Od redaktora
Drodzy Parafianie!
W liturgii ubiegłej niedzieli wybrzmiały po raz kolejny dobrze nam znane starotestamentalne przykazania, których nową interpretację zaznacza Jezus zwrotem: ”a ja wam powiadam…”. Rewolucyjne spojrzenie na zasady normujące życie nowotestamentalnego wiernego w pełni uwidacznia się w poleceniu dziś rozbrzmiewającym w czasie liturgii: „świętymi bądźcie”.
Przyznać przychodzi, że wśród wiernych wciąż jeszcze nie jest rzadkością uważanie, że święty to ktoś z innego świata, funkcjonujący w jakiejś odmiennej rzeczywistości, niż nasza codzienność. Tymczasem Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu postawił przed naszymi oczyma całe szeregi kanonizowanych, będących jak najbardziej ludźmi naszych czasów. Bardzo wielu z nich chwałę nieba osiągnęło w realiach jak najbardziej zwyczajnego życia. Jak nasze dzieci śpiewają wraz ze znanym zespołem: „taki duży, taki mały może świętym być”.
Lada dzień rozpoczniemy szczególny czas wchodzenia na drogę ku świętości. Wielki Post to nie tyle czas zakazów i ograniczeń, ile starania o powrót do pierwotnej gorliwości. W liturgii możemy usłyszeć przestrogę przed obróceniem się w pył, ale nasze serca otwórzmy przede wszystkim na wezwanie „nawracajcie się”. Oto perspektywa, ku której jako chrześcijanie zmierzamy. Przed nami kilka szczególnych tygodni, w ciągu których spójrzmy na nowo na siebie i swoją relację z Bogiem.
Wasi duszpasterze.
Aktualności
Caritas w akcji pomocy na rzecz poszkodowanych w trzęsieniu ziemi.
Trzęsienie ziemi z 6 lutego kosztowało życie ponad 42 tysięcy osób, a ponad 120 tysięcy zostało rannych – podają władze Syrii i Turcji. Mimo wsparcia z całego świata sytuacja poszkodowanych jest bardzo ciężka. W kolejnym etapie pomocy Caritas Polska za kwotę 55 tysięcy USD zakupi 1000 paczek żywnościowych oraz koce dla 2 tysięcy osób – niezbędne wsparcie na przetrwanie zimy dla tych, którzy stracili swoje domy.
„Według najnowszych danych ponad 6 mln Syryjczyków zostało dotkniętych skutkami trzęsienia ziemi – mówi Dominik Derlicki, szef misji Caritas Polska w Syrii i Libanie. – Na Bliskim Wschodzie trwa zima. Ludzie pozbawieni dachu nad głową nie mają jak się ogrzać, w co się ubrać”. Po katastrofalnym trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii tysiące rodzin nadal nie mogą wrócić do swoich domów. Osoby te pozostają na otwartej przestrzeni, szukają schronienia w kościołach, zniszczonych budynkach, punktach pomocy dla uchodźców wewnętrznych lub są tymczasowo goszczone przez inne rodziny. Sytuację pogarszają mroźne temperatury. Trzęsienie ziemi jest poważnym ciosem szczególnie dla Syrii, w której od 12 lat trwa brutalna wojna domowa.
W kolejnej transzy pomocy Caritas Polska zakupi za 55 tysięcy USD 1000 paczek żywnościowych dla Hope Center, chrześcijańskiej organizacji pomocowej działającej w Syrii. Jedna paczka wystarcza rodzinie na około miesiąc. W ramach drugiej transzy pomocy kupimy także koce dla blisko 2 tysięcy osób, które znalazły schronienie we wspieranej przez nas wcześniej szkole w Aleppo.
– Bardzo potrzebujemy koców. Wczoraj był mróz sięgający minus 2 stopni. Nie mogliśmy znaleźć wystarczającej liczby koców dla dzieci – mówi Maya Dabbagh, wolontariuszka w kościele maronickim w Aleppo. – Organizowaliśmy spanie na ławkach w kościele. Modliliśmy się, odbyła się Eucharystia. Odmówiliśmy różaniec, nasi bracia muzułmanie również się modlili. Przez całą noc modliliśmy się w przeszywającym zimnie. Zbieraliśmy się razem i każde dwie, trzy osoby używały jednego koca. Sytuacja jest naprawdę tragiczna – dodaje Maya Dabbagh.
W zeszłym tygodniu Caritas Polska przekazała na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi 100 tysięcy USD zebrane od darczyńców. Za część tych środków zakupiono m.in. 1200 materaców, które zostały przekazane do 13 miejsc dających schronienie i punktów pomocy w Aleppo.
Caritas Polska pozostaje w nieustannym kontakcie ze swoimi partnerami na miejscu w ramach sieci Caritas Internationalis, współpracuje także z organizacją Hope Center i innymi partnerami kościelnymi, by efektywnie nieść pomoc rzeczową i żywnościową. Zespół Caritas Syria pracujący w Aleppo i Latakii dostarcza najpotrzebniejsze produkty – poza kocami i materacami wodę pitną oraz artykuły higieniczne – do kilku zbiorowych schronień, meczetów i kościołów.
Dziękujemy za dotychczasową pomoc i apelujemy o dalsze wspieranie naszych działań pomocowych w Syrii i Turcji.
Na podstawie materiałów ze strony caritas.pl
Jak pomóc:
– biorąc udział w zbiórce ofiar do puszek
– wpłacając darowiznę przez stronę caritas.pl
– wpłacając dowolną kwotę na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POMOC
– wysyłając SMS o treści POMOC pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)
l
Co u nas?
Kończy się czas zabaw zwany karnawałem, w rozpoczynającym się tygodniu rozpoczniemy Wielki Post. Jego pierwszym dniem jest Środa Popielcowa.
W dniu tym Kościół gromadzi nas na obrzędzie posypania głów popiołem. Zachęcamy, by potraktować go nie tylko jako zewnętrzny przejaw pobożności, ale jako faktyczne wejście w praktykę czynów pokutnych. Wiążą się one ściśle z praktyką dobrowolnego umartwienia czyli postu. Przypominamy, że Popielec i Wielki Piątek to jedyne dwa dni w ciągu roku, w które chrześcijan obowiązuje post ścisły i zachowanie pokutnego charakteru dnia. Msze święte w Środę Popielcową o 1200 i 1700, w Święciechowie i Chomętowie o 1600.
W piątki Wielkiego Postu zapraszamy do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej. W naszym kościele parafialnym przewidujemy odrębne rozważanie dla dzieci i młodzieży (początek o godzinie 1600), a osobno dla osób dorosłych (bezpośrednio po Mszy Świętej). W niedziele Wielkiego Postu zapraszamy do wspólnego śpiewu Gorzkich Żali w ramach nabożeństwa popołudniowego, wraz z kazaniami pasyjnymi. Początek tradycyjnie o 1700.