Od redaktora
Drodzy Parafianie!
Jak najbardziej ludzką i zrozumiałą rzeczą jest zadbać o swoją przyszłość. Patrząc z tej strony wcale nie jest dziwne, że dwaj synowie Zebedeusza zwracają się do Jezusa z pewną prośbą. Trzeba przy tym przyznać, że okazują przy tym pewną dojrzałość: choć z natury są gorący i porywczy (sam Pan nazwał ich Synami Gromu), ich petycja odnosi się do czasu, gdy ich Mistrz ostatecznie utrwali swoje panowanie. Nie zależy im na tym, co dzieje się tu i teraz – oni patrzą bardziej długofalowo. Nie są jednak w stanie, patrząc jedynie po ludzku, dostrzec ostatecznej perspektywy tego, w czym mają uczestniczyć. Cytując słowa samego Jezusa: tak naprawdę „nie wiedzą, o co proszą”.
Nasza wiara ma prawo być niedoskonała, wręcz niemożliwe jest, byśmy już tu i teraz potrafili dostrzec całe bogactwo i głębię Bożego życia, do którego jesteśmy powołani. W naszych modlitwach prosimy o wiele rzeczy, nie do końca zdając sobie sprawę z ich ważności. To, co tu i teraz jawi się nam jako kluczowe czy niezbędne, w perspektywie życia wiecznego może być nieznaczącą błahostką. Dlatego tak bardzo ważne jest, byśmy wciąż na nowo uczyli się sposobu myślenia zawartego w Modlitwie Pańskiej: najważniejszą wartością ma być wypełnienie woli naszego Ojca, który jest w niebie.
Z pewnością możemy twierdzić – pouczeni słowami Objawienia – że jest wolą Ojca, by wszyscy ludzie zostali zbawieni. Dotyczy to nie tylko tych, którzy już znają Ewangelię i żyją sakramentami, ale także tych, którzy na tę łaskę wciąż czekają. To do nich skierowane jest dzieło misyjne Kościoła, o którym dziś, w Niedzielę Misyjną, chcemy szczególnie pamiętać. Tegoroczne hasło tego obchodu brzmi: „Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę”.
Wasi duszpasterze.
Aktualności
Słowo biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej
Drodzy Siostry i Bracia,
Z radością przyjęliśmy decyzję Ojca Świętego Franciszka, który ustanowił dla archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej nowego metropolitę, którym został dotychczasowy biskup toruński Wiesław Śmigiel. W duchu dziękczynienia za nowego pasterza śpiewamy dobremu Bogu radosne Te Deum laudamus, a Ojcu Świętemu Franciszkowi dziękujemy za podjęte decyzje.
Siostry i Bracia, zapraszam Was wszystkich do naszej szczecińskiej bazyliki archikatedralnej pw. św. Jakuba w najbliższą sobotę 26 października na godzinę 11:00 na Mszę świętą, podczas której – w obecności nuncjusza apostolskiego arcybiskupa Antonio Guido Filipazziego – nastąpi uroczysty ingres nowego arcybiskupa szczecińsko-kamieńskiego. Dzień wcześniej w tejże archikatedrze o godzinie 19:00 nastąpi kanoniczne objęcie archidiecezji przez nowo ustanowionego metropolitę. Dokona się to podczas uroczystej Mszy świętej sprawowanej pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego metropolity poznańskiego w 900-ną rocznicę chrztu szczecinian.
Drodzy Siostry i Bracia, kiedy w lutym tego roku rozpoczynałem posługę administratora apostolskiego zwróciłem się do Was z prośbą o modlitwę w intencji wyboru nowego pasterza Kościoła nad Odrą i Bałtykiem, teraz wyrażam swoją radość z owoców tej modlitwy. Dołączam także moje podziękowanie całej wspólnocie Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego: biskupom, księżom, diakonom i przygotowującym się do święceń, wspólnotom życia konsekrowanego, katechetom oraz wszystkim grupom życia apostolskiego obecnym w archidiecezji. Za szczególne intensywną współpracę dziękuję posługującym w urzędach diecezjalnych, Wasza troska o sprawy archidiecezji była dla mnie ogromnym wsparciem i zbudowaniem. Dziękuję także za ubogacające spotkania z tymi, którzy są wobec Kościoła zdystansowani albo mogli w nim doznać zgorszenia, doświadczyć bólu, a nawet cierpienia. Przede wszystkim jednak dziękuję Opatrzności za ten krótki, ale bardzo intensywny czas posługi administratora apostolskiego przypadający na niezwykłe obchody Jubileuszu 900-lecia chrystianizacji Pomorza Zachodniego, dzięki któremu mogłem poznać i uczyć się tego, co tę archidiecezjalną wspólnotę szczecińsko-kamieńską stanowi.
W duchu tej wdzięczności zachowuję wszystkich w swoim sercu wypraszając mocy Bożego błogosławieństwa oraz szczególne orędownictwo naszych patronów Najświętszej Panny Maryi Matki Kościoła i św. Ottona z Bambergu.
† Zbigniew Zieliński
Administrator Apostolski
Szczecin, 20 października A.D. 2024
Uroczystość ingresu będzie transmitowana przez media:
transmisja telewizyjna: TVP 3 Regionalna, TV Trwam; transmisja radiowa: Radio PLUS Szczecin; transmisja internetowa: https://www.radioplus.pl/szczecin/.
Co u nas?
Nie po raz pierwszy przychodzi nam stwierdzić, że czas płynie szybko i nieubłaganie. Tak niedawno żegnaliśmy się z wakacjami, a przed nami – w bliskiej już perspektywie – dni szczególnej modlitwy za zmarłych. Zgodnie z naszymi pięknymi polskimi tradycjami chciejmy się w nie aktywnie zaangażować.
Tak, jak się to przyjęło w naszej parafialnej wspólnocie, od dziś są do dyspozycji wiernych dwie wersje kartek do wypisania wypominków. Pierwsza z nich jest opatrzona konkretnymi datami kolejnych dni miesiąca listopada. Rodziny, które wypiszą dane swoich bliskich zmarłych na takich oryginalnych kartach mogą mieć pewność, że usłyszą imiona swoich krewnych w wybrany konkretny dzień. Z natury rzeczy dostępność takich blankietów musi być ograniczona, gdyż fizycznie nie byłoby możliwe odczytanie wszystkich imion zmarłych w te dni, które cieszą się największą popularnością.
Druga pula kartek nie zawiera konkretnej daty – imiona zmarłych wypisane na tych blankietach będą odczytywane w czasie listopadowych modlitw za zmarłych w kolejności przypadkowej. Doświadczenia lat ubiegłych pozwalają oszacować, że imiona wszystkich zmarłych polecanych wspólnotowej modlitwie zostaną prawdopodobnie odczytane dwukrotnie. Modlitwy wypominkowe odprawiane będą w dni powszednie listopada, 15 minut przed Mszą Św.
Przy okazji informujemy, że porządek Mszy Świętych w pierwszych dniach listopada będzie taki, jak co roku. 1 listopada Msza Święta o 900 w kościele i o 1200 na cmentarzu, zaś w Dzień Zaduszny Msze Święte o 1200 i 1700. Wyjątkowo w tym miesiącu odwiedziny chorych odbędą się tydzień później, nie w I piątek miesiąca, ale 8 listopada.