Od redaktora
Drodzy Parafianie!
Pewno każdy z nas docenia sytuację, gdy swoje rzeczy mamy ułożone na właściwym miejscu, a życiowe sprawy uporządkowane. Nawet najwięksi bałaganiarze i najbardziej roztargnieni wiedzą, że łatwiej się funkcjonuje, gdy wiadomo, gdzie czego szukać, Żadna gospodyni nie wstawia talerzy i garnków do kuchennych szafek „jak podpadnie”. Na podwórzach naszych obejść drewno opałowe chyba nigdy nie leży rozsypane po całym placu, ale zazwyczaj jest ułożone w równą pryzmę. Tak jest lepiej.
Pan Bóg stwarzając świat uczynił go według przemyślanego i konsekwentnego planu. Opis stworzenia to hymn o etapowej realizacji zamierzonego i zaplanowanego dzieła. Gdy zaś w tym świecie został umieszczony człowiek, także otrzymał od Boga wzorzec uporządkowania. Oczwiście nie dotyczy on porządków w kuchni ani na podwórku, ale chodzi o ład i harmonię w naszych sercach, a więc o ład moralny.
Wielki Post to czas czynienia porządków w naszych wnętrzach. Wielu z nas w minionych dniach znalazło czas, by wysłuchać nauk rekolekcyjnych i nieco dokładniej spojrzeć na swoje życie. Wielu podjęło trud porządkowania swoich spraw przy kratkach konfesjonału. Wykorzystajmy kolejne dni i tygodnie, jakie dzielą nas od świętowania Paschy, by w naszych duszach rzeczywiście można było mówić o ładzie i porządku. Tylko wtedy łaska zbawienia będzie dla nas faktycznie owocna.
Wasi duszpasterze.
Aktualności
Istotne treści APELU KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI O POSZANOWANIE NIEDZIELI JAKO DNIA WOLNEGO DO PRACY
Mija właśnie 1700 lat do dekretu cesarza Konstantyna I Wielkiego, który – dnia 7 marca 321 roku – zarządził, aby dies solis, dzień Słońca, stal się dniem wolnym od pracy. Zgodnie z tym prawem „sędziowie, mieszczanie i wszyscy uprawiający rzemiosło” mieli „odpoczywać w godnym wielkiej czci dniu Słońca”, który chrześcijanie […] świętowali jako pierwszy dzień tygodnia, dzień Zmartwychwstania Chrystusa. Uwolnienie tego dnia od obowiązku pracy przyczyniło się do tego, że wkrótce powszechnie świętowano to zbawcze wydarzenie, co w efekcie przyniosło zasadę świętowania niedzieli jako dnia Boga i człowieka.
Odnosząc się z szacunkiem do tej wiekowej tradycji stwierdzamy za papieżem św. Janem Pawłem II, że „także w obecnej sytuacji historycznej mamy obowiązek tak działać, aby wszyscy mogli zaznać wolności, odpoczynku i odprężenia, które są człowiekowi niezbędne ze względu na jego ludzką godność oraz związane z nią potrzeby […]. Ponawiamy treści zawarte w „Apelu Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli” z dnia 20 stycznia 2015 roku:
– apelujemy więc do władz, by uczyniły wszystko w celu ochrony niedzieli, tak by człowiek nie był traktowany jako narzędzie zysku […];
– apelujemy do pracodawców, aby uszanowali świętość dnia Pańskiego, nie angażując zawodowo pracowników jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne;
– apelujemy do pracowników, by w niedziele i święta nie podejmowali niekoniecznej pracy zarobkowej;
– apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o poszanowanie niedzieli i świąt z uwagi na społeczny i religijny pożytek należnego odpoczynku i świętowania;
– apelujemy do parlamentarzystów, aby strzegli stabilności obowiązującego prawa w zakresie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, by niedziela […] nie była kwestionowana w systemie prawnym.
Wspominając fakt ustanowienia […] świątecznego charakteru niedzieli, zachęcamy wszystkich do poszanowania tej tradycji, do jej docenienia, strzeżenia i pielęgnowania oraz przekazywania jej młodemu pokoleniu. Naszym obowiązkiem jest obrona świątecznego charakteru niedzieli, dlatego nie możemy się godzić na dyktat różnych organizacji, korporacji zajmujących się handlem i dystrybucją towarów, które kierując się wyłącznie zyskiem, nie biorą pod uwagę kosztów społecznych, jakie wynikają z niszczenia tkanki społecznej […] .
Zapraszamy wszystkich do budowania kultury niedzieli wolnej od przymusu pracy. Niech będzie ona dniem odpoczynku i wzmocnienia sił, odrodzenia osłabionych więzi rodzinnych i społecznych. […] Nie zapominajmy też o obowiązującym nas Bożym przykazaniu: Pamiętaj, abyś dzień święty święcił, (por. Wj 20,8–11), które w życiu chrześcijan XXI wieku oznacza to samo, co w życiu pierwszych wspólnot chrześcijańskich, czyli gromadzenie się w pierwszy dzień tygodnia – w niedzielę – na świętej Wieczerzy.
Warszawa, dnia 5 marca 2021 roku
✠ Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
✠ Wiktor Skworc, Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP
Co u nas?
Chrześcijańskie przeżywanie przez nas zarówno Adwentu, jak i Wielkiego Postu, bardzo mocno naznaczone jest dążeniem do szczególnie intensywnego czynienia dobra. W okresach tych chętnie i gorliwie korzystamy z okazji do pełnienia uczynków miłości. Oczywiście można to czynić na wiele różnych sposobów; wielu podejmuje w tych czasach specjalne i bardzo owocne inicjatywy w dziedzinie wyjścia naprzeciw potrzebom potrzebujących. Jest także możliwość, by włączyć się w te dzieła i akcje, które na szczeblu ogólnopolskim czy diecezjalnym są organizowane na przykład przez Caritas.
Od najbliższej środy będzie możliwość nabywania świec świątecznych, ozdobnych baranków (do wykorzystania na przykład przy przygotowywaniu wielkosobotnich „święconek”) oraz kartek świątecznych. Wolontariuszki naszego parafialnego Caritasu będą do dyspozycji Drogich Parafian po zakończeniu liturgii przy wyjściu z kościoła. Oczywiście jak zawsze przy takich okazjach cały dochód z podejmowanych działań przeznaczony jest na zorganizowanie świątecznej pomocy na rzecz najbardziej potrzebujących.