Coniedzielnik nr 510

Od redaktora

Drodzy Parafianie!

Każdy w miarę normalnie funkcjonujący człowiek przyzna, że w różnych dziedzinach życia konieczny jest choćby elementarny ład i uporządkowanie. Bywa jednak, że nadmiar przepisów i regulacji potrafi przytłoczyć. Mnogość starotestamentalnych przykazań i rozmaitość ich interpretacji była podłożem tego, że Jezusowi postawione zostaje pytanie: które właściwie z przykazań należy postawić na pierwszym miejscu?

Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że dzisiejsi wierzący częściej niż o życie według przykazań skłonni są raczej pytać o możliwość ominięcia ich. Im wyraźniej w treści Objawienia wybrzmiewają nakazy i zakazy, tym chętniej współczesny człowiek rozgląda się za możliwością dyspensowania od nich lub ich ominięcia. Stanowcze imperatywy padają na niezbyt podatny grunt powszechnie dominującej mentalności swobody, braku ograniczeń, przekonania że „przecież mnie też się coś od życia należy”.

Jezusowe wymagania ani nie są rewolucyjną nowością, ani nie są trudne. Werset „Szema Izrael” („Słuchaj Izraelu…..”) od wieków przypomina członkom Ludu Wybranego, że to Bóg ma być fundamentem ich życia. Sposobem zaś na uregulowanie spraw ludzkiej codzienności jest życie miłością. Nie ma innej recepty na duchowy i moralny ład, na oparcie naszej egzystencji na solidnym fundamencie. Istotne jest przy tym, by program ten potraktować poważnie i na serio. Miłować Boga i miłować swego bliźniego nie można byle jak. Jedyną słuszną postawą jest miłować całym sercem, całą mocą i z całej duszy. Jedynie wtedy jest szansa na prawdziwe uporządkowanie swojego wnętrza i wprowadzenie do swojego życia rzeczywistego ładu.  

Wasi duszpasterze. 

Aktualności

Papieska Bulla Nominacyjna Arcybiskupa Wiesława Śmigla

(tłumaczenie)

Franciszek, Biskup, Sługa Sług Bożych śle pozdrowienie i Błogosławieństwo Czcigodnemu Bratu Wiesławowi Śmiglowi, dotychczas Biskupowi Toruńskiemu, wybranemu na Arcybiskupa Metropolitę Biskupstwa Szczecińsko-Kamieńskiego.

W imieniu Jezusa wszystkim narodom zostało ofiarowane wieczne zbawienie, jak zaświadcza święty Piotr Apostoł – „Nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem innego imienia, w którym moglibyśmy zostać zbawieni” (Dz 4,12). Dlatego też My, którzy sami przejęliśmy urząd przez sukcesję, ustanawiając we wspólnotach kościelnych pełnych oddania Biskupów, dokładamy starań, by ta wieść była głoszona przez pełnych zaangażowania Pasterzy.

Skoro zatem Kościół Szczecińsko-Kamieński po rezygnacji swego zwierzchnika Andrzeja Dzięgi, znalazł się bez Arcybiskupa, zwróciłeś naszą uwagę ty, Czcigodny Bracie, który wydajesz się odpowiedni do kierowania wspomnianą wspólnotą, odznaczając się biskupią gorliwością i doświadczeniem w zarządzaniu. Dlatego też po rozważeniu rady Dykasterii do spraw Biskupów, Naszą Apostolską władzą ustanawiamy cię Arcybiskupem Metropolitą Szczecińsko-Kamieńskim, przyznając prawa oraz obowiązki związane z tym urzędem zgodnie z prawem kanonicznym i rozwiązując twoją więź z poprzednim Biskupstwem. Obyś na mocy tego Naszego postanowienia nauczał duchowieństwo i wiernych powierzonych twojej trosce, a ich wszystkich zachęcamy, by pod twoim przewodnictwem coraz sumienniej zachowywali przykazania Boże w codziennym życiu, ukazując w świecie żywą obecność Chrystusa.

A wreszcie zachęcamy ciebie, Czcigodny Bracie, byś starał się służyć Panu w radości i błagamy Boga, za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Dziewicy, Matki Bożej i Królowej Apostołów, by spoglądał zawsze pełnymi dobroci oczyma na Pasterza Szczecińsko-Kamieńskiego i powierzoną mu owczarnię. 

Wydano w Rzymie na Lateranie, dnia 13 września roku Pańskiego 2024, w dwunastym roku Naszego Pontyfikatu.            

Franciszek   

Co u nas?

Zgodnie z wielowiekową tradycją miesiąc listopad to szczególny czas naszej modlitwy za zmarłych. Jej wyjątkowe natężenie ma miejsce w uroczystość Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny, ale zachęcamy, by naszą modlitewną więź z tymi, którzy już odeszli do wieczności czynić żywą przez cały właśnie rozpoczęty miesiąc.

Specjalną formą wspólnotowej modlitwy za zmarłych są wypominki. W naszym kościele parafialnym imiona polecanych zmarłych będą odczytywane we wszystkie dni powszednie listopada, a nabożeństwo rozpocznie się każdorazowo 15 minut przed Mszą Świętą. W ostatnich latach dość dobrze przyjęła się praktyka powierzania imion bliskich z naszych rodzin na konkretny dzień listopada. Jeszcze tylko dziś są dostępne karty wypominkowe dedykowane dla tej formy zgłaszania imion zmarłych. Przypominamy, że pewność odczytania imion polecanych zmarłych dokładnie w ustalonym dniu daje jedynie wypełnienie oryginalnych kart.

Przypominamy także, że w czasie oktawy uroczystości Wszystkich Świętych (a więc od dnia samego święta aż do 8 listopada) prawo Kościoła daje możliwość zyskania odpustu zupełnego, który możemy ofiarować za dusze w czyśćcu cierpiące. Stałe warunki zyskania odpustu są niezmienne: bycie w stanie łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu oraz modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Warunkiem istotnym tego akurat przywileju odpustowego jest pobożne nawiedzenie cmentarza i modlitwa za zmarłych. Gorąco zachęcamy do korzystania z tej możliwości zyskiwania duchowych dóbr.