Od redaktora
Drodzy Parafianie!
W połowie minionego tygodnia z pokorą pochyliliśmy nasze głowy, by przyjąć na nie znak popiołu i rozpocząć pobożne przeżywanie Wielkiego Postu. Czas ten z natury rzeczy kojarzy się ze szczególnym akcentem na świętość i pobożność, a dla wierzącego jest okazją do otwarcia się jak najszerzej na sprawy Pana Boga i Jego działanie. Tymczasem w dzisiejszej liturgii niespodziewanie dla wielu pojawia się gość zupełnie nieoczekiwany: w liturgii mowa jest o szatanie.
Dla tego, kto ma choćby elementarne pojęcie o realiach życia duchowego, sytuacja bynajmniej nie jest zaskakująca. Oczywistością jest, że jako ludzie mamy do czynienia i z dobrem i ze złem. Właśnie po to Chrystus przyszedł na ziemię, by zło mogło zostać pokonane. Istnienie zła – jak poucza nas Objawienie – nie jest abstrakcją oderwaną od realiów, ale ma swoje ucieleśnienie w osobie szatana. Od samego początku dziejów ludzkości staje on na drogach człowieka i oddala go od życia łaską. Za sześć tygodni liturgia przypomni nam dobitnie, że to, z czym człowiek swoimi siłami nie mógł sobie poradzić, zostało przezwyciężone jedyną zbaw czą ofiarą, dokonaną na Krzyżu. Każdy z nas o tyle może mieć udział w tym osiągnięciu, o ile podda się działaniu łaski. Pierwszy krok do otwarcia się na nią, to uświadomienie sobie swojej słabości. Działanie Boga względem człowieka dotąd pozostanie bez widocznego owocu, dopóki człowiek dążąc ku zbawieniu będzie liczył tylko na siebie.
Wasi duszpasterze
Lekcje religii dla dorosłych
Zróżnicowanie grzechów.
Przed przejściem do zasadniczych rozważań na temat dobrych i złych czynów, Katechizm porusza zagadnienie występowania ludzkich grzechów w wielu różnych rodzajach i z rozmaitym natężeniem. Rzecz jest powszechnie znana na podstawowym poziomie wiedzy religijnej, skoro każdemu znane jest pojęcie grzechu ciężkiego i lekkiego, czy też – innymi słowy – powszedniego i śmiertelnego. Dla porządku przypomnijmy, że z grzechem ciężkim mamy do czynienia, gdy popełnione zło jest czynione: świadomie, dobrowolnie, w ważnej rzeczy.
W Piśmie Świętym w wielu miejscach znajdziemy wykazy rozmaitych grzechów. Przykładowo autorzy Katechizmu przytaczają lokalizacje: Rz 1, 28-32;1 Kor 6, 9-10; Ef 5, 3-5; Kol 3, 5-8; 1 Tm 1, 9-10; 2 Tm 3, 2-5. W całości został w tym kontekście zacytowany bodaj najbardziej adekwatny tekst, zawarty w pawłowym liście do Galatów. Uczynki ciała są w nim przeciwstawione owocom ducha: „Jest… rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczystość, wyuzdanie, uprawianie bałwochwalstwa, czary, nienawiść, spór, zawiść, wzburzenie, niewłaściwa pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy, zazdrość, pijaństwo, hulanki i tym podobne. Co do nich zapowiadam wam, jak to już zapowiedziałem: ci, którzy się takich rzeczy dopuszczają, Królestwa Bożego nie odziedziczą” (Ga 5, 19-21 )
W kolejnym akapicie Katechizm wskazuje na kryteria, według których można grupować i rozróżniać grzechy. Okazuje się, że można to czynić:
– w zależności od ich przedmiotu, tak jak w przypadku każdego czynu ludzkiego;
– w zależności od cnót, jakim przeciwstawiają się przez nadmiar bądź brak;
– w zależności od przykazań, którym są przeciwne;
– w zależności od tego, czy dotyczą Boga, bliźniego czy siebie samego;
– można je podzielić na grzechy duchowe i cielesne;
– grzechy popełnione „myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem”.
Podsumowując zagadnienie: „Źródłem grzechu jest serce człowieka i jego wolna wola, zgodnie z nauczaniem Pana: ‘Z serca bowiem pochodzą złe myśli, zabójstwa, cudzołóstwa, czyny nierządne, kradzieże, fałszywe świadectwa, przekleństwa. To właśnie czyni człowieka nieczystym’ (Mt 15, 19-20). W sercu także przebywa zasada dobrych i czystych uczynków – miłość, którą rani grzech”.
na podstawie Katechizmu Kościoła Katolickiego
Co u nas?
Rozpoczęliśmy przeżywanie Wielkiego Postu. Stałym elementem tego czasu są tradycyjnie organizowane wielkopostne rekolekcje. Chcąc osobom chętnym także w obecnym skomplikowanym czasie dać możliwość pogłębionej medytacji, również w tym roku zapraszamy do udziału w rekolekcyjnych spotkaniach.
Dzięki staraniom ks. Tomasza zaproszenie do przyjazdu do Drawna przyjął ks. bp Antoni Długosz, emerytowany biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej. Z osobą księdza biskupa wielu z nas niewątpliwie zetknęło się za pośrednictwem telewizyjnego programu Ziarno, w którym wielokrotnie uczestniczył. Zapewne mniej osób ma świadomość, że jest on także twórcą piosenek o treściach chrześcijańskich oraz autorem wielu książek dla dzieci.
Szczegółowy program rekolekcji zostanie podany w przyszłą niedzielę. Zgodnie z utrwalonym u nas zwyczajem, nauki rekolekcyjne będą głoszone w czasie wszystkich Mszy Świętych, które odprawione zostaną zgodnie ze stałym harmonogramem. Z racji wiadomych ograniczeń w tym roku nie mogą się odbyć w tradycyjnej formie rekolekcje dla dzieci z naszej szkoły.