Od redaktora
Drodzy Parafianie!
Liturgia Słowa kolejnych niedziel prowadzi nas przez początkowe etapy publicznej aktywności Jezusa. Znamienne jest zauważenie, czego Zbawiciel dokonuje najpierw, jakie są priorytety jego ziemskiego działania. W poprzednie niedziele usłyszeliśmy proklamację Ewangelii, byliśmy przy powołaniu do współpracy apostołów, a dziś widzimy, jak Jezusa uzdrawia.
Uwalnianie od ludzkich słabości to pierwsze pole objawiania się Bożej mocy. Zauważmy, że możliwość boskiego działania otwiera się tam, gdzie kończy się ludzka inwencja, przedsiębiorczość i wiedza. Bóg może zrobić dla nas wiele, ale chce, by najpierw to człowiek zwrócił się do Niego. Nie chce nas uzdrawiać „na siłę” ani bez naszej świadomości. Zrobienie kluczowego kroku należy do człowieka, który ma stanąć wobec Bożej łaski, poddać się jej, otworzyć się na jej działanie.
Postęp cywllizacji sprawił, że w wielu dziedzinach potrafimy sobie nie najgorzej poradzić. Nawozy zapewniają rolnikom całkiem niezłe plony, piorunochrony bronią przed porażeniem, instalacje przeciwpożarowe zabezpieczają przed czerownym kurem. Współczesny człowiek, tak mocno przekształcający świat, tak łatwo się przemieszczający i tak efektywnie potrafiący się komunikować, wciąż pozostaje bezradny wobec tych słabości, które tkwią w nim samym. Wcześniej czy później stwierdza, że poszukiwanie istotnego sensu życia to zadanie ponad jego siły. Nie miejmy wątpliwości: to zadanie będzie niewykonalne bez otwarcia się na Boga.
Wasi duszpasterze.
Lekcje religii dla dorosłych
Miłosierdzie i grzech.
Kolejny artykuł Katechizmu Kościoła porusza zagadnienie tej rzeczywistości, która oddala człowieka od pełnej jedności z Bogiem. Mowa jest o grzechu. Znamienne jednak, że zanim zostanie systematycznie przedstawione nauczanie Kościoła na ten ważny temat, w pierwszym punkcie artykułu została przedstawiona kluczowa perspektywa jego postrzegania przez chrześcijan: chodzi o ujęcie pod kątem działania miłosierdzia.
Autorzy dokumentu, odwołując się do sposobu widzenia charakterystycznego dla Ewangelii św. Łukasza (szczególnie w 15 rozdziale tej księgi, gdzie znajdujemy przypowieść o synu marnotrawnym), akcentują, że przekazane i objawione nam Słowo jest w swojej istocie objawieniem miłosierdzia Bożego dla grzeszników. Orędzie takie wyraźnie brzmi w objawieniu danym św. Józefowi przed narodzinami Dziecięcia Jezus: „On zbawi swój lud od jego grzechów”. To samo przesłanie rozbrzmiewa i jest nam przypominane w czasie każdej Mszy Świetej, gdy padają słowa samego Jezusa o Krwi Przymierza, „która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów”.
Droga do spotkania z przebaczającym czlowiekowi grzechy miłosierdziem wiedzie przez wyznanie naszych win. Jest to prosta konsekwencja idei przekazanej przez św. Jana w pierwszym z jego listów: „Jeśli mówimy, że nie mamy grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy. Jeżeli wyznajemy nasze grzechy, Bóg jako wierny i sprawiedliwy odpuści je nam i oczyści nas z wszelkiej nieprawości” (1J 1,8‑9). Z kolei święty Paweł stwierdził, że „gdzie wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska” (Rz 5,20). Ta łaska jest w stanie dokonać dzieł przekraczających nasze ludzkie możliwości. By jednak mogła ona owocować, musi zaistnieć ludzkie działanie: musi zostać ujawniony grzech.
Zagadnienie można podsumować słowami Jana Pawła II z encykliki Dominum et Vivificantem: „nawrócenie domaga się przekonania o grzechu, zawiera w sobie wewnętrzny sąd sumienia, a sąd ten, będąc sprawdzianem działania Ducha Prawdy wewnątrz człowieka, równocześnie staje się nowym początkiem obdarowania człowieka łaską i miłością: Weźmijcie Ducha Świętego!. Tak więc odnajdujemy w owym ‘przekonaniu o grzechu’ dwoiste obdarowanie: obdarowanie prawdą sumienia i obdarowanie pewnością Odkupienia”.
na podstawie Katechizmu Kościoła Katolickiego
Co u nas?
Doświadczana przez nas wszystkich sytuacja zdrowotna skutkuje w wieloraki sposób w niemal wszystkich dziedzinach naszego życia. Jej konsewencje nie ominęły także branży budowlanej, co wpłynęło na wstrzymanie naszych działań remontowych. Mamy nadzieję, że istotne trudności powoli mają się ku końcowi, czego widomym znakiem jest wznowienie prac przy naszym kościele. Bieżące informacje o ich postępie można śledzić na parafialnej witrynie internetowej.
W dzisiejszą niedzielę po Mszach Świętych jest przekazywana informacja na temat dalszych działań budowlanych i konserwatorskich, które czekają naszą parafię. Część z nich będzie domeną specjalistów, ale okazuje się, że wiele prac można będzie zrealizować siłami parafian i dzięki ich zaangażowaniu. Pozwoli to na zaoszczędzenie niemałych kwot pieniędzy. Wygląda na to, że możliwość wykazania swojej aktywności i włączenia się w konkretne prace znajdzie się dla każdego. Rozpoczęcie pierwszych prac przewidywane jest krótko po Wielkanocy. Z wyprzedzeniem będziemy informować o podejmowanych krokach, by wszyscy chętni mogli się w nie czynnie włączyć.