Od redaktora
Drodzy Parafianie!
Jedną z wyraźnie widocznych cech współczesnego świata jest powszechnie obserwowany indywidualizm. Bywa on przedstawiany jako dowartościowanie poglądów, gustów i upodobań poszczególnych osób, ale niewątpliwie jego dominacja ma znacznie głębsze podłoże. O ile przez całe wieki życiowe konieczności oraz zwykłe bytowe potrzeby zmuszały ludzi, by wiele rzeczy robili razem, o tyle obecny postęp w wielu dziedzinach cywilizacji umożliwia zaspokajanie pragnień bez angażowania innych. Bodaj najbardziej znamiennym będzie przykład muzykowania: od wieków muzykę tworzono (i wykonywano ją) publicznie, dziś nikogo nie dziwi samotny, zatopiony w świecie dźwięków, meloman ze słuchawkami.
Nie brakuje chętnych, by dominację indywidualizmu rozciągnąć także na sferę religii. W pewnych kręgach otwarcie głosi się, że wiara i przejawy jej praktykowania mają pozostać sprawą wyłącznie prywatną. Dane nam dziś pod rozwagę Słowo Boże nie pozostawia wątpliwości: przed Bogiem nikt z nas nie jest samotną wyspą. Bóg nie stworzyl i nie zbawił każdego z nas osobno, lecz swoimi łaskami obdarował wybrany na własność święty lud. Każdy ochrzczony jest członkiem świętej społeczności, a zatem ma być za jej funkcjonowanie odpowiedzialny. Nie może być dla nikogo z wiernych obojętne, co dzieje się z duszą jego bliźniego. Ważnym jest, by zadbać o zdrowie, pomyślność i powodzenie swoich bliskich. Prawdziwa troska o nich to także staranie, by zbawienie stało się ich udziałem.
BUDUJMY WIĘZI! List pasterski biskupów polskich z okazji X Tygodnia Wychowania w Polsce (fragmenty)
Wskazówka Apostoła: „Nikomu nie bądźcie nic dłużni poza wzajemną miłością” jest kluczem do twórczego i głębokiego przeżywania relacji z bliźnimi – w rodzinie, we wspólnocie, wśród przyjaciół, w środowisku zawodowym czy w innych sferach życia. […] Trudny czas epidemii, który mocno się wpisał w historię rodzin w naszej Ojczyźnie i na całym świecie, stał się dla wielu z nas okazją do refleksji nad dotychczasowym życiem. […] Być może udało się nam zobaczyć, wokół jakich wartości skoncentrowane jest nasze życie, ujawniły się emocje, wyszły na jaw słabości i mocne strony wzajemnych relacji. Warto jeszcze raz objąć myślą ten okres i wyciągnąć z niego praktyczne wnioski. […]
Nic nie zastąpi udziału we Mszy Świętej wraz z braćmi i siostrami zgromadzonymi razem w kościele. W sytuacji, gdy z przyczyn od nas niezależnych było to niemożliwe, mieliśmy okazję doświadczyć, na ile nasze domy są rzeczywiście domowymi Kościołami. Wiele rodzin ożywiło wspólną modlitwę, podejmując choćby lekturę Pisma Świętego. Dziękujemy rodzicom, którzy w duchu odpowiedzialności za wiarę swych dzieci jeszcze gorliwiej niż do tej pory realizowali spoczywające na nich obowiązki pierwszych i najważniejszych katechetów. […]
W czasie ograniczeń spowodowanych epidemią wielu z nas uświadomiło sobie, jak ważne znaczenie ma dla nas wspólne praktykowanie wiary. W zupełnie inny niż do tej pory sposób przeżyliśmy tegoroczne Triduum Paschalne i Święta Wielkanocne, brakowało nam świątecznej i niedzielnej Mszy Świętej. Ten czas, pełen tęsknoty za powrotem do zwyczajnych form religijności, mógł się przyczynić do wzmocnienia naszej osobistej relacji z Bogiem. Człowiek, który rozwinie taką relację, przekona się, że jest ona silniejsza niż wszystkie okoliczności zewnętrzne.
[…] Warto przyjrzeć się swojej modlitwie i zastanowić się, na czym tak naprawdę nam zależy – na samym Jezusie czy na tym, co możemy od Niego otrzymać. Odkrywajmy codziennie w swym życiu obecność Jezusa, najlepszego i najważniejszego Przyjaciela. Pomóżmy w tym naszym wychowankom. Osobista relacja z Jezusem, który już nas nie nazywa sługami, ale przyjaciółmi (J 15,15) ma fundamentalne znaczenie dla naszego życia wiarą. Przy tej relacji jeszcze bardziej istotne stają się wszystkie nasze więzi z bliźnimi, nabierając zupełnie nowego, głębszego znaczenia.
pełen tekst dostępny na stronie internetowej episkopat.pl
Co u nas?
Z nowym rokiem szkolnym wracamy (jest nadzieja, że na stałe) do praktyki wieczornych adoracji Najświętszego Sakramentu, na które w sposób szczególny zapraszamy naszych młodych parafian. Taką wyjątkową okazję do spotkania z Panem Jezusem ukrytym w Eucharystii przewidujemy na każdy drugi piątek miesiąca.
Chcemy, by nabożeństwo to angażowało wszystkie sfery osobowości i ducha. Nie zabraknie w nim śpiewu, czasu na uwielbienie Pana w ciszy, a także wspólnej medytacji. Do udziału zaproszeni są oczywiście wszyscy chętni, natomiast zachęta szczególna zostanie skierowana do osób przygotowujących się do bierzmowania.
* * *
Rozpoczął się nowy rok szkolny, który dla pewnego grona naszych młodych parafian jest pierwszym etapem ich edukacyjnej przygody. Naszych drogich pierwszoklasistów serdecznie zachęcamy, by w przyszłą niedzielę przynieśli do kościoła swoje książki, zeszyty i przybory szkolne. Zostaną one uroczyście pobłogosławione, a naszych najmłodszych uczniów otoczymy przy tej okazji szczególną modlitwą całej wspólnoty. Zapraszamy 13 września do udziału we Mszy Świętej o godzinie 1200.