Od redaktora
Drodzy Parafianie!
Pięćdziesiąt dni to z jednej strony znaczący kawał czasu, z drugiej strony okres, który mija nie wiadomo kiedy. Wydaje się, że tak niedawno śpiewaliśmy wielkanocne Alleluja, a oto dziś Zesłanie Ducha Świętego. Okres celebrowania tajemnicy zbawczej Paschy dobiega końca. Oby jednak nigdy nie kończyło się nasze otwieranie się na łaskę zbawienia.
Wydarzenie Pięćdziesiątnicy było jednym wielkim zaskoczeniem. Do jego zaistnienia dziedzina nauczania o działaniu Boga i Jego łaski kojarzona była z urzędową działalnością oficjalnych czynników, niejako z urzędu zajmujących się życiem religijnym. Ci, którzy wyszli z Wieczernika by świadczyć o Jezusie i dokonanym przez Niego zbawieniu, nie byli kapłanami, rabinami ani uczonymi. Mało tego, niemal wszyscy pochodzili z pogardzanej prowincjonalnej Galilei. Nikt z przebywających w Jerozolimie nie słuchał dotąd o Bożych sprawach z ust tak nieuczonych i niekompetentnych ludzi. A jednak to właśnie oni stali się ŚWIADKAMI. Nie dlatego, że taką rolę sobie obrali, lecz dlatego, że Duch tak chciał.
Różne jest nasze mniemanie o sobie, rozmaicie siebie oceniamy, najprzeróżniej widzimy swoją rolę w społeczności, we wspólnocie, w Kościele. Często szczytem pragnień i dążeń jest spokojne przeżycie kolejnego dnia. Ten, kto otworzy się na działanie Parakleta, jednego może być pewien: tak zwanego świętego spokoju nie zazna. Kto prawdziwie przyjmie działanie Ducha, nie ustanie w świadczeniu o Nim każdemu.
Wasi duszpasterze.
Aktualności
Najświętsza Maryja Panna, Matka Kościoła
W poniedziałek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego, Kościół obchodzi święto Maryi, Matki Kościoła. Od Soboru w Efezie Maryja była czczona jako Theotokos, Matka Boga, ale powoli dojrzewało także pragnienie podkreślenia Jej roli w historii wspólnoty wierzących. W erze nowożytnej przyczyniały się do tego pojawiające się sanktuaria maryjne związane z Jej cudownymi wizerunkami czy z objawieniami, począwszy od Guadalupe, La Salette, Lourdes, Fatimę aż po te współczesne.
Chrystus powierzył uczniów swojej Matce. Maryję wskazał także jako matkę dla swoich naśladowców. Ewangelista Jan opisuje to w dramatycznej scenie ukrzyżowania: „A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie” (J 19, 25-27).
Zesłanie Ducha Świętego było początkiem publicznej działalności Kościoła. Maryja była razem z uczniami w Wieczerniku, kiedy spełniła się obietnica Chrystusa, że przyśle Pocieszyciela. Maryja była ‘pełna łaski’. Ona pierwsza przyjęła i zrodziła Zbawiciela. Razem z apostołami w Wieczerniku doświadczyła zstąpienia Ducha Świętego na Kościół pierwotny. Od tego momentu Maryja towarzyszyła rozwijającej się wspólnocie wierzących w świecie.
Teologowie od początków dziejów Kościoła nadawali Maryi tytuł Matki Kościoła. Wielu papieży posługiwało się także tym określeniem w stosunku do Maryi.
Podczas trwania trzeciej sesji Soboru Watykańskiego II, 16 września 1964 roku, w imieniu 70 polskich biskupów, a był wśród nich Karol Wojtyła, późniejszy papież, św. Jan Paweł II, zabrał głos ksiądz Prymas, bł. kard. Stefan Wyszyński. Wygłosił przemówienie, w którym uzasadniał konieczność oficjalnego ogłoszenia Maryi Matką Kościoła. Powoływał się na dzieje narodu polskiego i na rolę Maryi w naszej historii.
Biskupi polscy złożyli Pawłowi VI Memoriał z prośbą o ogłoszenie Maryi Matką Kościoła i oddanie Jej Sercu całej Rodziny ludzkiej. Zabiegali ponadto o włączenie nauki o Matce Najświętszej do soborowej Konstytucji o Kościele.
Co u nas?
Niecały rok temu nasz wikariusz, ks. Paweł Błasiak, przedstawiając się parafialnej wspólnocie wspomniał o niedawno obronionej dysertacji doktorskiej. Jej temat jest żywy i aktualny, dotyczy bowiem eklezjologii (gałęzi teologii dotyczącej natury i sposobów działania Kościoła) papieża Franciszka.
Obecnie z radością możemy poinformować, że praca ks. Pawła została wydana drukiem i jest dostępna w formie książkowej. Zainteresowane osoby informację na ten temat znajdą na plakacie, który został umieszczony na tablicy przy wejściu do kościoła. Publikacja dostępna jest przede wszystkim w sieci sprzedaży wydawnictwa Novae Res, ale potencjalni klienci mogą o nią zapytać także w naszym drawieńskim kiosku.
Księdzu Pawłowi gratulujemy pomyślnego zwieńczenia wieloletnich starań i życzymy owocnego ciągu dalszego naukowych dociekań. Drogich Parafian zachęcamy natomiast do stałego poszerzania swoich intelektualnych horyzontów przez wartościową lekturę. Tych, którzy czują się na siłach zmierzyć się z naukowym tekstem, stanowczo zachęcamy do lektury.