Coniedzielnik nr 460

Od redaktora

Drodzy Parafianie!

Przełom października i listopada wiąże się dla bardzo wielu Polaków z udaniem się w kierunku odmiennym, niż się to dzieje na co dzień. Wielu z nas codziennie mija cmentarze, nawet nie pomyślawszy o tym, by przekroczyć ich bramy. W ostatnich dniach października natomiast całe tłumy udają się tam, by sprzątać, dekorować, zapalać znicze. Wszystko to jak najbardziej zgodne z tradycją i godne pochwały, jednakże z małym, ale ważnym zastrzeżeniem.

Dla chrześcijan grzebanie zmarłych w specjalnie poświęconych na to miejscach to nie kwestia sanitarna ani porządkowa, ale wyraz wiary w rzeczywistość świętych obcowania. Chodzi o duchową wspólnotę między żyjącymi na ziemi, świętymi w niebie i duszami cierpiącymi w czyśćcu. Istotne, by zajmując się świeczkami, doniczkami i sekatorami nie stracić z oczu tego, co naprawdę istotne – zbawienia.

Wciąż jeszcze w wielu miejscach można usłyszeć o celebrowaniu święta zmarłych. Pamiętajmy, że w chrześcijaństwie takiego obchodu nie ma. Jako wyznawcy Chrystusa i ludzie przez Niego zbawieni obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Wspomnienie Wszystkich  Wiernych Zmarłych. Wspólna modlitwa w te dwa świąteczne dni niech nas otwiera na świadomość tego, że przed każdym z nas widnieje perspektywa wieczności, która oby w każdym przypadku równała się udziałowi w ostatecznej i pełnej radości.                     

Wasi duszpasterze. 

Aktualności

Modlitewna pomoc niesiona naszym bliskim zmarłym.

Uzyskiwanie odpustów przez wiernych w Kościele katolickim ma wielowiekową już tradycję. Miesiąc listopad, zwłaszcza pierwsze jego dni stanowią okazję do uzyskania odpustu zupełnego i ofiarowania go za zmarłych.  Odpust zupełny jest to darowanie człowiekowi przez Boga wszystkich kar doczesnych, należnych za grzechy odpuszczone już co do winy w sakramencie pokuty. Kto uzyska odpust zupełny dla siebie uniknie kar czyśćcowych. Kto uzyska odpust zupełny za zmarłych – ratuje dusze z czyśćca.

Oto okoliczności umożliwiające uzyskanie odpustu w najbliższych dniach:

1. Wierni, którzy nawiedzą kościół, kaplicę publiczną, lub półpubliczną 1 listopada od południa i przez cały Dzień Zaduszny, mogą dostąpić odpustu zupełnego za zmarłych. Można go uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia.

2. Wierni, którzy nawiedzą cmentarz i pomodlą się mogą uzyskać odpust za zmarłych. Odpust jest zupełny od 1 do 8 listopada, natomiast w inne dni roku jest cząstkowy.

Warunki uzyskania odpustu są następujące:

1. Wykonanie powyższych czynności obdarzonych odpustem.

2. Wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak pełnej dyspozycji wykluczenia upodobania do jakiegokolwiek grzechu, odpust będzie tylko cząstkowy)

3. Spełnienie trzech warunków:

– spowiedź sakramentalna lub bycie w stanie łaski uświęcającej

– przyjęcie Komunii Świętej

– modlitwa w intencjach Ojca Świętego.

 

Ksiądz Arcybiskup Metropolita zachęca, by w poszczególnych dniach Oktawy Uroczystości Wszystkich Świętych zanosić modlitwy w intencjach:

3 listopada – za zmarłe ofiary wypadków drogowych i katastrof;

4 listopada – za ofiary aborcji oraz za zmarłe ofiary procedur „In vitro”;

5 listopada – za dzieci utracone;

6 listopada – za zmarłych i poległych, którzy życie oddali w służbie naszej Ojczyzny, w tym: żołnierzy, polityków oraz twórców życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego;

7 listopada – za tych, którzy nie wrócili z morza;

8 listopada – za zmarłych rodziców, nauczycieli, wychowawców i duchownych.

Co u nas?

Przed nami Uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu w naszym kościele parafialnym Msza Święta będzie odprawiona o godzinie 900, a  w kościele filialnym  w Święciechowie o 1030. O godzinie 1200 nastąpi celebracja Mszy Świętej na drawieńskim cmentarzu. Bardzo gorąco prosimy, by w czasie celebry faktycznie uczestniczyć w liturgii, powstrzymać się na ten czas od rozmów i spacerów, wsłuchać się w Słowo Boże. Po zakończeniu liturgii jak co roku będzie możliwość poproszenia kapłanów o poświęcenie nowych nagrobków.

2 listopada to Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, w naszej polskiej katolickiej tradycji nazywane także Dniem Zadusznym. Zgodnie z prawem Kościoła każdy kapłan może w tym dniu odprawić trzy Msze Święte, z których jedna intencja może być ofiarowana za wybranych zmarłych. Intencje pozostałych dwóch celebracji są określone przez przepisy liturgiczne: jedna z nich to modlitwa za wszystkich wiernych zmarłych, a druga to modlitwa w intencjach polecanych Bogu przez Ojca Świętego.

Tradycją naszej parafii jest w tym dniu wspólna modlitwa na drawieńskim cmentarzu o godzinie 1500. Jak co roku o tej właśnie porze będziemy się modlić Koronką do Miłosierdzia Bożego, a następnie w modlitewnej procesji przejdziemy wśród grobów naszych bliskich, by upraszać dla nich łaskę wiecznego spoczynku.