundamentalnych praw i przepisów. Dla zbiorowości wiernych takim zbiorem podstawowym są przykazania. Ich znaczenie nie polega na tym, że wskazują sposób zachowania się w każdej możliwej sytuacji, ani też nie uwzględniają wszystkich możliwych życiowych kontekstów podejmowania życiowych decyzji. Ich lektura uczy jednego: stawiania na pierwszym miejscu Pana Boga i Jego świętej woli.

W ustach współczesnego człowieka termin „prawo” rozbrzmiewa bardzo często. Charakterystyczne przy tym, w jakim kontekście jest on zazwyczaj używany. Nie sposób, nie zauważyć, że dominuje tu domaganie się jakichś prerogatyw czy uprawnień. Dzisiejszy obywatel bardzo chętnie stwierdza, że „przecież mam do tego prawo” lub też „to dobro mi się należy”. O wiele trudniej przychodzi nam pamiętać o prawach należnych innym czy o swoich obowiązkach wynikających z prawa, a bodaj najtrudniej uznać, że oprócz ludzkich regulacji, podlegamy także prawu Bożemu.

Jezus wędrujący drogami Palestyny bynajmniej nie żądał ślepego posłuszeństwa Prawu. Przeciwnie: dla wielu świadków Jego działalności wręcz zgorszeniem był nauczany przez Mistrza sposób podejścia do rytualnych przepisów. Okazuje się, że wcale nie ich litera jest najważniejsza. O wiele bardziej istotnym jest generalny porządek, na którego straży Boże Prawo stoi. Tu zaś norma jest prosta i oczywista: najpierw Pan Bóg i Jego sprawy, dopiero potem moja ludzka wola. Tę właśnie fundamentalną zasadę przychodzi nam przez całe ziemskie życie poznawać i wciąż na nowo uczyć się według niej postępować. .                        

Wasi duszpasterze.      

Aktualności

Zaproszenia

W sobotę, 8 czerwca br. odbędą się Archidiecezjalne obchody jubileuszowe w miejscu chrztu udzielonego przez św. Ottona w Pyrzycach przy baptysterium. Serdeczne zaproszenie do udziału jest skierowane do: samorządowców, posłów, senatorów, władz tzw. miejsc ottonowych, sióstr zakonnych, księży i wszystkich wiernych.

Program:
godz. 15.00 – rozpoczęcie od poświęcenia zrewitalizowanego baptysterium, ul. Warszawska (park)
godz. 15.15 – uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem Administratora Apostolskiego Księdza Biskupa Zbigniewa Zielińskiego. Homilię wygłosi Ksiądz Biskup Senior Diecezji Gliwickiej Jan Kopiec
ok. godz. 17.00 – przejście od baptysterium na planty kościoła pw. MB Bolesnej, – spotkanie integracyjno-artystyczne, ul. Staromiejska 28.

Ksiądz Kustosz Sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym w Szczecinie zaprasza w sobotę, 8 czerwca br. na VI Archidiecezjalną Pielgrzymkę Dzieci. Zaproszenie jest skierowane do wszystkich dzieci, a szczególnie do dzieci komunijnych i ich rodziców, w intencji dziękczynnej za przyjętą I Komunię Św.

Program:
godz.10.00 przyjazd grup i indywidualnych uczestników, zawiązanie wspólnoty;
godz. 11.00 Uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa.
Bezpośrednio po Mszy Św. program artystyczny na placu przed Sanktuarium: integracja, śpiewy, zabawa, posiłek, animacje.”

Co u nas?

W każdym numerze naszego „Coniedzielnika” przypominany jest adres naszej parafialnej witryny internetowej. Szkielet jej konstrukcji powstał już kilka lat temu, natomiast wypełnianie treścią pozostaje zadaniem nieustająco aktualnym. Mamy przyjemność poinformować, że w ostatnich dniach nastąpiły na tym polu dość znaczące postępy i obecną formę strony można uznać za w miarę dopracowaną.

Nie znaczy to, że dzieło jest definitywnie zakończone – otóż wręcz przeciwnie! Przykładowo usilne poszukiwania we wszelkich dostępnych źródłach przyniosły nikły plon jeśli chodzi o zdjęcia byłych duszpasterzy Drawna, zwłaszcza tych pierwszych. W odniesieniu do dawniejszych księży najczęściej znane są tylko suche podstawowe dane. A może Drodzy Parafianie zechcą ten dział napełnić żywą treścią i podzielić się swoimi wspomnieniami na temat byłych pasterzy?

Przy okazji wyszło na jaw, że kronika naszej parafii prowadzona była z różnym natężeniem oraz sumiennością do 2004 roku, a następnie wpisy w niej nagle się urywają. Zdaje się, że zbliżająca się wizytacja pasterska naszej parafii jest także dobrą okazją do tego, by spróbować zaktualizować spisane dzieje naszej wspólnoty. Osoby, które byłyby skłonne przyczynić się do tego dzieła, zapraszamy do zerknięcia pod zakładkę „Kronika”. Podstrony tam zebrane stanowią póki co luźne zestawienie wzmianek o wydarzeniach z poszczególnych lat, oczekujących na zdjęcia i uzupełnienie faktów. Współpraca w docieraniu do źródeł (fakty, fotografie, informacje) oczywiście jak najbardziej i jak najmilej widziana.