Od redaktora
Drodzy Parafianie!
Boże Objawienie przekazane nam zostało za pomocą terminów osadzonych jak najbardziej w ludzkich realiach. Wieczny i transcendentny Bóg chciał, by Jego orędzie było dla ludzi zrozumiałe. Wykorzystując zatem do jego przekazu ludzi, wykorzystał też terminy używane w ludzkich realiach na co dzień. Wśród nich jest i DROGA.
Kiedy tylko człowiek wypracował zalążki cywilizacji, na świecie pojawiły się ścieżki, gościńce, trakty, szosy i autostrady. Różna bywała ich konstrukcja, rozmaite występowało natężenie ruchu, z czasem zmieniały się funkcjonujące na nich środki lokomocji, ale podstawowe cechy dróg pozostały niezmienne. Droga to ta część przestrzeni, która służy komunikacji, przemieszczaniu się. Droga łączy i ułatwia kontakt. Bez dróg nie ma mowy o przepływie nie tylko produktów i towarów, ale także ludzi, ich myśli i idei.
Dzisiaj odczytywana perykopa ewangeliczna wzywa wyraźnie: „Przygotujcie drogę Panu!”. Spowodujcie, by Bóg miał do was dostęp. Stwórzcie przestrzeń, dzięki której Boże zbawienie będzie mogło być dla was owocne. Zniwelujcie wyboje, wygładźcie nierówności, usuńcie przeszkody i barykady. Niech Bóg, który chce w waszych wnętrzach zamieszkać, ma do nich dostęp bez przeszkód. Oczywiście w naszych adwentowych pracach budowlanych nie musimy sięgać po łopaty, koparki i walce. Wystarczy modlitwa, umartwienie i zaangażowanie ducha.
Wasi duszpasterze.
Lekcje religii dla dorosłych
Cnoty teologalne.
W poprzednich katechezach omówiliśmy cztery cnoty kardynalne, na których – jak na zawiasach – spoczywa cały ciężar odpowiedzialności za życie moralne człowieka. Istota ludzka nie jest z tym ciężarem pozostawiona sama sobie; słabą ludzką wolę umacniają trzy cnoty, które otrzymujemy od samego Boga. Dawniej najczęściej stosowano do nich termin: cnoty boskie, dziś mówi się raczej o cnotach teologalnych.
Do życia nadprzyrodzonego potrzebne są trzy dary, trzy zdolności, które stoją ponad siłami natury i które chrześcijanin otrzymuje w sakramencie chrztu. W tym sakramencie człowiek nawiązuje stosunki nadprzyrodzone z Bogiem, ponieważ On tworzy w nim jakby drugą naturę, zarodek nowego człowieka, aby rozwijał się na wzór Człowieka-Boga, Jezusa Chrystusa. Tak jak w Trójcy Świętej Ojciec jest zjednoczony z Synem i Duchem Świętym, to Trzecia Osoba Boska jako początek całej łączności działa w nas w chrzcie i tworzy nowe stworzenie, czyli łączy nas z Jezusem.
Katechizm naucza, że cnoty teologalne uzdalniają władze człowieka do uczestnictwa w naturze Bożej (Por. 2 P 1, 4). Istota ich działania polega na ukierunkowywaniu człowieka ku Bogu. Ten, kto jest nimi obdarowany, jest zdolny zwrócić się ku Istocie Najwyższej i owocnie korzystać z Jej darów. Innymi słowy cnoty teologalne uzdalniają chrześcijan do życia w zjednoczeniu z Trójcą Świętą. Pochodzą one od Boga, który jest ich dawcą i Tym, który czyni je owocnymi. Używając słów Katechizmu: „Ich początkiem, motywem i przedmiotem jest Bóg Trójjedyny”.
Cnoty teologalne kształtują, pobudzają i charakteryzują działanie moralne chrześcijanina. Kształtują one i ożywiają wszystkie cnoty moralne. Są wszczepione przez Boga w dusze wiernych, by uzdolnić ich do działania jako dzieci Boże i do zasługiwania na życie wieczne. Stanowią one rękojmię obecności i działania Ducha Świętego we władzach człowieka. Są trzy cnoty teologalne: wiara, nadzieja i miłość.
na podstawie Katechizmu Kościoła Katolickiego
Co u nas?
Przeżywany obecnie Adwent to w pierwszym rzędzie czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Niestety, wiemy już dziś na pewno, że nasze świętowanie nie będzie mogło obywać się identycznie, jak co roku. Znane wszystkim okoliczności sprawiają, że w dalszym ciągu najważniejszym nakazem chwili jest trzymanie się na dystans – z tłumnym i hucznym świętowaniem póki co roztropność nakazuje się pożegnać. Wiemy także na pewno, że po świętach kapłani nie będą składać w domach wizyty duszpasterskiej w tradycyjnej formie.
Jako Wasi duszpasterze pozostajemy do Waszej dyspozycji w każdy możliwy do realizacji sposób. Zachęcamy do duchowego przygotowania na przyjście Zbawiciela w takiej formie i okolicznościach, jakie są dla Was możliwe. W naszym kościele w dni powszednie odprawiane są Roraty – adwentowa Msza Święta o Najświętszej Maryi Pannie. Niedzielna liturgia odprawiana jest według stałego planu, poszerzonego o dodatkowe Msze Święte w godzinach rannych. Nie przewidujemy w tym roku specjalnej okazji do spowiedzi – zachęcamy do korzystania z niej codziennie przed liturgią. Informację odnośnie do pewnych rozwiązań przygotowywanych na same święta przekażemy wiernym wkrótce.