Coniedzielnik nr 339

Od redaktora

Drodzy Parafianie!

Przed nami drugi już Wielki Tydzień, który przychodzi nam przeżywać w całkiem niezwyczajny sposób. Pandemiczne okoliczności wciąż nie pozwalają o sobie zapomnieć, a publikowane w ostatnich dniach dane trudno póki co nazwać optymistycznymi. Zachęcamy, by w tych niełatwych dniach okazać wyjątkową odpowiedzialność i robić co możęmy, aby chronić zdrowie swoje i swoich bliskich. Wspierajmy naszą modlitwą i dobrymi czynami tych, którzy zostali dotknięci chorobą. Wspólnie prosimy o pełny udział w łaskach zbawienia dla tych, których z przyczyny  epidemii zakończyli swoją ziemską pielgrzymkę.

Im dobitniej doświadczamy słabości i kruchości naszej ludzkiej natury, tym pełniej trzeba nam otwierać się na dary Bożej Opatrzności. W tych dniach z tym większym zaangażowaniem prośmy Tego, który zwycieża nawet w sytuacji, która po ludzku jest zupełnie bez wyjścia, o dar prawdziwej nadziei. Na czas tych wyjątkowych i świętych dni życzymy wszystkim Drogim Parafianom właśnie daru ufnej, zwycięskiej i niezłomnej nadziei. W zadumie i wyciszeniu przyjdzie nam w tych dniach pochylić się nad wydarzeniami dramatycznymi i bolesnymi. Trwając na ich rozważaniu pamiętajmy, że po dramacie i smutku Wielkiego Piątku nastała przecież radość Wielkanocy. Niech nikomu z ludzi prawdziwie wierzących nie zabraknie nadziei na przezwyciężenie mocą danej nam łaski tego, wobec czego sami po ludzku jesteśmy bezsilni.              

Wasi duszpasterze. 

Aktualności

Obrzędy Triduum Paschalnego Męki Pańskiej

Niedziela Palmowa wprowadza nas w obchód tajemnic zbawczej Męki. Zasłuchani w opis cierpienia Zbawiciela wchodzimy w przeżywanie największych tajemnic naszej wiary.

Dni od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy stanowią bezpośrednie przygotowanie do przeżywania Triduum Paschalnego. W tych dniach szczególnie zachęcamy do korzystania z sakramentu pokuty. Okazja ku temu będzie w kościele parafialnym każdego z trzech dni począwszy od godziny 1700, a jeżeli będzie taka potrzeba, także po zakończeniu Mszy Św.

W Wielki Czwartek będziemy uwielbiać dobroć Boga dającą nam sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. Msza Święta Wieczerzy Pańskiej o godzinie 1800. Po zakończeniu liturgii przeniesienie Najświętszego Sakramentu do symbolicznej Ciemnicy i adoracja do 2100.

W Wielki Piątek dalszy ciąg adoracji od godziny 900. Bardzo gorąco prosimy członkinie Żywego Różańca o włączenie się w moditewne czuwanie przy Cierpiącym Jezusie – o ile to możliwe – według planu przygotowanego dla wszystkich róż. O godzinie 1500 będzie miało miejsce wspólnotowe rozważanie Drogi Krzyżowej. O godzinie 1800 liturgia Wielkiego Piątku z jej kluczowym akcentem – uroczystą adoracją Krzyża. Po zakończonej liturgii dalszy ciąg adoracji Najświętszego Sakramentu, teraz już w Bożym Grobie.

W Wielką Sobotę cały Kościół trwa w milczącej modlitwie przy Bożym Grobie. Także w tym dniu prosimy członkinie Żywego Różańca o włączenie się w adoracyjną posługę od godziny 900 rano.

Po zapadnięciu zmroku o godzinie 2000 rozpocznie się liturgia Wigilii Paschalnej, będąca kulminacją obchodu zwycięstwa Chrystusa. Uczestnicy tej liturgii proszeni są o przyniesienie świec.

W wielkanocny poranek uroczyste ogłoszenie faktu Zmartwychwstania.  O godzinie 600 procesja rezurekcyjna, a po niej Msza Święta – wyjątkowo sprawowana na placu przy kościele. Następne Msze Święte o 1200 i 1800. W wielkanocny poniedziałek liturgia o 900, 1200 i 1800

Co u nas?

Gorąco zachęcamy, by wśród dokonywania przedświątecznych przygotowań nie zapomnieć o ogromnie ważnym elemencie życia duchowego, jakim jest dla każdego katolika sakrament pokuty. Wielki Tydzień – który właśnie rozpoczynamy – jest tym czasem, który godzi się przeżywać przede wszystkim z oczyszczonym przez dobrą spowiedź sumieniem. Okazja do spowiedzi w naszym kościele parafialnym będzie od poniedziałku do środy od godziny 1700. Uprzedzamy, że w trakcie Triduum Paschalnego skorzystanie z kapłańskiej posługi będzie niewątpliwie bardziej utrudnione.

Zachęcamy do trwania na adoracji Pana Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Adoracja w tymczasowej kaplicy (tradycyjnie na pamiątkę uwięzienia Jezusa zwanej Ciemnicą) rozpocznie się po czwartkowej Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej i potrwa do godziny 2100; jej dalszy ciąg w Wielki Piątek od 900 rano. Po wielkopiątkowej liturgii adoracja będzie miała miejsce przy symbolicznym Bożym Grobie. W wielkopiątkowy wieczór potrwa do 2100, a w Wielką Sobotę od 900 przez  cały dzień. Poświęcenie pokarmów w Drawnie będzie miało miejsce na placu przy kościele i będzie się odbywało od godziny 1000 do 1300 w odstępach co pół godziny. Obrzęd poświęcenia w innych miejscach według następującego planu: Borowiec (przy krzyżu) o 930, Zacisze 945, Święciechów o 1000 (na tzw. Palestynie) i 1015 (przy kościele), Żółwino 1030, Chomętowo (na placu przy kaplicy) 1045.