Coniedzielnik nr 509

Od redaktora

Drodzy Parafianie!

Jezus, przemierzając Palestynę, spotykał wielu ludzi, jednak nie wszystkie z tych spotkań były naprawdę owocne. Ewangeliści w spisanych przez siebie relacjach specjalnie zauważają tych, dla których spotkanie ze Mistrzem z Nazaretu oznaczało coś specjalnego. Tak właśnie było w przypadku wspinającego się na drzewo Zacheusza czy pracującego w komorze celnej Mateusza. Dziś w czasie liturgii słyszymy imię kolejnego człowieka, który nie był obojętny na pojawienie się przy nim Jezusa. Na imię miał Bartymeusz.

Nie bez znaczenia jest fakt ułomności tego człowieka. W świetle przekazu Dobrej Nowiny brak zdolności widzenia jest nie tylko cielesną dolegliwością, ale także znakiem niedoskonałości duchowej. Człowiek cierpi nie tylko dlatego, że jego ciało niedomaga – jeszcze większym bólem jest niedostrzeganie tego, co widoczne oczyma duszy. I w tym kontekście okazuje się, jak szczególna jest postawa naszego niewidomego. Gdy tylko doświadcza – choćby z daleka i w sposób niedoskonały – bliskości Jezusa, podrywa się z dotychczas zajmowanego miejsca, krzyczy i woła o zmiłowanie. A gdy pojawia się szansa na nawiązanie bezpośredniej bliskości, jakże znaczące jest odrzucenie przez niego płaszcza, który zapewne wyróżniał go i skłaniał przechodzących do wspierania go datkami. Stara powłoka zostaje odrzucona, dzięki spotkaniu z Jezusem powstaje ktoś nowy, inny.

Na różne sposoby człowiek może być ślepcem. Okazuje się, że dla bardzo wielu, nawet zaangażowanych chrześcijan, rzeczą trudną lub wręcz niemożliwą jest dostrzeżenie własnego grzechu lub dostrzeżenie obok siebie kogoś, kto potrzebuje pomocy. Jezus wciąż przechodzi przez nasze życie, gotowy by podnosić, uzdrawiać, przywracać wzrok. Trzeba tylko chcieć Go dostrzec.                        

Wasi duszpasterze. 

Aktualności

Ingres nowego Arcybiskupa Metropolity

Wczoraj, w sobotę 26 października 2024 r. miał miejsce uroczysty ingres Księdza Arcybiskupa Wiesława Śmigla do szczecińskiej Bazyliki Archikatedralnej. W jego trakcie padły z ust naszego nowego Pasterza słowa: „Od dzisiaj archidiecezja szczecińsko-kamieńska to mój dom”.

„Towarzyszą mi dziś: radość, respekt wobec zadań, które podejmuję oraz pokora w stosunku do historii archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej” – powiedział Metropolita Szczecińsko-Kamieński w homilii. Przypomniał, że dzieje tych ziem nie są łatwe, ale jednocześnie stąd – jak powiedział – „rozchodziły się dążenia do wolnej i demokratycznej Polski”. „Szczecinianie pokazali na czym polega solidarność i zdecydowanie sprzeciwili się złu i niesprawiedliwości” – mówił. Podkreślił też, że po II wojnie  światowej przeciwnicy Kościoła chcieli właśnie na tych ziemiach stworzyć pierwszy w Polsce region wolny od religii.

„Dzisiaj potrzeba nowego zapału ewangelizacyjnego i zaufania do Boga, który jest większy niż ludzkie statystyki, prognozy, a nawet większy niż nasze lęki” – wskazywał w dalszej części homilii Metropolita Szczecińsko-Kamieński. O swojej przyszłej posłudze powiedział, że przyjmuje ją jako skarb i zadanie. Nawiązał w ten sposób do słów Jana Pawła II wygłoszonych w Szczecinie w 1987 roku.

„Od dzisiaj archidiecezja szczecińsko-kamieńska to mój dom, moja mała ojczyzna, której z dnia na dzień będę się uczył, i której będę służył, tak jak potrafię, bez reszty” – podkreślił abp Śmigiel. Wyznał, że jest przekonany o tym, że Bóg wyznacza nam tylko takie zadanie, które z Jego pomocą możemy zrealizować. 

Jako nowy metropolita abp Śmigiel obiecał zabiegać o to, by archidiecezja szczecińsko-kamieńska była „gościnnym domem dla każdego, kto chce być bliżej Boga”. „Głęboko wierzący niech swoje uczestnictwo we wspólnocie Kościoła przełożą na to, by według słów papieża Franciszka, być uczniami i misjonarzami”, „wątpiący niech nie ustają w drodze, ale niech szukają odpowiedzi w nauce Kościoła i wspólnocie wierzących”; „pogubieni, zbuntowani, poranieni, dystansujący się od Kościoła oraz nawet jego wrogowie, niech nie trwają w niechęci a czasem nawet nienawiści, ale niech dobry Bóg dotknie ich swą miłością, by odczuli, że Bóg jest potężniejszy od naszych złych doświadczeń i naszych ludzkich uwarunkowań” – powiedział.

Na zakończenie słowa prosił o współpracę i życzliwość wszystkie środowiska archidiecezji. Zaprosił też do wspólnej modlitwy w intencji archidiecezji i powołań do kapłaństwa, życia konsekrowanego i do małżeństwa i rodziny. „Matko Kościoła, ocal miłość i życie. Amen” – prosił Matkę Bożą abp Śmigiel.

 W uroczystości uczestniczyli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC oraz Prymas Polski abp Wojciech Polak, biskupi, księża, osoby konsekrowane i wierni świeccy. Na zakończenie Mszy Świętej słowo gratulacji i życzeń wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC. „Życzymy Ci byś z odwagą szedł do przodu i budował wspólnotę archidiecezjalną” – powiedział.

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi podkreślił natomiast, że nie można redukować uroczystości ingresu tylko do zwykłej zmiany władzy, jak ma to miejsce w innych wymiarach życia społecznego. „To coś więcej” – podkreślił, zaznaczając, że posługa biskupia ma „święty początek” w Chrystusie. 

Na podstawie materiałów Biura Prasowego Episkopatu Polski – serwis episkopat.pl.

Co u nas?

Przed nami ostatnie dni listopada, najwyższy zatem czas pomyśleć o celebracji dni, w których naszą modlitwą szczególnie ogarniamy naszych bliskich zmarłych. Już od ubiegłej niedzieli są dostępne kartki wypominkowe, o których czytelne wypełnianie bardzo serdecznie prosimy. Wypróbowanym u nas trybem te oryginalne karty, które są opatrzone konkretną datą, będą odczytywane w czasie modlitw wypominkowych w konkretne dni miesiąca listopada.

Uroczystość Wszystkich Świętych w najbliższy piątek. Tradycyjnie w Drawnie będą w tym dniu odprawione dwie Msze Święte: o godzinie 900 w kościele i o godzinie 1200 na naszym cmentarzu. Jak zawsze bardzo gorąco prosimy, by podczas celebracji liturgii powstrzymać się od chodzenia i rozmów, natomiast chciejmy jak najczynniej i najowocniej włączyć się we wspólną modlitwę i słuchanie Słowa Bożego. W Święciechowie Msza Święta w tym dniu jak zwykle o 1030, nie będzie Mszy Świętych w Chomętowie i Żółwinie. Gdyby były wątpliwości przypominamy, że z racji uroczystości w dniu tym nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Ponieważ nasze świętowanie zbiega się z pierwszym piątkiem miesiąca, zachęcamy do spowiedzi w dni poprzedzające. Odwiedziny chorych będą miały miejsce w kolejnym tygodniu. 

W sobotę Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. O godzinie 1500 na drawieńskim cmentarzu odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a po niej przejdziemy wśród grobów z modlitewną procesją za zmarłych. Msze Święte w Drawnie o 1200 i 1700, w Święciechowie i Chomętowie o 1600, a w Żółwinie o 1030. Z tej racji, że będzie to pierwsza sobota miesiąca, możliwość adoracji od 1600, w jej trakcie medytacja fatimska, zaś po Mszy Świętej odbędzie się zmiana tajemnic Żywego Różańca.