Coniedzielnik nr 512

Od redaktora

Drodzy Parafianie!

Zbliżamy się do końca kolejnego roku liturgicznego, a w tych dniach słowo Objawienia kieruje naszą uwagę ku sprawom ostatecznym. Na co dzień na ogół nie myślimy o nich, starając się zaradzić codziennym problemom. Przychodzi jednak czas, kiedy zaproszeni jesteśmy do poszerzenia perspektywy. Chrześcijanin  to ktoś, kto nie może myśleć jedynie o tym, co tu i teraz: horyzont jego duchowego życia ma sięgać o wiele dalej, aż ku wieczności.

Czytania dzisiejszej liturgii stawiają nam przed oczy dramatyczne obrazy przemian kosmicznych i perspektywę nastania czasu prób. Prorok Daniel mówi o czasie wielkiego ucisku, ale także zapowiada ratunek dla wiernych dzięki interwencji Michała Archanioła. Ewangelia rozszerza perspektywę, ukazując przyjście Syna Człowieczego w chwale. Oba fragmenty przypominają o konieczności czuwania. Choć nadejście trudów i prób jest nieuniknione, Boża sprawiedliwość i odkupienie bez wątpienia ostatecznie zwyciężą.

Najgłębszym źródłem chrześcijańskiej nadziei jest przekonanie, że cała historia zmierza ku ostatecznemu wypełnieniu Bożego planu. Ewangelista stawia nam przed oczy obraz zgromadzenia ludzi, zebranych przez Syna Człowieczego z czterech stron świata. Zgłębianie Bożego Objawienia owocuje nadzieją, że Boża wierność wobec danych człowiekowi obietnic wykracza poza życie doczesne. Bóg jest wierny wobec swoich wybranych, a trudności i próby, które na ziemi muszą stać się ich udziałem, ostatecznie prowadzą do udziału w wiecznej chwale. Fundamentem tej nadziei jest ofiara Chrystusa, o której mówi autor listu do Hebrajczyków. Dla tych, którzy owocnie biorą w niej udział, niepewność końca zmienia się w pewność zbawienia.  

Wasi duszpasterze. 

Aktualności

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, niedziela 17 listopada

W tym dniu pamiętamy i modlimy się za tych, którzy stracili życie na drogach oraz tych wszystkich, którzy zostali dotknięci tragedią wypadków, a więc bliskich i rodziny zmarłych oraz tych, którzy przeżyli wypadki i noszą duchowe i cielesne zranienia. Jest to także szczególna okazja, by okazać wdzięczność i życzliwość wobec wszystkich, którzy ratują życie na drogach – podkreśla ks. Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców.

Co roku na drogach świata ginie ponad 1,4 mln osób, a wielokrotnie więcej odnosi rany. Wielu pozostaje na trwale osobami z niepełnosprawnością. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przeciętnie codziennie ginie blisko 4000 osób na drogach świata, ogromny procent wśród nich to ludzie młodzi.

W 2002 r. z okazji Dnia Pamięci św. Jan Paweł II powiedział: „Każdego roku, w tę niedzielę, jesteśmy zaproszeni do wspomnienia ofiar wypadków drogowych. Proszę Pana, aby przyjął w swej miłości wszystkich, którzy tragicznie zginęli wypadkach drogowych, powierzam czułej miłości Naszej Matki wielu rannych, często trwale niepełnosprawnych, także ich rodziny i apeluje do wszystkich o okazanie im solidarności. Na koniec zachęcam kierowców, aby odtąd okazywali szacunek innym, poprzez ostrożną i odpowiedzialną jazdę”.

Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i stowarzyszenie MIVA Polska, które w 2006 r. zainicjowały obchody Dnia Pamięci w Polsce, zapraszają co roku w trzecią niedzielę listopada do modlitwy w parafiach i miejscach kultu za zmarłych i rannych w wypadkach oraz do okazywania bliskości, współczucia i życzliwego wsparcia wobec osób dotkniętych wypadkami na drogach. Obchody tego Dnia są także przestrogą i apelem do wszystkich użytkowników drogi o odpowiedzialne i mądre korzystanie z pojazdów, aby chronić życie ludzkie. Ten dzień został wpisany do kalendarza duszpasterskiego Konferencji Episkopatu Polski. W obchody Dnia Pamięci włącza się również wiele instytucji i organizacji działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drodze.

Owocem obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Polsce jest powstanie jednego z niewielu w Europie i w świecie pomnika upamiętniającego ofiary wypadków w Zabawie k. Tarnowa, przy Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny. Monument „Przejście” powstał w 2012 roku wraz z aleją pamięci z krzyżami i drzewami pamięci.

Stowarzyszenie MIVA Polska corocznie z okazji Światowego Dnia pamięci Ofiar Wypadków Drogowych podejmuje różnego rodzaju inicjatywy:

  • „Odblaski Życia”: Z okazji Światowego Dnia Pamięci MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców przypomina i apeluje o używanie elementów odblaskowych przez pieszych po zmroku, zwłaszcza poza terenem zabudowanym. MIVA Polska nazywa je „Odblaskami Życia” – „Świeć i żyj!”
  • „Misyjne wypominki”: przez cały listopad w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie z inicjatywy MIVA Polska trwają modlitwy wypominkowe z upamiętnieniem ofiar wypadków oraz codzienna Msza św. za wszystkich zmarłych;
  • „Ratujemy życie – misyjny ambulans” – MIVA Polska organizuje wsparcie na zakup ambulansu do misyjnych szpitali i Ośrodków Zdrowia w celu ratowania życia ludzkiego.

Wykorzystano materiały serwisu KAI

Co u nas?

Po raz kolejny przychodzi nam wrócić do tematu trwającego remontu wieży naszego kościoła. Choć wielu z nas nie do końca zadowala tempo prowadzonych działań, przyznać trzeba, że prace sukcesywnie się posuwają. Oczywistym jest, że najbardziej  widoczne są postępy w murowaniu kolejnych tak zwanych fach – chodzi o wypełnianie cegłami poszczególnych kwater drewnianej szachulcowej konstrukcji. Od strony południowej i zachodniej te czynności praktycznie zostały zakończone, obecnie trwają działania od północy (ściana widoczna od  strony plebanii), a wciąż otwartym zagadnieniem pozostają działania na ścianie wschodniej, do  której dostęp będzie utrudniony ze względu na pochylenie konstrukcji dachu.

W minionym tygodniu miała miejsce kolejna narada wszystkich osób odpowiedzialnych za prowadzenie działań remontowych. Organ nadzorujący prace zapewnia nas, że ich przebieg, jak również jakość wykonania są zgodne z projektem i zasadami sztuki budowlanej. Oględziny oraz kontrola dotyczyły nie tylko tego, co możemy dostrzec na zewnątrz, ale także tych miejsc, które dla postronnego obserwatora są niedostępne. Przychodzi zapewnić Drogich Parafian, że takich niewidocznych gołym okiem prac wykonano naprawdę niemało.

Według uzyskanych zapewnień, wciąż pozostaje aktualne dążenie do zakończenia prac w bieżącym roku kalendarzowym. Jak się dowiadujemy, w ciągu dwóch najbliższych tygodni mamy oczekiwać rozpoczęcia prac przy posadzce w korytarzu wejściowym wieży, a następnie zbudowania nowych schodów. W ciągu tego tygodnia jest także nadzieja na rozpoczęcie wywózki gruzu. Pozostaje mieć nadzieję, że wszystkie te zapewnienia zostaną spełnione.