Badania architektoniczne 2024

W kwietniu i czerwcu 2024 roku w naszym kościele były prowadzone przez dr Macieja Prarata badania architektoniczne budowli. Ich przeprowadzenie było konieczne dla zbadania historii powstawania kościoła oraz wskazania kierunków działań przy jego dalszym remoncie.

Zachodnia fasada nawy (widok od strony salki katechetycznej). Od lewej: średniowieczny mur ceglany o charakterystycznym wątku, nieregularne wmurowania (prawdopodobnie uzupełnienia szkód powstałych wskutek jakiegoś dramatycznego wydarzenia) i obrys pierwotnie istniejącego okna, zamurowanego na etapie budowania wieży.

Po lewej zarys półkolistego portalu drzwiowego w zachodniej fasadzie nawy kościoła. Wstępne oględziny sugerowały portal kamienny, okazało się, że wymurowano go z cegieł i otynkowano. Gdy wznoszono szachulcową wieżę, portal został zasłonięty, a jego zwieńczenie z obu stron zamurowane ściankami grubości jednej warstwy cegły.

Styk nawy i południowego ramienia transeptu. Po prawej mur średniowieczny, charakterystyczna cegła i wapienna zaprawa. Po lewej późniejsza o kilka wieków cegła, która posłużyła do wymurowania ścian transeptu.

Odsłanianie XIX-wiecznych nadmurowań pod posadowienie balkonów. Poniżej i głębiej cegła z II fazy budowy, przemurowania z nowożytnej cegły dziurawki, dodane dla wyrównania poziomu.

Od lewej: XIX-wieczna dziurawka, średniowieczna płytka podłogowa ze śladami pożaru, płytka tego samego typu względnie dobrze zachowana.