Coniedzielnik nr 474

Od redaktora

Drodzy Parafianie!

Życie chrześcijanina charakteryzuje to, że żyje on niejako w dwóch światach. Na co dzień funkcjonujemy w świecie materii i cielesności, dbając o zaspokajanie naturalnych potrzeb organizmu, rzadziej lub częściej zmagając się ze słabościami i dolegliwościami, będąc narażeni na mniej lub bardziej dotkliwe pokusy. Z drugiej strony mocą Bożej łaski wezwani jesteśmy do życia w świecie ducha, w rzeczywistości o której niewiele więcej potrafimy powiedzieć niż to, że jest INNA od świata materii. Językiem klasycznej filozofii mówimy tu o transcendecji, który to termin oznacza wychodzenie poza sferę zmysłowego doświadczenia.

Pewnego dnia trzej uczniowie zostali przez Jezusa zabrani w inny świat. To, czego byli uczestnikami sprawiło, że nie wiedzieli co mówić i jak się zachować. Doświadczenie Góry Przemienienia było im dane, aby przestali patrzeć na Jezusa jako na człowieka, ale by zobaczyli Jego prawdziwą naturę. Istotne w tym wydarzeniu było to, że w owej chwili zobaczenie przemienionego Jezusa dane było  jedynie nielicznym. Na powszechne objawienie boskości Zbawiciela miał dopiero przyjść czas.

Dwadzieścia wieków później jesteśmy prowadzeni przez liturgię Kościoła ścieżkami stopniowego dochodzenia do głębi rozumienia Bożego planu. W tej duchowej wędrówce nieustannie mamy wznosić się wzwyż, w sensie przenośnym stale wchodzić na górę Przemienienia, by wciąż na nowo odkrywać głębię Bożego działania.                       

Wasi duszpasterze.

Aktualności

Emerytowany arcybiskup szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga

Arcybiskup Andrzej Dzięga urodził się w rodzinie rolniczej, w latach 1971-77 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach, które ukończył 11 czerwca 1977 święceniami kapłańskimi z rąk biskupa Jana Mazura. Zaraz po święceniach pełnił posługę wikariusza parafialnego w Malowej Górze i w Radoryżu. W 1980 ukończył dwuletnie Studium Pastoralne na KUL. W 1985 na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego uzyskał licencjat na podstawie rozprawy Proces ustny w prawie kanonicznym Katolickich Kościołów Wschodnich, pisanej pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Edmunda Przekopa. 1987-89 pracuje jako notariusz Sądu Biskupiego Siedleckiego. W roku 1988 zdobył stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego w oparciu o pracę Recepcja myśli Giuseppe Chiovendy w kościelnym procesie ustnym przygotowaną pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Jerzego Grzywacza. 1989-91 wicepostulatorem w procesie beatyfikacyjnym [Męczenników Podlaskich. 1989-2002 sędzią Sądu Biskupiego Siedleckiego. 1 września 1989 został skierowany do pracy naukowo-dydaktycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1992-95 jest Kanclerzem Kurii Biskupiej Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego w Warszawie. 1993-2002 wikariuszem sądowym Biskupa Drohiczyńskiego. 1994-97 – Promotor Pierwszego Synodu Diecezji Drohiczyńskiej.

W 1995 stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego za rozprawę habilitacyjną Strony sporu w kanonicznym procesie o nieważność małżeństwa. Od 1998 profesor nadzwyczajny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, na którym prowadzi zajęcia z zakresu kościelnego prawa procesowego oraz polskiego prawa rodzinnego. W latach 1996-2008 był Kierownikiem Katedry Kościelnego Prawa Procesowego KUL. Od 1996 prodziekan, następnie dziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL (do 2003). 7 października 2002 papież Jan Paweł II mianuje Biskupem Sandomierskim. 24 listopada 2002 ingres do katedry sandomierskiej i sakra biskupia (dewiza jego posługi: Dominus Jesus – Jezus jest Panem). Inicjator pielgrzymki osób konsekrowanych na Święty Krzyż. Zaangażowany obrońca świętości życia i interesów rodziny. W 2005 w diecezji sandomierskiej ogłosił Rok Rodziny. Zdecydowanie popierał parlamentarną inicjatywę zmierzającą do wprowadzenia konstytucyjnego zapisu chroniącego życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, jesienią 2006 w tej intencji zalecił modlitwy w swojej diecezji. Wiosną 2007 do manifestujących tłumów przybyłych z całej Polski, wygłosił homilię wyrażającą poparcie dla tej inicjatywy ustawodawczej.

21 lutego 2009 mianowany został przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej zastępując abpa Zygmunta Kamińskiego. Urząd objął 31 marca 2009, a jego ingres do bazyliki archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie odbył się 4 kwietnia 2009. 29 czerwca 2009 odebrał na Watykanie paliusz z rąk Benedykta XVI.

W Konferencji Episkopatu Polski pełnił następujące funkcje: przewodniczący Rady Prawnej KEP, członek Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczpospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski, członek Rady Stałej KEP, członek Zespołu ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja, członek Komisji Mieszanej: Biskupi – Wyżsi Przełożeni Zakonni, członek Komisji Rewizyjnej, członek Rady ds. Rodziny. W dniu 24 lutego 2024 r. papież Franciszek przyjął rezygnację Księdza Arcybiskupa z urzędu rządcy archidiecezji, a administratorem apostolskim sede vacante ustanowił ks. bpa Zbigniewa Zielińskiego, ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Co u nas?

Zazwyczaj w tym miejscu zamieszczane są informacje o bieżącym funkcjonowaniu naszej parafialnej wspólnoty. Czasem jednak trzeba sięgnąć wyżej i przekazać nowiny dotyczące życia Kościoła diecezjalnego.

We wczorajsze sobotnie południe Nuncjatura Apostolska w Polsce opublikowała komunikat, z którego dowiedzieliśmy się, że Ojciec Święty przyjął rezygnację ze sprawowanego urzędu naszego Księdza Arcybiskupa, Andrzeja Dzięgi. Obowiązki administratora apostolskiego sede vacante naszej archidiecezji (tzn. do czasu mianowania nowego rządcy) powierzone zostały biskupowi diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ks. bpowi Zbigniewowi Zielińskiemu.

*     *     *    *

Do stałych elementów przeżywania przez nas Wielkiego Postu od lat zaliczamy rozprowadzanie przygotowanych przez Caritas świec świątecznych. Oczywiście doskonale zdajemy sobie sprawę, że w tej akcji nie tyle chodzi o nabycie akcesoriów, które posłużą do dekoracji stołów, ale przede wszystkim o jedną z form otwarcia naszych serc na potrzeby tych, którzy szczególnie potrzebują naszego wsparcia.

Tak, jak co roku, świece, baranki do święconek a w późniejszym czasie także palmy będą rozprowadzane przy wejściu do kościoła. Za zrozumienie potrzeb i stałą ofiarność naszym Drogim Parafianom nieustająco dziękujemy.