Od redaktora
Drodzy Parafianie!
Treści, które spotykamy na kartach Ewangelii niejeden raz potrafią nas zadziwić, a niejednokrotnie zaskoczyć. W perykopie dziś odczytywanej bije w oczy kontrast między wyznaniem wiary apostoła Piotra: „Ty jesteś Mesjasz”, a wypowiedzianymi dwa zdania dalej przez Jezusa pod jego adresem słowami: „zejdź mi z oczu, szatanie”. Ten, który jako pierwszy odkrywa istotę ziemskiego posłannictwa Zbawiciela, dosłownie chwilę później zostaje wręcz brutalnie potraktowany. Co się przez ten krótki czas zdarzyło? Czym sobie Piotr na takie stanowcze słowa zapracował?
Niewątpliwie chciał dobrze. W głowie mu się nie mieściło, by jego Mistrza mogło spotkać coś złego. Gdy tylko usłyszał o perspektywie cierpienia, bólu, porażki – pierwszym porywem serca był protest. Powtórzmy: protest płynący z głebi kochającego serca. Bo tak bardzo ludzkie jest to, że ten, kto kocha, chce bronić kochaną osobę przed bólem. Tyle tylko, że Jezusowi nie chodziło o uczucia. Szło o Boży plan zbawienia.
Wciąż na nowo przychodzi nam konfrontować obraz swojej wiary z tym, co mówi Boże Objawienie. Stałym zagrożeniem okazuje się być budowanie życia wiary na takim obrazie, który sami sobie tworzymy. Obraz ten bywa piękny i podniosły, na pewno jest miły naszym oczom, ale prawie na pewno jest nieprawdziwy. Chrześcijańska droga wiary to stałe powołanie do budowania na fundamencie Bożego Słowa. Ono bywa trudne do przyjęcia, ale co do jednego bądźmy pewni: jest prawdziwe.
Wasi duszpasterze.
Aktualności
W blasku ojcostwa św. Józefa
List Pasterski Episkopatu Polski z okazji XI Tygodnia Wychowania w Polsce (fragmenty)
W Roku św. Józefa otrzymujemy piękny przykład wychowawcy z sercem otwartym na Boga. Św. Józef jest dla nas wzorem człowieka słuchającego Słowa Bożego, a zarazem, jak to określił św. Jan Paweł II, „wcielonym wzorem posłuszeństwa” Bogu. Jego otwartość na Boga i Jego Słowo sprawiła, że stał się ziemskim ojcem i wychowawcą Pana Jezusa. Rozpoczynając w naszej Ojczyźnie XI Tydzień Wychowania spójrzmy na dzieło wychowania w świetle osoby św. Józefa i Kard. Stefana Wyszyńskiego. Podejmijmy zamyślenie nad tajemnicą „Blasku ojcostwa”.
Mówiąc o tajemnicy ojcostwa Papież Franciszek zwraca uwagę na to, że do bycia ojcem człowiek musi dojrzewać: „Nikt nie rodzi się ojcem, ale staje się ojcem”. Ojciec Święty dodaje, że prawdziwe ojcostwo polega na podjęciu odpowiedzialnej troski za dziecko, a w szerszym sensie – na wzięciu na siebie odpowiedzialności za drugiego człowieka Źródłem prawdziwego ojcostwa jest zawsze miłość Boga do każdego z nas. Przepięknie wyjaśniał to Stefan Kardynał Wyszyński: „Powszechnie mówi się, że: czas to pieniądz. A ja wam powiem: czas to miłość! Bo my wszyscy, jak tu stoimy, jesteśmy owocem Ojcowej miłości. Nie byłoby nas na świecie ani na tym placu, gdyby Bóg Ojciec każdego z nas nie umiłował pierwszy! Dlatego jesteśmy wszyscy owocem miłości Ojcowej, Bożej”.
Wyzwania, jakie stoją dziś przed rodzicami, wychowawcami i duszpasterzami mogą rodzić niepokój i lęk. W związku z pandemią, która dotknęła nas wszystkich, jeszcze wyraźniej ujawniły się obecne w wielu rodzinach obawy i problemy. W żaden sposób nie wolno się jednak poddawać i ulegać złym myślom. Każdy problem trzeba przekształcić w twórczą szansę. Takie jest życie św. Józefa. Patrzy na wszystko z wiarą i spokojem.
Źródłem odwagi i siły dla św. Józefa była relacja z Bogiem. To Bóg uwalniał serce Józefa od lęku i napełniał je mocą do przezwyciężenia przeciwności. Papież Franciszek przypomina: „Podobnie, jak Bóg powiedział do naszego Świętego: Józefie, synu Dawida, nie bój się (Mt 1, 20), zdaje się powtarzać także i nam: Nie lękajcie się!”.
Święty Józef czczony jest jako potężny patron i orędownik u Boga we wszystkich potrzebach. Jego szczególnej opieki doświadczyło wielu świętych. Skorzystajmy z zachęty św. Teresy od Jezusa: „Proszę w imię miłości Bożej, aby ten, kto mi nie wierzy, spróbował tego, a z własnego doświadczenia zobaczy to wielkie dobro, jakim jest polecenie się opiece tego chwalebnego patriarchy…”.
Podejmujmy piękne dzieło wychowania ufając, że jego owoce są niezniszczalne i pozostają na wieki. Pamiętajmy o głębokich słowach Kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Na grobie każdego nauczyciela napisać można «Non omnis moriar» – «nie umarłem wszystek» – bo żyjesz w dzieciach, które wychowywałeś. I ducha, któregoś posiadał, a przekazałeś dzieciom i młodzieży, tego ducha będziesz oglądał w owocach swoich wychowanków”.
Drodzy Rodzice, Nauczyciele, Katecheci, Wychowawcy i Duszpasterze, zapraszamy Was gorąco do włączenia się w inicjatywy kolejnego Tygodnia Wychowania w naszej Ojczyźnie. Osoby zaangażowane w dzieła wychowawcze i wszystkich wychowanków zawierzamy opiece Najświętszej Maryi Panny, św. Józefa i niebawem już błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na czas modlitwy i refleksji nad kształtem wychowania w naszej Ojczyźnie z serca wszystkim błogosławimy.
Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi polscy
Co u nas?
Niektóre z prowadzonych w naszym kościele prac są bez trudu widoczne dla wszystkich, są takie, którym trzeba przyjrzeć się z bliska, a są i takie, których zewnętrzny obserwator nie jest w stanie dostrzec. Pozostaje zapewnić, że – mimo iż pozornie przy naszym kościele niewiele się dzieje – kolejne działania postępują.
Informowaliśmy już o podjęciu działań w kierunku przygotowania dokumentacji projektowej remontu korpusu kościoła. W tym tygodniu przewidujemy dopełnienie formalności odnośnie do uzyskanej z funduszy wojewódzkich dotacji na ten cel.
Jeśli chodzi o remont wieży, przygotowywana jest nowa dębowa podwalina, na której już niebawem od strony zachodniej oprze się masywna drewniana konstrukcja. Gdy drewniany szkielet zyska trwałe podparcie, będzie można usunąć podpory, które w tej chwili utrzymują go we właściwej pozycji, oraz przystąpić do wykonywania wykopów pod pozostałe części nowego fundamentu. Oczywistym jest, że na tym etapie cała konstrukcja zostanie ustabilizowana we właściwym położeniu, zniknie odchylenie od pionu, którego miara (co warto przypominać) wynosiła ponad 70 cm.
Ku naszemu wielkiemu rozczarowaniu w sierpniu nie doszło do planowanych działań eksploracyjnych w krypcie pod prezbiterium. Według aktualnych ustaleń wszystko wskazuje na to, że prace te zostaną wykonane w ostatnim tygodniu września.