Coniedzielnik nr 322

Od redaktora

Drodzy Parafianie!

Rozpoczynamy kolejny Adwent. Wszyscy doskonale wiemy, co ten czas oznacza i z jakimi przeżyciami się wiąże. Adwent to przede wszystkim oczekiwanie.

Co roku rozpoczynając Adwent słyszymy o konieczności przygotowania się na przyjście Zbawiciela i to w dwóch wymiarach: tym świątecznym, związanym z obchodzeniem Bożego Narodzenia, oraz tym ostatecznym, które będzie dopełnieniem dokonanego dla nas zbawienia. Oto sama istota zagadnienia: chrześcijanin tak naprawdę oczekuje na czas, w którym jego wybawienie ostatecznie się wypełni.

Gdy w obecnym czasie padają slowa: „oczekiwać na wybawienie”, dla wielu nabierają one  nieporównanie bardziej niż kiedykolwiek konkretnego i osobistego wyrazu. W dobie powszechnego odczuwania niepewności i lęku, naprzeciwko często bezsilnego i wystraszonego człowieka staje Bóg z całą obfitością swoich darów. On chce nas obdarować, czeka tylko, aż my na przyjęcie Jego prezentów będziemy prawdziwie gotowi.

Izraelici w czasach Starego Testamentu całe wieki czekali na przyjście Mesjasza. Gdy przyszedł, ich drogi rozminęły się, bo spodziewali się kogoś innego i inaczej przychodzącego. Nasze ludzkie wyobrażenia i oczekiwania to jedno, a dobroć i łaskawość Boga to drugie. On wie najlepiej, czego potrzebujemy i jak nas obdarować. Nam pozostaje jak najszerzej otwierać serca, by Jego prezenty owocnie przyjąć.       

Wasi duszpasterze. 

Lekcje religii dla dorosłych

Cnoty kardynalne (2).

Męstwo jest cnotą moralną, która zapewnia wytrwałość w trudnościach i stałość w dążeniu do dobra. Dzięki niej czlowiek ma możliwość opierania się pokusom i jest w stanie przezwyciężać przeszkody w życiu moralnym. Cnota męstwa uzdalnia do przezwyciężania strachu. Jeżeli jest w należytym stopniu rozwinięta, jest w stanie pokonać nawet strach przed śmiercią, a także uzdolnić do stawienia czoła nawet wielkim próbom i prześladowaniom. Uzdalnia nawet do wyrzeczenia i do ofiary z życia w obronie słusznej sprawy.

Umiarkowanie (czasem zamiennie nazywane wstrzemięźliwością) jest cnotą moralną, która pozwala opanować dążenie do przyjemności i zapewnia równowagę w używaniu dóbr stworzonych. Zapewnia panowanie woli nad popędami i utrzymuje pragnienia w granicach uczciwości. Osoba umiarkowana kieruje do dobra swoje pożądania zmysłowe, zachowuje zdrową dyskrecję i „nie daje się uwieść… by iść za zachciankami swego serca” (Syr 5, 2). Umiarkowanie jest często wychwalane w Starym Testamencie: „Nie idź za twymi namiętnościami: powstrzymaj się od pożądań!” (Syr 18, 30). W Nowym Testamencie jest ono nazywane „skromnością” lub „prostotą”.

Zagadnienie cnót Katechizm  podsumowuje przytaczając wypowiedź św. Augustyna: „Żyć dobrze to nic innego, jak miłować Boga całym sercem, całą duszą i całym umysłem. Żyć dobrze to nic innego jak miłować Boga całym sercem, całą duszą i całym umysłem. Dla Niego zachowuje człowiek nienaruszoną miłość (dzięki umiarkowaniu), której żadne nieszczęście nie złamie (dzięki męstwu), która posłuszna jest jedynie Bogu samemu (dzięki sprawiedliwości), która czuwa nad rozeznaniem wszystkiego, by nie dać się zaskoczyć przez podstęp i kłamstwo (dzięki roztropności).

na podstawie Katechizmu Kościoła Katolickiego

Co u nas?

Jakiś czas temu z ławek naszego kościoła zniknęły tekstylne okrycia. Oczywiście stało się to jedynie czasowo, a obecnie możemy z radością odnotować ich ponowne pojawienie się w odświeżonej formie.

Poduszki zostały odnowione i oczyszczone w procesie prania chemicznego. Całkowicie zmieniony został sposób ich mocowania do ławek: zamiast dotychczasowego przybijania taperem, zastosowano taśmy zapinane na rzepy. Oczywistym jest, że obecnie – w razie jakiejkolwiek potrzeby – zdjęcie poduszek będzie nieporównanie łatwiejsze. Obecny sposób ich rozmieszczenia ma w założeniu pomóc nam w zachowaniu tak ważnego dziś społecznego dystansu.

Wszystkie działania zostały podjęte i przeprowadzone przez grono ludzi dobrej woli, którzy także postarali się o zebranie koniecznych funduszy. Całość kosztów zamknęła się sumą prawie 1000 złotych. Inicjatorom i wykonawcom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie.

W dwóch ławkach po lewej stronie nawy od kilkunastu dni tytułem próby funkcjonują panele grzewcze umieszczone w oparciach ławek. Od wyników testowej eksploatacji uzależniamy dalsze kroki w kwestii ogrzewania wnętrza.