Coniedzielnik nr 345

Od redaktora

Drodzy Parafianie!

Każdy, kto choć pobieżnie interesuje się tym, co dzieje się w otoczeniu i wewnątrz naszego kościoła, bez trudu stwierdzi, że działania nabrały wyraźnego rozmachu. Część z nich to prace specjalistyczne, wymagające odpowiednich kwalifikacji; te prowadzone są przez odpowiednie ekipy, a nam przypada rola obserwatorów. W minonym tygodniu rozpoczęliśmy jednak od dawna zapowiadane działania o znacznie mniejszym stopniu skomplikowania, udział w których dostępny jest właściwie każdemu. Z pewną przykrością przychodzi stwierdzić, że liczba panów, którzy ochotnie stawili się do pomocy nie przekroczyła liczby palców u obu dłoni.

W kolejnym tygodniu przyjdzie czas na dalsze działania. We wtorek i środę chcemy ostatecznie uwolnić przestrzeń poddasza od gruzu i śmieci. W kolejnych dniach w planie jest usunięcie z powierzchni drewnianych kurzu i pyłu, by nie marnować środka chemicznego na nasączanie go. Na sobotę zaplanowane jest wstrzykiwanie preparatu owadobójczego do szczelin i otworów w drewnie, a w kolejnym tygodniu nanoszenie tego środka pędzlami na powierzchnię drewnianych elementów więźby.

Ponieważ działania te bezwzględnie dla dobra naszego kościoła muszą zostać wykonane, od zaangażowania Drogich Parafian zależy, jaki będzie ich koszt. Im więcej wykonamy pracą własnych rąk, tym mniej będziemy musieli zapłacić osobom z zewnątrz. Dokładnie ta sama perspektywa odnosi się do usuwania betonu z posadzki, planowanego na czerwiec.                

Wasi duszpasterze. 

Lekcje religii dla dorosłych

Nowenna do Ducha Świętego.  

Nowenna, czyli dziewięciodniowe nabożeństwo błagalne do Ducha Świętego, wzorowane jest na modli­tewnym oczekiwaniu apostołów na zesłanie obiecanego Ducha Świętego (Dz 2,1-4). Po wniebowstąpieniu Pana, apostołowie “wrócili do Jerozolimy” i we Wieczer­niku przez dziewięć dni “trwali jednomyślnie na modli­twie” razem z Maryją, niewiastami i uczniami Pańskimi (Dz 1,12-14).

 Nazwa „nowenna” pochodzi od łacińskiego słowa novem – dziewięć. Oznacza ona więc dziewięć dni modlitwy. Przyjęło się, iż określenie „nowenna” dotyczy modlitwy przed świętem, w przeciwieństwie do „oktawy”, która oznacza przedłużenie uroczystości na osiem dni (w liturgii mamy oktawę Wielkanocy oraz oktawę Bożego Narodzenia).

 Nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego jest najstarszym zgromadzeniem modlitewnym. Jest to modlitwa zalecona przez samego Pana Jezusa w dniu wniebowstąpienia. Pisze św. Łukasz: „Jezus podczas wspólnego posiłku kazał apostołom nie odchodzić z Jerozolimy, ale oczekiwać obietnicy Ojca: ‚Słyszeliście o niej ode Mnie – mówił – Jan chrzcił wodą, ale wy wkrótce zostaniecie ochrzczeni Duchem Świętym’. Potem wyprowadził ich ku Betanii i podniósłszy ręce błogosławił ich. A kiedy ich błogosławił, rozstał się z nimi i został uniesiony do nieba. Oni zaś oddali Mu pokłon i z wielką radością wrócili do Jerozolimy, gdzie stale przebywali w świątyni, wielbiąc i błogosławiąc Boga” (Dz 1,4-5; Łk 24,50-53).

 Kościół przypomina, że Pięćdziesiątnica jest wypełnieniem i zakończeniem Świąt Paschalnych. Duch Święty – Nowe Życie w Chrystusie – był celem całej działalności Chrystusa. Zgodnie z obietnicą, po wywyższeniu Chrystusa na drzewie krzyża, gdy dostęp do Ojca został otwarty, a dziecięctwo Boże stało się rzeczywistością, posłany zostaje Duch Ojca i Syna, by prowadził dalej dzieło Jezusa.

Co u nas?

Przypominamy, że do czasu przeprowadzenia dezynfekcji krypty pod prezbiterium kościół będzie otwarty jedynie w czasie trwania nabożeństw. Trwają poszukiwania firmy, która podejmie się tego zadania w miarę szybko i za dostępną nam cenę.

Dziękujemy panom, którzy w minionym tygodniu wykonali niewdzięczną pracę porządkowania poddasza naszego kościoła. We wtorek i środę zapraszamy osoby chętne do współpracy przy dalszym ciągu tego działania. Tym razem oprócz prac  typowo męskich przewidujemy znalezienie zajęcia także dla naszych pań.

Z całą pewnością damska zręczność i cierpliwość będzie mogła znaleźć zatrudnienie przy wstrzykiwaniu preparatu owadobójczego w szczeliny drewnianych elementów więźby. To działanie przewidujemy na najbliższą sobotę. Chętne osoby zapraszamy w dwóch zmianach: od godziny 9 i od godziny 14. Zajęcie nie będzie męczące ani trudne, ale wymagać będzie dokładności i sumienności.

Chętnych do pracy prosimy o wzięcie pod uwagę, że przestrzeń poddasza daleka jest od sterylnej czystości, a droga nań prowadzi przez wejście po drabinie. Wskazane jest użycie ubrań raczej roboczych. Bardzo prosimy o zabranie ze sobą małej latarki, najlepiej zakładanej na czoło.