Coniedzielnik nr 528

Od redaktora

Drodzy Parafianie!

W minioną środę wyruszyliśmy wspólnie w drogę do Paschy. Dziś odczytywany w liturgii fragment Ewangelii przypomina nam, z jakimi wyzwaniami przyjdzie się w tej podróży zmierzyć. W jednym z pism święty Paweł syntetycznie opisał je terminami: „pożądliwość ciała”, „pożądliwość oczu” oraz „pycha tego życia”. Nawet sam Zbawiciel funkcjonując w cielesnej rzeczywistości był na nie wystawiony, więc nie sposób oczekiwać, by względem każdego z nas miało być inaczej. Zło wychodzące naprzeciw nam pod postacią pokus jest rzeczywistością – droga prawdziwie wierzącego to przezwyciężanie ich, nie własną mocą, ale siłą działania Bożej łaski.

Niektórzy wyobrażają sobie życie człowieka wierzącego jako stan idealny, bez zwątpień, zachwiań i wątpliwości, bez odstępstw i błędów. Takie życie nie istnieje. Stan idealny to cel do którego dopiero zmierzamy, a o którego osiągnięciu będziemy mogli mówić, gdy zbawienie w pełni stanie się naszym udziałem, czyli w niebie. Póki co zaś jesteśmy w drodze, zatem nieuniknione są zakręty, wyboje, pomyłki i niedoskonałości. Ważne jednak, by nie doprowadziły one do zgubienia przez nas właściwego kierunku. Do istoty przeżywania Wielkiego Postu należy krytyczne spojrzenie na swoją życiową drogę i powrót na właściwy kurs.

Specjalną okazją do refleksji i czynienia dobrych postanowień są corocznie wielkopostne rekolekcje. W naszej parafii rozpoczną się one w III Niedzielę Wielkiego Postu czyli 23 marca, a naszym modlitwom i medytacjom będzie przewodniczył były drawieński wikariusz, ks. Janusz Kasper. Już dziś do owocnego udziału w wydarzeniach tych dni zapraszamy, a dla księdza Janusza wspólnie wypraszajmy owocność rekolekcyjnej posługi.                       

Wasi duszpasterze. 

Aktualności

SŁOWO MODERATORA DIECEZJALNEGO ŻYWEGO RÓŻAŃCA

Czcigodni Księża – Opiekunowie Wspólnot Żywego Różańca, Drogie Zelatorki i Zelatorzy oraz Członkowie Żywego Różańca!

W obecnym czasie Kościół przeżywa Rok Święty pod hasłem: pielgrzymi nadziei. Jest to dobra okazja do odnowienia swojej relacji z Panem Bogiem oraz z drugim człowiekiem. Wspólnota  Żywego Różańca jest ważną cząstką każdej parafii. Dziękuję Wam wszystkim, począwszy od Kapłanów przez Zelatorów oraz wszystkich należących do Żywego Różańca za modlitwę w intencjach Ojca Świętego oraz Kościoła i świata. Matka Najświętsza wielokrotnie wzywała do pokuty i modlitwy różańcowej. Nasz świat żyje tak jakby Boga nie było, dlatego potrzeba świadków którzy swoją postawą, autentyczną pobożnością, pokorą i miłością przyprowadzą innych do Jezusa. Jako Kościół pielgrzymujący mamy dawać nadzieję światu, który zapomniał o Panu Bogu. Ten świat potrzebuje świadków Chrystusa Zmartwychwstałego, a nie tylko głosicieli. Apeluję do wszystkich Wspólnot Żywego Różańca o większe zaangażowanie w życie swoich parafii i Kościoła. Niech Zelatorzy docierają do różnych osób w swoich parafiach i zachęcają do włączania się w modlitwę różańcową, która może przynieść ratunek umęczonej ludzkości. Dzisiaj nie potrzeba wielu słów, bardziej potrzeba konkretnych czynów. Święty Jan Paweł II, którego 20 rocznicę powrotu do Domu Ojca w tym roku przeżywamy, mówił podczas jednej z ostatnich audiencji: Idźcie i głoście, że Jezus żyje! Tyle i aż tyle…Potrzeba większej mobilizacji i szturmu modlitewnego, aby zło dobrem zwyciężać.

W Roku Świętym zapraszamy do udziału w następujących wydarzeniach:

6 kwietnia (V Niedziela Wielkiego Postu), godzina 11.00, Nowogard, parafia pw. Wniebowzięcia NMP – wprowadzenie relikwii bł. Bartłomieja Longo – Apostoła Różańca Świętego;

od 12 do 22 maja – organizujemy Archidiecezjalną pielgrzymkę autokarową do Rzymu przez Bamberg. W programie nawiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach, miejscu gdzie jest gróg bł. Bartłomieja Longo – Patrona Różańca Świętego i udział w audiencji z Ojcem Świętym oraz nawiedzenie Bazylik Większych Rzymu, a także modlitwa przy grogie św. Jana Pawła II;

31 maja (święto Nawiedzenia NMP), Szczecin – Szkoły Salezjańskie,ul. Ku Słońcu 124 – Archidiecezjalny Kongres Maryjny połączony ze spotkaniem Wspólnot Żywego Różańca;

11 października (sobota) – Diecezjalne spotkanie Zelatorów Żywego Różańca – Szczecin.

(Szczególowych informacji udzielam w soboty od godziny 12.00 do 14.00 pod numerem telefonu: 693-518242 lub drogą elektroniczną, e-mail: pzurawinski@o2.pl)

Kończąc, zachęcam do zorganizowania w waszych parafiach dnia modlitw w intencji Kapłanów tam posługujących, o nowe i święte powołania do Służby Bożej oraz za naszą Ojczyznę, aby była Bogiem silna.

Z pamięcią w modlitwie

ks. mgr lic. Paweł Żurawiński SDB, Archidiecezjalny Moderator Żywego Różańca

PS. Rok Jubileuszowy to kolejna okazja do ożywienia naszego życia modlitwy. Jedną z wypróbowanych dróg do tego celu jest włączenie się we wspólne odmawianie modliwy różańcowej w formie Żywego Różańca. Być może tegoroczny Wielki Post to dobry czas, by kolejne nowe
osoby – zarówno Parafianki jak i Parafianie – spróbowali w tej właśnie praktyce odnaleźć swoją osobistą drogę ku pogłębieniu życia wiary. Droga ku dołączeniu do istniejących Róż oraz do tworzenia nowych modlitewnych wspólnot jest nieustająco otwarta.

Proboszcz

Co u nas?

Czas Wielkiego Postu wspólnota Kościoła przeżywa w różnych wymiarach i na wielu płaszczyznach – jedną z nich jest rozważanie Męki Pańskiej. Specjalny akcent na ten wymiar jest kładziony począwszy od V Niedzieli Wielkiego Postu, ale przez cały obecnie trwający okres liturgiczny zachęcamy do medytacji pasyjnej. Droga Krzyżowa w naszym parafialnym kościele odprawiana jest w wielkopostne piątki dwukrotnie: na godzinę 1600 zapraszamy dzieci i młodzież, a dorośli pochylają się nad Męką Pańską bezpośrednio po Mszy Świętej. Nabożeństwo Gorzkich Żali z tradycyjnym kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o godzinie 1700.

W tekście ewangelii odczytanej w Środę Popielcową ponownie usłyszeliśmy wezwanie do modlitwy, postu i jałmużny. Realizacja tego trzeciego postulatu jest oczywiście możliwa różnymi sposobami, natomiast co roku sposobność do wyjścia naprzeciw potrzebom najbardziej potrzebujących dają nam działania koordynowane przez Caritas. Oczywiście także w czasie obecnego Wielkiego Postu będziemy mieli okazję nabyć ozdobne świece na stół wielkanocny, symboliczne baranki do wykorzystania przy sporządzaniu święconki oraz miniatury paschałów.

Z radością możemy poinformować, że po długim czasie remontowych komplikacji wracamy do wypróbowanych u nas rozwiązań organizacyjnych i już od dziś Parafialny Zespół Caritas zaprasza zainteresowanych do swojego punktu w przedsionku sali parafialnej. Zdajemy sobie sprawę, że wygląd i wystrój pomieszczeń daleki jest od ideału – mamy nadzieję, że po utrwaleniu się ciepłej aury także tym potrzebom uda się zaradzić. Pewne kroki zmierzające w tym kierunku już zostały podjęte.