Od redaktora
Drodzy Parafianie!
Gdy próbujemy ogarnąć umysłem prawdy naszej wiary, niejednokrotnie przychodzi nam stwierdzić, że ograniczoność ludzkich uwarunkowań nie pozwala nam na pełne poznanie Bożego życia. Konstatacja taka szczególnie przychodzi na myśl, gdy stajemy wobec tajemnicy, która jest treścią dzisiejszego obchodu liturgicznego: dzisiejsza niedziela to uroczystość Trójcy Przenajświętszej.
Wielu teologów i pasterzy próbowało znaleźć drogę do przybliżenia wiernym prawdy o głębi tajemnicy Trzech Osób Bożych. Wydaje się, że w miarę czytelne (choć pamiętać należy, że wciąż dalekie od kompletnego ujęcia) jest wskazanie dominujących sfer działania poszczególnych Osób: Bóg Ojciec to Stwórca, Jezus Chrystus dokonał naszego zbawienia, zaś Duch Święty nieustannie nas uświęca. Stale jednak powinniśmy mieć w pamięci wybrzmiewające w dzisiejszych tekstach mszalnych nauczanie o Ich różnej naturze, a zarazem równości w majestacie i zjednoczeniu we wspólnym działaniu.
Prawda o jednej i niepodzielnej Trójcy zdaje się szczególnie mocno przemawiać w realiach naszego współczesnego świata, tak bardzo podzielonego i pragnącego jedności i pokoju. Chrześcijanin poważnie traktujący swoje powołanie nie może jedynie narzekać na wszechobecne zło i wzdychać za lepszymi czasami. To od każdego z nas zależy, ile pierwiastków dobra i jedności zajaśnieje każdego dnia wokół nas.
Wasi duszpasterze.
Aktualności
Słowo Arcybiskupa Warszawskiego na Święto Dziękczynienia (fragmenty)
Zbliża się kolejne, już XVI Święto Dziękczynienia w Warszawie przy Świątyni Opatrzności Bożej. […] Źródłem tego wydarzenia jest historyczna obietnica twórców Konstytucji 3 Maja dotycząca wybudowania w Warszawie Świątyni Opatrzności Bożej, jako wotum wdzięczności za przełomową w Europie i świecie konstytucję. […] Dobrze się składa, że Święto Dziękczynienia wypada zawsze przy końcu okresu Wielkanocnego. W tym roku będzie to tydzień po niedzieli Pięćdziesiątnicy, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Umocnieni przez Ducha Świętego, w imię Trójcy Świętej, jesteśmy posłani do głoszenia wszystkim Dobrej Nowiny o zbawieniu. Jej szczytem jest paschalne orędzie o Jezusie Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym, w Którym najpełniej objawia się zarówno Boże Miłosierdzie, jak i Opatrzność Boża. Wiemy i wierzymy, że Bóg w swojej Opatrzności opiekuje się, kieruje i prowadzi świat i człowieka do ostatecznego sensu. […]
Niewątpliwie rok 2023 rozpoczął się od nowych wyzwań, wołających o modlitwę i jasną postawę chrześcijańską wobec doświadczeń, jakie się wydarzyły i zapewne będą obecne w najbliższym czasie. Mogło się wydawać, że pandemia i wojna w Ukrainie to szczyt możliwych trudności i niebezpieczeństw. Tymczasem skutki jednego i drugiego zdarzenia trwają w ludziach i w życiu społecznym. Wystarczy wspomnieć tylko wielkie wyzwanie pomocy uchodźcom i pomocy Ukrainie w ogóle, a przede wszystkim ciągle ginący w wojnie ludzie, miasta, infrastruktura. Niebezpieczeństwo wojny długiej i nie daj Boże, rozszerzającej się na inne regiony, osłabione przez pandemię więzy między ludźmi, skutki zdrowotne i edukacyjne – to wszystko sprawy, z którymi chcemy przyjść do Opatrzności Bożej z zawierzeniem i dziękczynieniem, żeby nie stało się jeszcze coś gorszego. […]
W Świątyni Opatrzności Bożej ukazujemy działanie Boga w Jego świętych i błogosławionych, szczególnie polskich. Wśród nich na pierwszym miejscu są dwaj wielcy Polacy i ludzie Kościoła XX wieku: św. Jan Paweł II i bł. Kard. Stefan Wyszyński. Ich nauczanie oraz troska o życie i godność każdego człowieka, troska o rodzinę i o naszą Ojczyznę są niezaprzeczalnym wkładem w historię Polski, świata i Kościoła powszechnego. Jesteśmy spadkobiercami i stróżami tego dziedzictwa. Każda próba umniejszenia tego wkładu, zapomnienia ich dzieła, oddalenia od młodego człowieka, byłaby nieodpowiedzialnym działaniem przeciw wartościom, które oni propagowali. Są nam dziś bardzo potrzebni. Dlatego trzeba, abyśmy stanęli przy nich i przez ich wstawiennictwo wypraszali Boże Miłosierdzie i opiekę Opatrzności Bożej dla nas i całego świata.
Mamy wiele powodów, by stanąć do dziękczynienia i zawierzenia Bogu we wszystkich parafiach Polski, w rodzinach oraz w wilanowskiej Świątyni Opatrzności Bożej. Po ograniczeniach spowodowanych przez pandemię, chcemy 4 czerwca powrócić w pełni do obchodów tego dnia. Przy tej okazji pragniemy podziękować Darczyńcom i powiedzieć, że od siedmiu lat świątynia spełnia swoje zadania jako sanktuarium, parafia i miejsce ważnych uroczystości. Istnieje Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Istnieje Panteon Wielkich Polaków, w którym spoczywa prawie dwudziestu zasłużonych rodaków. […] W samo Święto Dziękczynienia zostaną także wprowadzone do Świątyni relikwie bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego – kapłana i męczennika Dachau, Patrona Harcerstwa Polskiego. To wszystko pozwala mi pokornie zaprosić wszystkich do Świątyni Opatrzności Bożej i do duchowej, życzliwej łączności z Wilanowem. Z tych też powodów uczynimy 4 czerwca dużym zgromadzeniem dziękczynnym i błagalnym. To przecież my potrzebujemy tego modlitewnego trwania przy Bogu w czasie Eucharystii i procesji, jaka ją poprzedzi z placu Piłsudskiego. Na ten trud wszystkim z serca błogosławię.
Kazimierz Kardynał Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski
Co u nas?
Przed nami wyjątkowy obchód, wiążący się ze specjalnymi przygotowaniami, a zarazem dający szansę na wyjątkowo żywe i czynne przeżywanie swojego zaangażowania w sprawy wiary. Kalendarz liturgiczny mówi, że w czwartek uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, ale znacznie częściej mówimy prościej: przed nami Boże Ciało.
Tradycyjnie w naszej parafii wspólne świętowanie rozpoczniemy od Mszy Świętej o godzinie 900. Bezpośrednio po jej zakończeniu wyruszymy ulicami Drawna idąc w eucharystycznej procesji, która zatrzyma się na słuchanie Słowa Bożego i modlitwę przy czterech ołtarzach. Trasa procesji jest w naszej parafialnej tradycji niezmienna: przejdziemy ulicami: Pomorską, Szpitalną, Szkolną i Kolejową. Także usytuowanie ołtarzy pozostaje niezmienne.
Gorąco zachęcamy wszystkich Drogich Parafian do włączenia się w przygotowanie procesji, jak i do żywego w niej uczestnictwa. Bardzo prosimy o przygotowanie ołtarzy – bardzo istotne jest, by ich urządzenie nie było sprawą kilku osób, ale angażowało o wiele szersze grono wiernych. Zachęcamy do świątecznego wystroju domów, zarówno na trasie procesji, jak i poza nią. Mamy wielką nadzieję na żywe i godne uczestnictwo wszystkich w oddawaniu czci Jezusowi Eucharystycznemu.