Coniedzielnik nr 357

Od redaktora

Drodzy Parafianie!

Ewangelia odczytywana w dzisiejszą niedzielę przybliża nam scenę uzdrowienia człowieka, który od urodzenia pozostawał głuchoniemy. Uważna lektura tego tekstu bez trudu pozwoli zauważyć znamienny paradoks: dokonujący cudu Jezus wzywa otaczających go ludzi do nie rozpowiadania o tym, co widzą, nakłania do zachowania dyskrecji, zaś istotą dokonywanego przez Niego znaku jest umożliwienie wysławiania się przez człowieka, który dotąd takiej zdolności nie posiadał.

Mowa to podstawowy sposób komunikowania się ludzi między sobą. Władza posługiwania się słowami z jednej strony niesie ze sobą olbrzymie bogactwo i daje wielkie możliwości rozpowszechniania dobra, zaś z drugiej strony grozi potencjalną możliwością równie intensywnego propagowania zła. Ludzkie słowo potrafi nieść radość i nadzieję, ale jakże często potrafi zranić. Jakże wiele każdego dnia rozbrzmiewa z naszych ust słów wypowiadanych bez zastanowienia, bez refleksji, bez sensu.

Jezusowi najwyraźniej zależy na tym, byśmy sobie cenili dar mowy. Dany nam on został nie po to, by mówić wiele, ale po to, by wysławiać się mądrze i celowo. Powołaniem naszych ust nie jest mówienie byle czego, ale autentyczne szerzenie dobra i miłości. Największym zaś skarbem, jaki otrzymaliśmy na nasze kroczenie życiowymi drogami, jest dar Bożego Słowa. Nie zmarnujmy żadnej okazji, by w Nie się wsłuchiwać i zgłębiać Jego znajomość.                

Wasi duszpasterze. 

Aktualności

Ogólnopolskie rekolekcje online przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego

   Zapraszamy do udziału wszystkich, niezależnie od tego czy postać kard. Wyszyńskiego jest im bliska, czy odległa, czy są dziś silnie związani z Kościołem, czy też czują, że są na jego obrzeżach, wierzących i wątpiących! Rekolekcje będą miały formułę stacjonarną, ale każde spotkanie będzie transmitowane online.
W programie Eucharystia, nauka rekolekcyjna, muzyka uwielbienia i świadectwa – osobiste refleksje związane z postacią i nauczaniem kard. Wyszyńskiego.  Konferencje rekolekcyjne wygłosi biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak, a oprawę muzyczną zapewnią zespoły Siewcy Lednicy i Boże Stopy.

        Program rekolekcji:

     7 września

  19.00 Msza św.
  19.45 Konferencja – bp Edward Dajczak
  20.30 Modlitwa uwielbienia – Boże Stopy

    8 września

  19.00 Msza św.
  19.45 Konferencja – bp Edward Dajczak
  20.30 Modlitwa uwielbienia – Porozumienie

    9 września

  19.00 Msza św.
  19.45 Konferencja – bp Edward Dajczak
  20.30 Modlitwa uwielbienia – Siewcy Lednicy

Co u nas?

Są na kartach historii Kościoła osoby, których dokonania przekraczają możliwości prostego scharakteryzowania i opisania. Dla Kościoła w naszym kraju w latach po II wojnie światowej taką postacią był kardynał Stefan Wyszyński, przez kilkadziesiąt lat pełniący funkcję prymasa (nomialnie pierwszego godnością wśród biskupów danego kraju), a faktycznie będący duchowym przywódcą i oparciem wszystkich wierzących. Trzeba zaś pamiętać, że przyszło mu żyć i pasterzować w realiach panowania systemu otwarcie walczącego z wszelkimi przejawami życia duchowego.

Wielkości dzieła, dokonanego przez kardynała – którego dawno już określono mianem Prymasem Tysiąclecia – zapewne długo jeszcze nie sposób będzie nam ogarnąć. Za to jego duchowe oddziaływanie wkrótce zyska szansę na jeszcze obfitsze owocowanie. Za tydzień bowiem, w kolejną niedzielę, osoba Księdza Prymasa zostanie wyniesiona na ołtarze; dokonana zostanie długo oczekiwana i kilkakrotnie przekładana jego beatyfikacja.

Informowaliśmy już, że w naszej archidiecezji kult (już wkrótce błogosławionego) Księdza Prymasa zyska dodatkowy wymiar. W położonej między Stargardem a Szczecinem Kobylance (z którą to miejscowością duchowny był osobiście związany) erygowane zostanie jego sanktuarium. O szczegółach wydarzenia będziemy informować.