Od redaktora
Drodzy Parafianie!
Wraz z rozpoczęciem się kolejnego w naszym życiu Adwentu, po raz któryś rozbrzmiewa w naszych uszach wezwanie do czuwania. Chodzi o obranie postawy, która jest kluczowa dla świadomie przeżywającego swoje życie chrześcijanina: nie bierne poddawanie się upływowi czasu, nie mechaniczne zrywanie kolejnych kartek z kalendarza, nie obojętne przyjmowanie tego, co kolejne dni i tygodnie przyniosą, ale czynny i owocny udział w realizowaniu Bożego planu wobec świata.
Zależnie od obranego horyzontu poglądów i dążeń ludzie mają rozmaite cele oraz sposoby zmierzania do nich. Dla jednych nastanie kolejnego dnia będzie oznaczało podjęcie nowego wysiłku czy wyzwania, zaś inni ograniczą się do „odhaczenia” w kalendarzu kolejnej daty. Chrześcijanin powołany jest do nieustannego czuwania, by żadna życiowa sytuacja czy okoliczność nie odwiodła go od zmierzania do prawdziwego celu. Kierunek zaś ma wskazany jasno i wyraźnie: jest nim osiągnięcie pełnego wymiaru życia w zjednoczeniu z Bogiem, czyli zbawienie.
Za niewiele dni po raz kolejny wszyscy ludzie żyjący w naszym kręgu kulturowym zapalą lampki na choinkach i zasiądą do odświętnie nakrytego stołu. Znowu padną wielekroć już użyte zwroty o rodzinnej atmosferze, będą wypowiadane najlepiej brzmiące życzenia, być może nawet zwierzęta zechcą przemówić ludzkim głosem. Czy to wszystko wystarczy, by nastały święta? Czy nie warto zadbać o czuwanie, by nie minąć się z Bogiem? Wasi duszpasterze.
Aktualności
Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie
„Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.
Celem „Dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie” jest duchowe i finansowe wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i w Azji Środkowej – w Białorusi, Ukrainie, Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie, Tadżykistanie, Kirgizji, Uzbekistanie, Rosji oraz Litwie, Łotwie i Estonii. Obchodzony jest on przez Kościół w Polsce w drugą niedzielę Adwentu.
Kościół w Polsce, od kilkudziesięciu lat ma powołany Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, działający przy Konferencji Episkopatu Polski. Jak mówił o jego pracy sekretarz Konferencji bp Artur Miziński „…druga niedziela Adwentu jest dniem zbiórki, która potem jest zapleczem do tego, by świadczyć pomoc w ciągu całego roku na miarę możliwości”. Pomoc taka świadczona jest wobec mieszkańców wszystkich państw, które powstały po rozpadzie Związku Sowieckiego. Na uwagę zasługuje podkreślenie wymiaru duchowego, modlitewnego i materialnego tego dnia, „aby poczuć się jednym Kościołem Jezusa Chrystusa, mającym jednego Ojca w Niebie”. Bp Miziński zachęcał wszystkich wiernych do udziału w tym wydarzeniu i do ustawicznej modlitwy za naszych braci i siostry, którzy żyją na wschód od polskiej granicy.
Dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie ks. Leszek Kryża TChr (z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej) zwraca uwagę, że Dzień Modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie jest „wyrazem naszej solidarności, z której kiedyś sami korzystaliśmy, a teraz możemy ją okazywać”. Podał, że w 2023 r. z funduszu Zespołu zostało wydanych 3 mln 11 tys. 757 zł. Z tego na pomoc Ukrainie wydanych zostało 6 tys. 237 zł – z tych pieniędzy kupiono artykuły medyczne, środki czystości, a także generatory prądotwórcze i piecyki do ogrzewania.
Jednym z obszarów działań polskiego Kościoła w tych obszarach jest praca na Ukrainie Stacji Pomocy Charytatywnej „Dobre Serce” wspieranych przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Ich działania skierowane są przede wszystkim do osób, które nie mogą wyjść z domu, które są bardzo chore. Przekazano im m.in. bardzo dużo sprzętu rehabilitacyjnego. Organizowano także akcje społeczne, podczas których ludzie przynosili rzeczy dla potrzebujących. Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie świadczył także pomoc dla uchodźców z Górskiego Karabachu w Armenii. Ta działalność rozpoczęła się w 2020 roku, podczas drugiej wojny w Górskim Karabachu. Pomoc nadal intensywnie dociera do Armenii i ciągle jest potrzebna.
Środki z funduszu Zespołu przeznaczono także na organizację letniego wypoczynku połączonego z formacją dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Uzbekistanu, Kazachstanu i z Syberii. Dzięki wsparciu Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie ok. 200 młodych ludzi z Białorusi, Kazachstanu, Mołdawii i Ukrainy mogło uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie. Zespół finansuje również wysyłkę prasy katolickiej, wspiera wydawnictwa i media działające w ramach Kościoła na Wschodzie. Z inicjatywy Zespołu powstał również Wolontariat Syberyjski, skupiający osoby świeckie, które w czasie swojego urlopu czy wakacji pomagają duszpasterzom i siostrom zakonnym na Wschodzie. Ważną część wydatków ze środków funduszu stanowią wydatki na cele remontowe i budowlane.
Aktualnie w Kościele katolickim na Wschodzie służy 168 kapłanów diecezjalnych, 364 kapłanów zakonnych, 213 sióstr i 37 braci zakonnych z Polski oraz wolontariusze świeccy. Do biura Zespołu napływają pisemne prośby z diecezji, parafii oraz ze zgromadzeń zakonnych pracujących na Wschodzie. Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie w tym roku obchodzony będzie po raz 24.
Co u nas?
Niedzielą dzisiejszą rozpoczynamy przeżywanie Adwentu, w tym roku najkrótszego z możliwych (czwarty tydzień tego okresu liturgicznego obejmie tylko samą niedzielę). Jednym z wymiarów tego czasu jest dla chrześcijan przygotowanie do obchodu świąt Bożego Narodzenia wraz z ich bogatą tradycją i obrzędowością. Jednym zaś z punktów tej tradycji są świąteczne odwiedziny kapłanów w domach wiernych.
Z okazji tegorocznych świąt duszpasterskie odwiedziny kolędowe odbędą się zasadniczo w „tradycyjnej” formie, zgodnie z wyznaczonym harmonogramem obejmującym kolejne ulice i miejscowości. Program odwiedzin został już przygotowany, jest on wydrukowany na odwrotnej stronie obwoluty kompletów opłatkowych rozprowadzanych od dziś w naszej parafii. Szczegółowy plan (z podaniem dokładniejszych godzin rozpoczęcia i kolejności odwiedzanych domów) zostanie dołączony do świątecznego „Coniedzielnika” w wigilijną niedzielę.
Wielu spośród Drogich Parafian odniosło się bardzo pozytywnie do takiej formy wizyty duszpasterskiej, z jaką mieliśmy do czynienia przed rokiem. Proponujemy zatem chętnym rodzinom możliwość umówienia się z kapłanami na konkretny dzień i godzinę, w celu spokojnego spotkania się i nieco dłuższej rozmowy. Zgłoszenia takie możliwe są od dziś przez cały Adwent, wszelkimi dostępnymi środkami kontaktu.