Coniedzielnik nr 327

Od redaktora

Drodzy Parafianie!

Przeżywanie przełomu starego i Nowego Roku nieodmiennie wiąże się z dokonywaniem podsumowań i kreśleniem planów na przyszłość. W ostatnim dniu roku wspólnie dziękowaliśmy Panu Bogu za otrzymane łaski. Choć okoliczności, którym przychodzi nam wspólnie stawić czoła, nie nastręczają nadmiernym optymizmem, jako chrześcijanie mamy dziękować Opatrzności za wszystkie Jej zrządzenia: zarówno te, które rozumiemy, jak i te, których istotny sens pozostaje dla nas niejasny i zakryty.

Okoliczności minionych miesięcy skutkowały wieloma zmianami w naszym życiu, w tym także znaczącym zaburzeniem normalnych form  praktykowania wiary. Wciąż obowiązuje nas konieczność ograniczania ilości osób, które gromadzą się w jednym miejscu, także w świątyni. Z punktu widzenia duszpasterstwa nie jest to sytuacja normalna, choć pozostaje cieszyć się z tego, że mamy choćby namiastkę jakiegoś życia parafialnego – są kraje, w których od miesięcy kościoły pozostają puste, a duszpasterzom pozostaje wyłącznie wirtualny kontakt z wiernymi.

Nie na wszystko mamy wpływ, pozostaje zatem mieć nadzieję, że możliwie szybko sytuacja zdrowotna zacznie zmierzać ku normalności. Jest to tym bardziej ważne, że w obecnych realiach znacząca część wiernych odeszła od korzystania z sakramentu pokuty. Nie sposób obecnie zachęcać do tłumnych celebracji, ale warto pamiętać, że sprawowanie sakramentów odbywa się – na miarę możliwości – w zwyczajnym trybie.        

Wasi duszpasterze

Aktualności

Jak już wcześniej informowaliśmy, w tym roku ze znanych wszystkim powodów, tradycyjna wizyta duszpasterska nie będzie możliwa. Jako Wasi duszpasterze, nie mogąc nawiedzić w zwyczajnej formie Waszych domów, zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencjach rodzin do kościoła parafialnego. Mieszkańców poszczególnych części parafii zapraszamy według planu:

czwartek, 7 stycznia –  w int. mieszkańców: ul. Chomętowska, Słoneczna, Polna

piątek, 8 stycznia –  w int. mieszkańców: u. Kościuszki, Ogrodowa, Plac Wolności, Kościelna, Konopnickiej, Sienkiewicza, Tylna

sobota, 9 stycznia –  w int. mieszkańców: ul. Jeziorna, Szkolna, Szpitalna, Krótka. Plac Zgody

poniedziałek, 11 stycznia –  w int. mieszkańców: ul. Kolejowa

wtorek, 12 stycznia – w int. mieszkańców: ul. Kaliska

piątek, 15 stycznia – w int. mieszkańców: ul. Choszczeńska, Kwiatowa, Wczasowa, Sienkiewicza

sobota, 16 stycznia – w int. mieszkańców: ul. Poprzeczna, Pomorska, Leśna, Łąkowa, Pszczewko, Przysiekiercze, Kawczyn

poniedziałek, 18 stycznia – w int. mieszkańców: ul. Leśników, Kniewo, Borki, Zacisze, Zdanów, Janków

czwartek, 21 stycznia – w int. mieszkańców: ul. Energetyków, Piaskowa, Zdrojowa, Potokowa, Saperów

piątek, 22 stycznia  – w int. mieszkańców: Rościn, Sieniawa, Wiśniewo, Borowiec, Dolina, Dobrojewo, Ostrożyce, Maciejów, Kępa, Sambórz

          Przy okazji refleksja bardziej ogólna: idąc za stanowczym wskazaniem naszego Księdza Arcybiskupa chciejmy skończyć z mówieniem o „wizytach kolędowych”. Rolą kapłana nie jest – w jakiejkolwiek formie miałoby się ono odbywać – „kolędowanie”, ale nawiedzanie domów wiernych z modlitwą i błogosławieństwem. Jeśli odczuwacie potrzebę takiego spotkania i rozmowy, nie ma przeciwwskazań, by o wizytę poprosić nie tylko przy okazji świąt, ale – oczywiście po uzgodnieniu dogodnego terminu – chętnie wyjdziemy naprzeciw Waszym potrzebom w ciągu całego roku. 

Co u nas?

Za nami celebracja głównych obrzędów liturgicznych czasu Bożego Narodzenia, zaś przed nami uroczystość Objawienia Pańskiego. Choć w potocznie funkcjonuącym oglądzie tego dnia dominują postacie trzech dostojnych przybyszów ze Wschodu, istotą tej uroczystości jest – jak wskazuje jej oficjalna nazwa – celebracja objawienia się nowo narodzonego Zbawiciela całemu światu.

Tradycją związaną z uroczystością Objawienia Pańskiego jest poświęcenie w tym dniu kredy, kadzidła i wody, którymi chrześcijanie znaczą domy, w których przyjmują wchodzącego w ich życie Zbawiciela. Utrwalonym już u nas zwyczajem przewidujemy przygotowanie na najbliższą środę gotowych zestawów, zawierających kredę, kawałek węgielka i szczyptę kadzidła. Proponujemy, by głowa domu w obecności wszystkich mieszkańców dokonała poświęcenia i okadzenia domu. Potraktujmy ten obrzęd jako formę domowej liturgii, która może być poprzedzona odczytaniem fragmentu Ewangelii o narodzeniu Jezusa, a której istotnym elementem będzie wspólna modlitwa w intencji całej rodziny.