Od redaktora
Drodzy Parafianie!
Przez cały rok naszemu chrześcijańskiemu życiu towarzyszy widok znaku krzyża. W niedzielę dzisiejszą krzyże w naszych kościołach zostają zasłonięte. Rozpoczyna się czas przeżywania Męki Pańskiej. Męka to pojęcie, które stanowczo źle się nam kojarzy i przed czym skłonni jesteśmy wręcz uciekać. Nie chcemy męki i wolelibyśmy w ogóle o niej nie słyszeć. Nasz Zbawiciel też po ludzku odczuwał lęk przed męką, a – mając świadomoć jej okrutności – gdyby była taka możliwość, wolałby jej uniknąć. Nie uciekł przed nią, bo ona była po prostu potrzebna.
Znaczenie męki i cierpienia jest nieodgadnioną zagadką dla każdego, kto na życie patrzy wyłącznie z ludzkiego i doczesnego punktu widzenia. Spoglądając z tej perspektywy, nigdy nie dostrzeżemy sensu tego, co trudne i bolesne. Zupełnie nie może dziwić, że jednym z najbujniej kwitnących współcześnie interesów jest produkcja i sprzedaż środków przeciwbólowych. Po co cierpieć? Dlaczego ma mnie boleć? W imię czego mam doświadczać tego, co jest tak nieznośne?
Jezus wiedział, dla kogo cierpi i jakie Jego męka ma znaczenie. Bo sens Jego cierpienia ogarnie tylko ten, kto zrozumie słowo: ofiara. Wydarzenia Wielkiego Piątku zyskują prawdziwy sens tylko widziane w jedyny prawdziwy sposób: ta ofiara musiała się dokonać, by człowiek mógł zostać uwolniony od zła. A wielkość cierpienia przy składaniu tej ofiary musiała być tak ogromna, bo tak wielki ból zadaje człowiek Bogu, gdy grzeszy.
Wasi duszpasterze.
Lekcje religii dla dorosłych
Wielki Tydzień i Triduum Paschalne.
Przed nami w kalendarzu Kościoła dni wyjątkowe, bo wraz z nimi wejdziemy w obchód najważniejszej tajemnicy naszej wiary. Nadchodzi Wielki Tydzień.
Niedziela Palmowa rozpoczyna ten święty czas. Jest to ta jedyna niedziela w roku, w którą rozważamy tajemnicę Męki Pańskiej – stąd czerwony kolor szat liturgicznych. Centralnym punktem liturgii jest czytanie opisu Męki Pańskiej według redakcji synoptyków, zatem w tym roku według św. Marka. Dodatkowym elementem obchodów jest w tym dniu poświęcenie palm, które przypominają gałązki, którymi witano Jezusa, radując się z jego wjazdu do Jerozolimy.
Wielki Czwartek to dzień ustanowienia kapłaństwa i Eucharystii. Tradycyjnie w tym dniu biskup diecezjalny sprawuje przed południem Mszę Krzyżma z udziałem przedsawicieli duchowieństwa. W czasie tej liturgii poświęcane są oleje używane przez cały rok, a także odnawiane są przyrzeczenia wierności kapłańskiej.
Po południu w wyjątkowo uroczystej oprawie sprawowana jest Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, upamiętniająca ostatni ziemski posiłek Jezusa – to właśnie wtedy została ustanowiona Eucharystia. Elementem specjalnym tej liturgii jest obmycie stóp, na pamiątkę służebnego gestu samego Jezusa. Po zakończonej liturgii Najświętszy Sakrament umieszczany jest poza tabernakulum dla upamiętnienia uwięzienia Jezusa w oczekiwaniu na Mękę.
Wielki Piątek to dzień cierpienia i męki Zbawiciela, w którym Kościół powstrzymuje się od odprawiania Mszy Świętej. Wierni trwają na modlitewnym czuwaniu przy cierpiącym Jezusie oraz uczestniczą w rozważaniu Drogi Krzyżowej. W godzinach wieczornych odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, której istotnymi elementami jest czytanie opisu cierpień Zbawiciela według redakcji św. Jana oraz oddanie czci Krzyżowi. Po zakończeniu celebracji Najświętszy Sakrament umieszcza się w symbolicznym Bożym Grobie. Wielka Sobota to jedyny dzień w roku, w którym nie sprawuje się żadnej publicznej liturgii. Cały Kościół trwa w modlitewnej zadumie przy grobie Zbawiciela. Po zapadnięciu zmroku następuje najważniejsza i najuroczystsza celebracja w całej katolickiej liturgii: Wigilia Pachalna. Składa się ona z czterech części, które ukazują głębię i bogactwo dzieła dokonanego przez Zbawiciela – są to: liturgia światła, liturgia Słowa Bożego, liturgia chrzcielna oraz uroczyście sprawowana Eucharystia.
Co u nas?
Każdy zainteresowany bez większego trudu dostrzeże, że w otoczeniu naszego kościoła następują kolejne zmiany, ale szczegóły działań póki co wyraźnie zaobserwować można jedynie z bliska. Trwa podnoszenie drewnianej konstrukcji wieży. Jak dotąd udało się unieść ją o kilkanaście centymetrów. Ciąg dalszy nastąpi, choć prosimy pamiętać, że akurat w tej materii naprawdę niewiele można przyspieszyć.
W najbliższych dniach oczekujemy rozwinięcia kolejnego frontu działań budowlanych, tym razem przy fundamencie wieży. Przy tej okazji prosimy o pamiętaniu, iż teren prowadzonych działań jest niedostępny dla osób postronnych.
W bliskim czasie na chórze kościoła pojawią się uchylne schody prowadzące na strych budynku. Umożliwią nam one niezależny dostęp do przestrzeni nad nawą bez względu na przebieg prac prowadzonych przy wieży. Docelowe rozwiązanie dostępu na strych zostanie ustalone w ramach przyszłych działań projektowych. W grę wchodzi pozostawienie uchylnych schodów albo gładkie zasklepienie dotąd istniejącego otworu.
Dziękujemy ofiarodawcom za wszystkie dary składane na potrzeby prowadzonych prac. Absolutnie doceniamy ofiarność osób biorących udział w niedzielnych liturgiach i wyrażamy za nią najgłębszą wdzięczność. Informujemy że ofiary można przekazywać także bezpośrednio na konto bankowe Funduszu Remontowego.