Coniedzielnik nr 473

Od redaktora

Drodzy Parafianie!

Funkcjonowanie każdej grupy czy społeczności charakteryzuje się zmiennością nasilenia działań. Są dłuższe czy krótsze okresy stagnacji, zaś po nich przychodzi czas wzmożonego wysiłku czy wyjątkowej mobilizacji. Dla wspólnoty Kościoła takim specjalnym czasem jest niewątpliwie rozpoczęty w ostatnią, popielcową środę Wielki Post.  

Liturgia pierwszej niedzieli tego świętego czasu prowadzi nas wraz z Jezusem na pustynię. Absolutnie nie jest sprawą przypadku, że Zbawiciel, mając – po kilkudziesięciu latach prowadzenia tak zwanego życia ukrytego – rozpocząć wypełnianie zbawczego dzieła zamierzonego przez Ojca, oddala się od ziemskiej codzienności. Na prawdziwie ważne sprawy koniecznie trzeba spojrzeć z odpowiedniej perspektywy, a do rzeczywiście owocnego działania należy się dobrze przygotować. Nie ma natomiast lepszego sposobu na owocne wejście w sferę działania ducha, jak możliwie pełne odcięcie się od tego, co materialne i cielesne. 

Nie jest niczym dziwnym, że podjęcie Bożego dzieła spotyka się z silną przeciwną reakcją. Elementarną prawdą życia duchowego, po wielekroć potwierdzaną doświadczeniem, jest fakt, że ten, komu zależy na bliskości z Bogiem, na pewno zostanie dotknięty pokusami, wiodącymi go w przeciwnym kierunku. Święty Paweł skatalogował je: pożądliwość ciała, pożądliwość oczu i pycha żywota – to trojakie działanie przeciwnika, od narażenia na które nikt prawdziwie żyjący Duchem nie jest wolny .                      

Wasi duszpasterze. 

Aktualności

Tradycyjnie II Niedziela Wielkiego Postu w Kościele w Polsce, określana jako Niedziela „Ad Gentes” (łac. ku narodom, ku ludziom). To dzień modlitwy, postu i solidarności z polskimi misjonarzami.

W 97 krajach pracuje 2040 misjonarzy z Polski. Najwięcej z nich posługuje w Afryce i na Madagaskarze (819). W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach mamy 797 misjonarzy i misjonarek z Polski. W Azji jest 336 polskich misjonarzy, a w Oceanii 68 misjonarzy. W Ameryce Północnej pracuje 20 misjonarzy. Wśród polskich misjonarzy 60 osób to świeccy.

Jednym z wymiarów tej niedzieli jest materialne wspieranie polskich misjonarzy. Działaniu temu dydykowane jest Dzieło Pomocy „Ad Gentes” Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Od 2005 roku wspiera ono polskie misjonarki i misjonarzy w dziełach ewangelizacyjnych, medycznych, charytatywnych i edukacyjnych. Dzięki pozyskiwanym środkom przez Dzieło Pomocy misjonarze budują kościoły i kaplice, wyposażają sale katechetyczne i świetlice dla dzieci i młodzieży, kształcą katechistów, prowadzą ośrodki zdrowia i szpitale. Opiekują się starcami i niepełnosprawnymi w hospicjach i schroniskach. Dzieło wspiera również edukację dzieci i młodzieży w przedszkolach, szkołach podstawowych i sierocińcach. Wraz z misjonarzami walczy z głodem i niedożywieniem wśród mieszkańców Afryki, Azji i Oceanii. Pomaga matkom samotnie wychowującym dzieci w zdobywaniu zawodu i wspiera rodziny wielodzietne.

W pięciu ostatnich latach Dzieło zrealizowało prawie 700 projektów pomocowych na misjach. Staraniem Dzieła, przy współpracy z „Polską pomocą rozwojową” oraz ojcami franciszkanami, wybudowano szkołę podstawową, zawodową i przedszkole w Campusie Edukacyjnym im. M. Kolbego w Dar es Salaam (Tanzania). Wybudowano również wraz z siostrami karmelitankami szkołę podstawową w Gitega Songa w Burundi.

Z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II Dzieło Pomocy wybudowało kaplicę ku czci Świętego w Lome (werbiści, Togo) oraz kościół parafialny w Minkama (marianie, Kamerun).

Priorytetowe projekty Dzieła to budowa domów dla Pigmejów w Burundi przy współpracy z ojcami karmelitami oraz budowa studni w Zambii przy współpracy z miejscową Caritas.

W Polsce „Ad Gentes” prowadzi animację i formację misyjną. Wydaje książki, broszury i ulotki. Jest organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu „Mój szkolny kolega z misji”, w którym biorą udział uczniowie szkół podstawowych.

Informacje na temat działalności Dzieła są publikowane na stronie internetowej www.adgentes.misje.pl.

Co u nas?

Jednym z koniecznych wymiarów funkcjonowania każdej wspólnoty parafialnej jest troska o religijną formację młodego pokolenia. Może się ona odbywać na wielu płaszczyznach i przejawiać na wiele rozmaitych sposobów. Jedną z wypróbowanych w wielowiekowej praktyce Kościoła dróg dotarcia do młodych serc jest płaszczyzna działalności kulturalnej.

W naszej parafialnej wspólnocie podejmujemy kolejną próbę aktywizacji młodych parafian przez zorganizowanie dziecięcej scholi śpiewaczej. Pod opieką ks. Pawła i ze znacznym zaangażowaniem p. Magdaleny grupa naszych młodych przyjaciół wchodzi w niełatwą dziedzinę godnego wychwalania Pana Boga poprzez modlitwę artykułowaną śpiewem. Pierwsze efekty tych starań mogliśmy już w minionych tygodniach zauważyć, a mamy nadzieję, że dalsza praca przyniesie piękne owoce, z jednej strony na chwałę Pana Boga, z drugiej dla wzmożenia artystycznych wrażeń. Na starania naszych młodych przyjaciół patrzymy z nadzieją, pamiętając o tym, że przecież kto śpiewa, ten dwa razy się modli.

Skład grupy śpiewającej powoli się krystalizuje, niemniej nabór chętnych ciągle trwa. Osoby pragnące włączyć się we wspólne wychwalanie Pana Boga śpiewem zapraszamy do udziału w próbach. Według aktualnego układu odbywają się one w pomieszczeniach domu parafialnego w czwartki o godzinie 1600. Potencjalnych artystów serdecznie zapraszamy.