Od redaktora
Drodzy Parafianie!
Cały szereg naszych zachowań odbywa się na zasadzie „tak jak zawsze”. Można mówić o pewnych rytuałach i stereotypach, które co dzień, co miesiąc czy co rok powtarzamy, wcale niekoniecznie zastanawiając się nad ich istotnym sensem. Niektóre zachowania powtarzamy bez głębszego zastanowienia, „bo przecież tak było zawsze”. Aż wreszcie raz kiedyś przychodzi chwila, kiedy nic nie jest „tak jak zawsze”. Czy czas ten może nas skłonić do głębszej refleksji?
Uroczystość Wszystkich Świętych w naszym kraju od bardzo dawna oznaczała tłumne nawiedzanie cmentarzy. Zapytajmy jednak, czy zawsze ów listopadowy pęd w kierunku nekropolii związany był z modlitwą? Czy wielu z nas – szczególnie w ostatnich latach – nie sprowadziło celebracji tego dnia do imperatywu osobistego nawiedzenia wszystkich rodzinnych grobów, ustawienia iluś doniczek chryzantem i zapalenia dziesiątek zniczy? A stałym efektem ubocznym (tragiczne, że dramatycznie powta-rzalnym) były odnotowywane przez policyjne statystyki kolejne ofiary, no bo znowu ktoś z czymś przesadził, bo ktoś spieszył się za bardzo…
Tegoroczne świętowanie – ze znanych wszystkim przyczyn, których komentować w tym miejscu nie będziemy – musi być inne. I oby było inne nie tylko w swoich zewnętrznych przejawach, ale w samej swojej istocie. Oby były to dni prawdziwego wyciszenia, modlitwy i zamyślenia o tej rzeczywistości, ku której w istocie zmierzamy, a o której mówimy: niebo.
Wasi duszpasterze
Aktualności
Istotne fragmenty DEKRETU PENITENCJARII APOSTOLSKIEJ o zyskiwaniu odpustów za zmarłych w listopadzie 2020 r.
Do niniejszej Penitencjarii Apostolskiej dotarło wiele próśb Świętych Pasterzy, aby w tym roku, z powodu epidemii COVID-19, zmieniono pobożne dzieła w celu uzyskania odpustów zupełnych dla dusz czyśćcowych, które można uzyskiwać zgodnie z normą „Wykazu odpustów”. Dlatego Penitencjaria Apostolska, na mocy specjalnego polecenia Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, chętnie ustanawia i określa, że w tym roku, aby uniknąć zgromadzeń, tam, gdzie są one zakazane:
a. Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.
b. Odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, ustanowiony na Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą, albo na sam dzień Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.
Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu), albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.
Niniejszy dekret jest ważny przez cały listopad. Bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.
W Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, 22 października 2020 roku, we wspomnienie św. Jana Pawła II.
Mauro Kard. Piacenza, Penitencjarz Większy
Ks. prał. Krzysztof Nykiel, Regens
Co u nas?
Okoliczności zewnętrzne, w których przychodzi nam funkcjonować, dalekie są od normalności, czego widomym przejawem jest poważne ograniczenie możliwości brania przez nas udziału w publicznych formach kultu. Tym mocniej i usilniej zachęcamy do gorliwego i jak najżywszego przeżywania prawdy o świętych obcowaniu w wymiarze wewnętrznym i duchowym. Siły żarliwej modlitwy i mocy owocowania osobistego spotkania z Bogiem żadne ograniczenia i obostrzenia nie są w stanie złamać.
W dzisiejszą uroczystość Msze Świete w naszej parafii odprawiamy o takich godzinach, jak w każdą niedzielę. Jutro, we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, Msze Święte w Drawnie o 1200 i 1700, w Żółwinie o 1030, w Święciechowie i Chomętowie o 1600. Dziś i jutro zachęcamy do odmówienia o godzinie 1500 Koronki do Miłosierdzia Bożego w duchowej łączności z duszami cierpiącymi w czyśćcu.
Przez cały miesiąc listopad w naszych kościołach przed rozpoczęciem Mszy Świętych odprawiane będą modlitwy wypominkowe. Przypominamy o możliwości zyskiwania odpustów, które mogą być ofiarowane w intencji osób zmarłych. Na mocy specjalnej decyzji Stolicy Apostolskiej łaskę taką, zwykle dostępną w dniach do 8 listopada, w tym roku można uzyskać nawiedzając kościół lub cmentarz (i oczywiście dopełniając wszystkich zwykłych warunków odpustu) przez cały listopad.