Coniedzielnik nr 424

Od redaktora

Drodzy Parafianie!

Po raz kolejny przekonujemy się, jak bardzo wizja bytowania proponowana nam przez Zbawiciela różni się od tego, co propaguje współczesny świat. Gdy z każdej niemal strony słyszymy afirmację sukcesu, wygody, korzystania z życia, dla Jezusa błogosławionymi okazują się cisi, pokorni, doświadczający prześladowań. Bardziej dobitnie wyrażonego przeciwstawienia pewno nie sposób znaleźć.

Uważny odbiorca Ewangelii staje w tym momencie przed dylematem: w którą stronę ruszyć? Rzecz jest tym bardziej ważna, że nie chodzi wyłącznie o jednorazowe działanie czy chwilowy wybór. Ten, do którego dociera głębia Objawienia staje przed zadaniem obrania generalnej perspektywy swojego życia. O ile wynik codzienne dokonywanych wyborów bywa rozmaity, o tyle znaczenie fundamentalnej decyzji jawi się radykalnie: albo idę za Jezusem, albo odrzucam Jego propozycję zbawienia.

Ci, którzy nie potrafią spojrzeć wystarczająco obszernie, skłonni są widzieć w orędziu Ewangelii jedynie ograniczenia. Życie ciche, pokorne, skromne postrzegane jest przez nich jako pełne ograniczeń. Tymczasem prawda jest zupełnie inna: to właśnie przyjęcie Bożego planu otwiera człowieka na prawdziwą głębię i bogactwo. Ten, kto zdobędzie się na to, by na ludzkie życie spojrzeć oczyma Zbawiciela, dostrzeże o wiele szerszą perspektywę. Rzecz idzie nie o chwilową przyjemność, ale o zanurzenie w obszarach prawdziwego, rzeczywistego i nie przemijającego szczęścia. 

                              Wasi duszpasterze.    

Aktualności

List Przewodniczącego Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego na Dzień Życia Konsekrowanego 02.02.2023 r.

Wierzę w Kościół Chrystusowy (fragmenty}

Bracia i Siostry w Chrystusie Panu! Święto Ofiarowania Pańskiego, potocznie zwane świętem Matki Bożej Gromnicznej, z ustanowienia św. Jana Pawła II jest Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. W tym dniu dziękujemy szczególnie za dar wszystkich, którzy realizują swoje powołanie poprzez oddanie się Chrystusowi na Jego wyłączną własność. Życie według ślubowanych rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa stanowi najbardziej radykalny wyraz naśladowania Jezusa Chrystusa. Wszystko to dokonuje się mocą wiary przeżywanej w Kościele, który jest Rodziną dzieci Bożych; jest naszym domem i naszą Matką. […]

Osoby konsekrowane towarzyszą nam poprzez swoją obecność. Obecność miłosierną, pełną zatroskania, ale także przez obecność milczącą przepełnioną modlitwą w intencjach Kościoła i świata. W minionym roku byliśmy świadkami beatyfikacji 10 sióstr męczenniczek elżbietańskich – s. M. Jahn Paschalis i dziewięciu Jej Towarzyszek. Ich świadectwo wiary staje się dla współczesnej kultury powierzchowności zaproszeniem, by nie zatrzymywać się na tym, co zewnętrzne i przemijające. Trwając wiernie przy powierzonych ich opiece osobach oraz broniąc swojej i ich godności, przyjęły krzyż cierpienia i wzgardy, stając się dla nas wzorem odkrywania prawdziwej Miłości. Oddając życie Chrystusowi i za Chrystusa są dziś dla nas wzorem miłości wiernej do końca. I choćjak pisze autor biblijnej księgi Mądrości – zdało się oczom głupich, że pomarli, zejście ich poczytano za nieszczęście
i odejście od nas za unicestwienie, oni trwają w pokoju. Choć nawet w ludzkim rozumieniu doznali kaźni, nadzieja ich pełna jest nieśmiertelności
(Mdr 3,2-4).

Chrystusowy styl życia oparty na nieustannym poszukiwaniu i odkrywaniu woli Bożej sprawia, że osoby konsekrowane otwierają się nieustannie na działanie Ducha Świętego. Stąd też jesteśmy świadkami nowych dzieł apostolskich, które są odpowiedzią na współczesne znaki czasu: biedę materialną i duchową, hedonistyczną kulturę ciała, wykpiwanie pobożności i religijności, fałszywe zasady moralne oraz powszechne podważanie autorytetów.

Odpowiedzią osób konsekrowanych na taką rzeczywistość jest przede wszystkim postawa wierności wobec Boga i człowieka. Konsekrowani podejmują swoją posługę w imieniu Kościoła pośród ludzi ubogich, chorych i cierpiących, zarówno fizycznie, jak i duchowo. Towarzyszą świadectwem życia w kształtowaniu postaw życiowych naszych dzieci i młodzieży. Są obecni w życiu wielu małżeństw i rodzin. Ponadto wszechstronna działalność misyjna sprawia, że wezwanie Chrystusa do nieustannej ewangelizacji jest obecne w świadomości każdej wspólnoty zakonnej.  […]

Drodzy Bracia i Siostry, osoby konsekrowane zasługują na wdzięczność ze strony całej wspólnoty kościelnej. Oddani życiu kontemplacyjnemu, siostry zakonne i zakonnicy zaangażowani w dzieła apostolskie, członkowie instytutów świeckich i stowarzyszeń życia apostolskiego, pustelnicy, dziewice i wdowy konsekrowane – świadczą o miłości do Chrystusa, idąc drogą proponowaną przez Ewangelię. Dziękujemy dziś za dar ich życia, powołania, a nade wszystko dar wiary w Kościół Chrystusowy. Prośmy też o nowe i wierne powołania do wszystkich form życia konsekrowanego.

+ Jacek Kiciński CMF

Przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP

Co u nas?

Korzystanie z dobrodziejstw postępu technicznego ułatwia wiele codziennych czynności, ale od czasu do czasu zmusza do zmierzenia się z awariami czy niedomaganiami sprzętu. Każdy gospodarz dobrze zna takie sytuacje i wie, jak bardzo potrafią one utrudnić funkcjonowanie.

W ostatnich tygodniach cala seria niedomagań przytrafiła się naszej parafialnej technice. Tuż przed adwentowymi rekolekcjami ostatecznie odmówił współpracy wzmacniacz będący sercem systemu nagłośnienia w naszym parafialnym kościele. Przed samymi świętami przestał działać ekran, na którym wyświetlane są teksty pieśni i nabożeństw. W ostatnich dniach natomiast okazało się, że nie ma żadnego uzasadnienia dalsze inwestowanie w naprawy i eksploatację kopiarki, przy użyciu której powielaliśmy nasz „Coniedzielnik”.

Dzięki wsparciu przychylnych współpracowników zachodzące potrzeby zostały zaspokojone. Od ubiegłego tygodnia nasz biuletyn drukowany jest na nowej maszynie, a zakupiony wzmacniacz zdążył już dowieść swojej skuteczności. W najbliższym czasie zostanie zainstalowany nowy ekran.