Od redaktora
Drodzy Parafianie!
Wielki Post zasadniczo jest czasem zadumy, wyciszenia i rozmodlenia, zaś zewnętrznym znakiem takiej właśnie postawy jest dominujący w tym okresie fioletowy kolor szat liturgicznych. Jest jednak jeden dzień, w którym dotyczące sprawowania kultu przepisy dopuszczają znaczącą odmianę: pojawia się kolor różowy, w odbiorze zdecydowanie bardziej optymistyczny, można powiedzieć, że wręcz radosny. To znak nadchodzącej nadziei, której dopełnienie nastąpi wraz z obchodami Paschy.
W dziś odczytywanej ewangelii przed Jezusem staje Nikodem, dociekliwy i stawiający zasadnicze pytania. W jego miejscu możemy widzieć wpółczesnego człowieka, nie potrafiącego zrozumieć tak wielu spraw, a chwilami wręcz rozpaczliwie wołającego: „dlaczego?” Odpowiedzią ze strony Boga jest objawienie zbawczego planu. Budzi on nadzieję, mimo, że chwilowo może być trudno dostrzec jej blask za zasłoną ciemności. Nawet jeśli w danej chwili niepewność i beznadzieja zdają się dominować, to przyjęcie Bożego punktu widzenia zmienia perspektywę.
W tych dniach mija rok od chwili, gdy nasz świat zaczęliśmy postrzegać w nowy sposób. Nowego znaczenia nabrały terminy „izolacja” i „dystans”, zmieniliśmy wiele zachowań i zwyczajów. Mieliśmy nadzieję, że zmiany na lepsze pójdą szybciej i już wkrótce będzie łatwiej. Dziś wielu brakuje cierpliwości, a może tym bardziej nadziei. A źródłem prawdziwej nadziei może być tylko Bóg, wychodzący ku nam z darem zbawienia.
Wasi duszpasterze.
Aktualności
Orędzie Papieża Franciszka na Wielki Post 2021 (fragmenty)
Drodzy bracia i siostry!
Zapowiadając uczniom swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie, aby wypełnić wolę Ojca, Jezus ukazuje im głęboki sens swojej misji i wzywa ich do zjednoczenia się z nią dla zbawienia świata. Podążając wielkopostną drogą, która prowadzi nas do uroczystości wielkanocnych, pamiętajmy o Tym, który „uniżył samego siebie, czyniąc się posłusznym aż do śmierci i to śmierci krzyżowej” (Flp 2, 8). W tym czasie nawrócenia odnówmy naszą wiarę, zaczerpnijmy „żywej wody nadziei” i przyjmijmy z otwartym sercem miłość Boga, która przemienia nas w braci i siostry w Chrystusie. […] Post, modlitwa i jałmużna, są warunkami i znakami naszego nawrócenia. Droga ubóstwa i wyrzeczenia (post), spojrzenie i gesty miłości wobec zranionego człowieka (jałmużna) oraz synowski dialog z Ojcem (modlitwa) pozwalają nam wcielić w życie szczerą wiarę, żywą nadzieję i czynną miłość.
1. Wiara wzywa nas do przyjęcia Prawdy i do stania się jej świadkami.
W tym czasie Wielkiego Postu przyjęcie i przeżywanie Prawdy objawionej w Chrystusie oznacza przede wszystkim zgodę na dotknięcie słowem Bożym, które Kościół przekazuje nam z pokolenia na pokolenie. Prawda ta nie jest konstrukcją intelektualną, zarezerwowaną dla nielicznej grupy wybranych, ale jest przesłaniem, które otrzymujemy i możemy zrozumieć dzięki mądrości serca otwartego na wielkość Boga, który nas kocha, zanim sami staniemy się tego świadomi. Tą Prawdą jest sam Chrystus, który przyjmując całkowicie nasze człowieczeństwo uczynił siebie Drogą, prowadzącą do pełni życia. […] Wielki Post to czas wiary, to znaczy: przyjęcia Boga w naszym życiu i umożliwienia Mu „zamieszkiwania” z nami (por. J 14, 23). Post oznacza uwolnienie naszej egzystencji od wszystkiego, co ją przytłacza, także od przesytu informacji – prawdziwych czy fałszywych – i od dóbr konsumpcyjnych, aby otworzyć drzwi naszego serca dla Tego, który przychodzi do nas ogołocony ze wszystkiego, ale „pełen łaski i prawdy” (J 1, 14): Syna Bożego, Zbawiciela.
2. Nadzieja jako “żywa woda”, która pozwala nam kontynuować naszą podróż.
W obecnym kontekście niepokoju, w którym żyjemy i w którym wszystko wydaje się kruche i niepewne, mówienie o nadziei może wydawać się prowokacją. Czas Wielkiego Postu jest jednak po to, aby z nadzieją zwrócić nasze spojrzenie ku cierpliwości Boga, który nadal troszczy się o swoje stworzenie, podczas gdy my często traktowaliśmy je źle. Jest to nadzieja na pojednanie, do którego św. Paweł gorąco nas wzywa: „pojednajcie się z Bogiem”. […] Przeżywać Wielki Post z nadzieją oznacza mieć świadomość, że w Jezusie Chrystusie jesteśmy świadkami nowego czasu, w którym Bóg „czyni wszystko nowym” (por. Ap 21, 1-6). Oznacza, że mamy udział w nadziei Chrystusa, który oddaje swoje życie na krzyżu i którego Bóg wskrzesza trzeciego dnia, „zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od [nas] uzasadnienia tej nadziei, która w [nas] jest” (1 P 3, 15).
3. Miłość, przeżywana jako naśladowanie Chrystusa.
Miłość cieszy się, widząc kiedy inny wzrasta. Oto, dlaczego cierpi, gdy bliźni jest w udręce: samotny, chory, bezdomny, pogardzany, w potrzebie… Miłość jest porywem serca, który sprawia, że przekraczamy samych siebie i który stwarza więź wzajemnego dzielenia się i komunii. […] Przeżywanie Wielkiego Postu miłości oznacza opiekę nad tymi, którzy cierpią, są opuszczeni lub udręczeni z powodu pandemii Covid-19. W kontekście wielkiej niepewności jutra, ofiarujmy wraz z naszym gestem miłości słowo ufności, i sprawmy, by bliźni poczuł się kochany przez Boga jak dziecko. […]
Niech Maryja, Matka Zbawiciela, trwająca wiernie u stóp krzyża i w sercu Kościoła, wspiera nas swoją troskliwą obecnością, a błogosławieństwo Zmartwychwstałego niech towarzyszy nam w naszej wędrówce ku światłu Wielkiej Nocy.
Franciszek
Co u nas?
W tradycji chrześcijańskiej duchowości czas Wielkiego Postu naznaczony jest dwoma kluczowymi odcieniami: z jednej strony jest to czas rozważania Męki Pańskiej, a z drugiej strony to okres wyjątkowo stosowny dla praktyk pokutnych. Serdecznie zachęcamy do zaangażowania i gorliwości w obu powyższych kwestiach.
Mękę Pana Jezusa można rozważać (i duchowo korzystać z jej owoców) na wiele sposobów. Szczególnie zachęcamy, by włączać się we wspólnotowe jej przeżywanie poprzez udział w wielkopostnych nabożeństwach: Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach. To pierwsze odprawiane jest w każdy piątek Wielkiego Postu bezpośrednio po Mszy Świętej. Śpiewane rozważanie Pasji ubogacone głoszeniem Słowa Bożego nawiązującego do tej tematyki sprawujemy w wielkopostne niedziele o godzinie 1700.
Wielu z Drogich Parafian przystąpiło do spowiedzi w czasie niedawnych rekolekcji wielkopostnych. Tych, którzy jeszcze zwlekają z pełnym otwarciem swoich serc na owocne działanie łaski Bożej, zapraszamy do skorzystania z sakramentalnej posługi kapłanów. Okazja ku temu jest codziennie, pół godziny przed rozpoczęciem liturgii. Wyjątkowo w tym roku jak do tej pory nie zapraszaliśmy do pomocy w tej dziedzinie kapłanów spoza parafii, ale jeśli zostanie wyrażone takie zapotrzebowanie, możemy prosić o takie wsparcie w dniach bliskich Niedzieli Palmowej.