Coniedzielnik nr 425

Od redaktora

Drodzy Parafianie!

Jakkolwiek bycie chrześcijaninem w swojej istocie oznacza przyjęcie optyki Nowego Testamentu, okazuje się, że wielu wiernych w praktyce swojego życia pozostaje w sferze starotestamentalnego Prawa. Bez wątpienia rozmaite mogą być tego przyczyny i uwarunkowania, a wcale nie ostatnim względem jest to, że zwyczajnie łatwiej jest obracać się wśród zwięźle sformułowanych i łatwych do zapamiętania zakazów i poleceń. „Nie zabijaj”, „nie cudzołóż”, „nie kradnij” – tak wyrażonych poleceń nie sposób nie zrozumieć, a i zapomnieć raczej trudno.

  W ten właśnie – bez wątpienia utrwalony w zbiorowej świadomości i mentalności – świat moralnych norm i przepisów wchodzi Chrystus ze swoimi wymaganiami rozpoczynającymi się od „a Ja wam powiadam”. I choć owo „powiadanie” kierowane jest do uszu chrześcijan od niemal dwóch tysięcy lat, wciąż tak naprawdę do świadomości wiernych nie może się przebić. Wciąż łatwiej jest zrobić rachunek sumienia pod kątem tego, co złego zrobiłem lub który przepis złamałem, niż popatrzeć na swoje życie pod kątem niewykorzystanych szans na spełnienie dobra.

  Jezusowe Kazanie na Górze to wciąż do nas powracające wezwanie do tego, by na siebie, swoje czyny i życiowe wybory spojrzeć inaczej. By po raz kolejny zapytać siebie, na ile moje widzenie świata zgadza się z optyką Ewangelii. A także: co dotąd zrobiłem, by Osiem Błogosławieństw rzeczywiście stało się moim osobistym życiowym programem.                              

 Wasi duszpasterze. 

Aktualności

56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu 19-25 II 2023

Niedziela – 19 II 2023 – Modlitwa wynagradzająca za grzechy pijaństwa popełniane w naszej Ojczyźnie.

Poniedziałek – 20 II 2023 – Modlitwa za osoby pomagające uzależnionym, aby wytrwały na drodze służby bliźniemu.

Wtorek – 21 II 2023 – Modlitwa za biskupów, kapłanów, osoby życia konsekrowanego, aby gorliwie troszczyli się o trzeźwość własną i powierzonych im wiernych.

Środa Popielcowa – 22 II 2023 – Modlitwa za zniewolonych nałogami, aby otworzyli się na Boże Miłosierdzie i kroczyli drogą trzeźwości.

Czwartek – 23 II 2023 – Modlitwa za wszystkich ochrzczonych, aby trwali mocno w wierze, praktykując cnoty, w tym cnotę trzeźwości.

Piątek – 24 II 2023 – Modlitwa za rodziny, aby były domowymi Kościołami, zatroskanymi o rozwój duchowy i trzeźwość wszystkich członków.

Sobota – 25 II 2023 – Modlitwa za naukowców i elity społeczne, aby swoją pracą i świadectwem życia przyczyniali się do propagowania trzeźwego stylu życia w naszym społeczeństwie.

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu jest szczególnym czasem na przełomie okresu zwykłego i Wielkiego Postu. Modlitwa o trzeźwość towarzyszy ostatnim dniom karnawału, w których chrześcijanie powinni dać światu świadectwo trzeźwej zabawy. Dlatego w tym czasie modlimy się o wzorce wychowawcze dla dzieci i młodzieży oraz o chrześcijańskiego ducha w czasie zabawy i rozrywki oraz pokuty w intencji tych, którzy promują nietrzeźwe obyczaje.

Druga część Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, przypada na pierwsze dni Wielkiego Postu. Są one naznaczone w liturgii wezwaniem do osobistego nawrócenia. W szczególny 40-dniowy okres metanoi wprowadza nas mocny akcent Środy Popielcowej. Posypywanie głów popiołem nie ma być odreagowaniem nietrzeźwej zabawy karnawałowej, lecz wejściem w czas pogłębionego słuchania Słowa Bożego i celebracji, przygotowujących nas do świadomego potwierdzenia Przymierza Chrztu świętego, które następuje w Noc Paschalną. Pedagogia roku liturgicznego polega na możliwości corocznego odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych – od starożytności dokonywało się to zawsze równolegle z przygotowaniem katechumenów do zwarcia przymierza chrzcielnego, włączającego ich do pełnego, sakramentalnego udziału w życiu Kościoła.

Dlatego te pierwsze dni Wielkiego Postu wprowadzają w tematykę analogiczną do liturgii bezpośrednio przygotowującej katechumenów chrztu (okres oczyszczenia i oświecenia). Ochrzczeni koncentrują się na właściwym usposobieniu do drogi pokuty i nawrócenia, zwieńczonej odnowieniem Przyrzeczeń Chrzcielnych.

W naturalny sposób kontynuujemy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, kierując uwagę na przemianę naszych postaw i obyczajów. Towarzyszy temu wezwanie do zadośćuczynienia nie tylko za tak często spotykane pijaństwo, ale i za skutki wywołane w życiu osobistym i rodzinnym oraz w skali społeczeństwa, za skutki w wymiarze nie tylko materialnym, gdyż najgorsze są skutki duchowe.

Ks. dr hab. Piotr Kulbacki

Co u nas?

Od dłuższego czasu dojrzewała w naszej wspólnocie świadomość pewnego problemu z funkcjonowaniem Żywego Różańca. Założeniem tej formy życia modlitewnego jest praktyka codziennego odmawiania całego Różańca, przy czym każdy z zaangażowanych odmawia jedną dziesiątkę, co przy udziale 20 osób (tworzących jedną Różę) daje codzienne rozważenie wszystkich tajemnic. Praktyka wyglądała zaś tak, że niemal wszystkie istniejące u nas Róże były niekompletne, a w niektórych liczba wakatów dochodziła do połowy stanu.

We wczorajszą sobotę odbyło się spotkanie zelatorek róż, na którym zdecydowano o reorganizacji. Zostały zniesione dwie najmniej liczne Róże, a ich członkinie zostały dokooptowane do pozostałych. Mamy zatem w naszej wspólnocie 5 kompletnych róż oraz jedną, czekającą na kolejnych chętnych.

Szczegółowe informacje organizacyjne zostaną przekazane członkiniom poszczególnych róż w najbliższym czasie. Do końca lutego zachowują ważność już przydzielone tajemnice, od pierwszej soboty marca będzie obowiązywał zreformowany układ.