Od redaktora
Drodzy Parafianie!
Łacińskie słowo ADVENTUS mówi o przychodzeniu. Termin ten – w zależ-ności od naszych życiowych kontekstów i uwarunkowań – może mieć różnorodne konotacje, ale spośród określeń z nim powiązanych bodaj najczęściej przychodzi na myśl radość. Cieszymy się, gdy przybywa do nas ktoś dawno nie widziany, radość napełnia serca krewnych spotykających się po rozłące, pogodne są dusze tych, którym uda się – czasem po latach – rozplątać zadawnione konflikty.
Liturgia trzeciej niedzieli Adwentu nierozerwalnie powiązania jest z radością. Słowo Boże dziś proklamowane zachęca nas, byśmy cieszyli się w Panu, do pogody ducha skłania coraz bliższe świętowanie tajemnicy Wcielenia, a nawet tak zwyczajnie po ludzku cieszą oczy i serca przygotowywane ozdoby, potrawy czy świąteczne prezenty. Czym innym jednak jest chwilowe ucieszenie się z czegoś miłego a niespodziewanego, a czym innym jest głęboka i trwała radość, mieszkająca w samej głębi czystego serca, trwale zakorzenionego w Bożych sprawach i karmiącego się bliskością zbawienia. O takiej właśnie radości mówi różowy kolor szat liturgicznych, powiązanych z celebrowaniem właśnie dzisiejszej niedzieli.
Niedzielą dzisiejszą rozpoczynamy przeżywanie w naszej parafii adwentowych rekolekcji. Serdecznie witamy wśród nas ks. Sławomira i życzymy, by jego kaznodziejska posługa przyniosła błogosławione owoce. Otwierajmy nasze uszy i serca jak najszerzej na zasiew Bożego Słowa, by radość płynąca z obecności przychodzącego do nas Pan była jak najpełniejsza. Przed nami objawienie się Jego bliskości w świątecznej liturgii; niech ta bliskość będzie treścią duchowego życia każdego za nas w kolejnych dniach tegorocznego Adwentu. Wasi duszpasterze.
Aktualności
Dekret Wykonawczy do Bulli Papieskiej ogłaszającej Rok Jubileuszowy 2025 (ze skrótami)
Ojciec Święty Franciszek Bullą Spes non confundit ogłosił dzień 29 grudnia 2024 r. dniem rozpoczęcia we wszystkich katedrach i konkatedrach Roku Jubileuszowego. […] Zgodnie z Bullą oraz dekretem Penitencjarii Apostolskiej o uzyskaniu odpustu podczas zwyczajnego Roku Jubileuszowego 2025, istnieje dodatkowa możliwość zyskiwania odpustu zupełnego, Odpust ten można także ofiarować w intencji wiernych zmarłych.
Wierni odpowiednio usposobieni, a więc w duchu prawdziwej skruchy za własne grzechy, wzbudziwszy wewnętrzną postawę całkowitego oderwania od każdego grzechu, także powszedniego, po sakramentalnej spowiedzi, przyjęciu Komunii Świętej, wyznaniu wiary i modlitwie w intencjach Ojca Świętego, mogą uzyskać tę łaskę w czasie trwania Roku Jubileuszowego, tj. od 29 grudnia 2024 r. do 28 grudnia 2025 r., w następujących okolicznościach:
1. Wszyscy wierni, którzy odbędą pielgrzymkę do wybranego Kościoła Stacyjnego Roku Jubileuszowego, którymi na terenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, wskazuję i ustanawiam:
Bazylikę Archikatedralną pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie;
Konkatedrę pw. św. Ottona w Kamieniu Pomorskim;
Bazylikę pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie;
Sanktuarium Matki Bożej w Brzesku;
Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Choszcznie;
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku;
Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej w Resku;
Sanktuarium Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach;
Sanktuarium Pani Fatimskiej w Szczecinie;
Sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Trzebiatowie;
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu;
Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie;
Sanktuarium Chrystusa Króla w Świnoujściu.
Wierni pielgrzymując do jednej z tych świątyń będą mogli uzyskać odpust zupełny gdy – oprócz zwykłych warunków uzyskania odpustu – będą pobożnie uczestniczyć w jednej z następujących praktyk: Mszy świętej, nabożeństwie Słowa Bożego, Liturgii Godzin, drodze krzyżowej, różańcu, recytacji hymnu ,,Akatyst” lub w nabożeństwie pokutnym, które zakończą indywidualna spowiedzią. […]
2. Wierni prawdziwie skruszeni, którzy nie będą mogli uczestniczyć w uroczystych celebracjach, pielgrzymkach i pobożnym nawiedzeniu miejsc jubileuszowych z ważnych powodów […] uzyskają odpust na tych samych warunkach, jeżeli zjednoczeni duchowo z wiernymi obecnymi […] odmówią Ojcze nasz, wyznanie wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i modlitwą do Najświętszej Maryi Panny, ofiarowując swoje cierpienia.
3. Podobnie wierni będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy, jeśli udadzą się w celu odwiedzenia i poświęcenia właściwego czasu braciom znajdującym się w potrzebie lub w trudnej sytuacji (osobom chorym, samotnym, starszym i z niepełnosprawnością oraz więźniom), pielgrzymując niejako do obecnego w nich Chrystusa i wypełniając zwykłe warunki duchowe, sakramentalne i modlitewne.
4. Pomimo zasady, że dziennie można uzyskać tylko jeden odpust zupełny wierni, jeśli prawowicie przystąpią po raz drugi tego samego dnia do sakramentu Komunii w ramach celebracji eucharystycznej, będą mogli uzyskać dwukrotnie odpust zupełny tego samego dnia, obowiązujący jedynie za zmarłych.
5. Jubileuszowy odpust zupełny można osiągnąć także przez działania wyrażające w sposób konkretny i bezinteresowny ducha pokuty odkrywając na nowo pokutną wartość piątku: powstrzymanie się w duchu pokuty przynajmniej przez jeden dzień od błahych rozrywek […] oraz od zbędnej konsumpcji, połączona z przekazaniem odpowiedniej jałmużny na rzecz ubogich; wspieranie dzieł o charakterze religijnym lub socjalnym, zwłaszcza na rzecz obrony i ochrony życia na wszystkich jego etapach […] Powyższy Dekret jest ważny jedynie w czasie trwania Roku Jubileuszu 2025.
Na owocne przeżywanie Roku Jubileuszowego 2025 z serca błogosławię
Abp Wiesław Śmigiel
Szczecin, dnia 12 grudnia 2024 r.
Co u nas?
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rozpoczynamy dziś nasze parafialne adwentowe rekolekcje, którym przewodniczył będzie ks. Sławomir Błachowiak. W dzisiejszą niedzielę głosi on Słowo Boże w czasie wszystkich celebracji (z wyjątkiem tej sprawowanej w Żółwinie). Od poniedziałku do środy kolejne okazje do adwentowej zadumy i refleksji: w czasie rannych Mszy Świętych Roratnich o 700 (z wiadomych racji w ograniczonym czasowo rozmiarze) oraz po południu: w Święciechowie o 1600, w Drawnie o 1700 i w Chomętowie o 1800.
Okazja do spowiedzi jak zawsze pół godziny przed każdą liturgią, a w miarę możliwości także w czasie jej trwania. Natomiast specjalnie zapraszamy do skorzystania z sakramentu pokuty w rekolekcyjny wtorek: w Święciechowie od 1530, w Drawnie od 1600, w Chomętowie od 1730. W tym dniu w konfesjonałach posługiwać będą zaproszeni księża z dekanatu.
Plan poświątecznej wizyty duszpasterskiej wydrukowany został na obwolutach kompletów okładkowych dostępnych w naszej parafii. Szczegółowy plan odwiedzin – które rozpoczną się zaraz po Nowym Roku – zostanie dołączony do „Coniedzielnika” w poświąteczną niedzielę, dostępny będzie także na stronie internetowej parafii. Informujemy, że w okresie między świętami a końcem roku parafianie mają możliwość indywidualnego zaproszenia kapłana do swoich domów. Zachęcamy do wybrania takiej opcji zwłaszcza te rodziny, którym zależy na możliwości nieco dłuższej rozmowy i poruszenia nurtujących ich zagadnień. Łatwiej będzie o to bez ograniczeń czasowych, które w wypadku tradycyjnej „kolędy” są nie do uniknięcia.