Coniedzielnik nr 487

Od redaktora

Drodzy Parafianie!

Kalendarz liturgiczny przewiduje po celebracji Zesłania Ducha cały ciąg uroczystości kierujących naszą refleksję ku poszczególnym tajemnicom życia Osób Bożych, a zarazem na nasz udział w różnych aspektach dzieła zbawienia. Stąd w minionym tygodniu obchód ku czci Jezusa Najwyższego Kapłana, w dzisiejszą niedzielę uroczystość Trójcy Świętej, a w najbliższy czwartek uczczenie obecności Zbawiciela pod postacią chleba, czyli Boże Ciało.

Działanie Bożej łaski względem człowieka odbywa się na wielu płaszczyznach, natomiast w swojej istocie jest niemożliwe do adekwatnego wyrażenia. Możemy natomiast mówić o konkretnych jego owocach, które powinny się wyraźnie i czytelnie realizować w życiu ludzi wierzących. Obecności Jezusa w Eucharystii nie da się rozumowo wytłumaczyć, natomiast postępowanie chrześcijanina wolne od grzechu ciężkiego (i w konsekwencji otwarte na wręcz codzienne przyjmowanie Ciała Pańskiego) to sposób życia jak najbardziej realny i jak najbardziej możliwy do praktykowania. 

Znakiem dzisiejszych czasów jest coraz liczniejsze grono wiernych (czasem nawet mocno zaangażowanych w różnych sferach działań Kościoła), którzy pozostają poza marginesem życia sakramentalnego. Życiowe drogi potrafią być kręte, a osądzanie konkretnych przypadków zostawiamy właściwym instancjom, zdolnym do oglądu w prawdziwej, wiecznej perspektywie. Zauważmy natomiast, że jest coraz większa potrzeba dawania świadectwa wiary, także w wymiarze zewnętrznym. Boże Ciało jest wspaniałą okazją do takiego właśnie widzialnego zaangażowania. Pozostaje mieć nadzieję, że w tym tygodniu naprawdę wielu z tej okazji – ku większej chwale Boga – zechce skorzystać.                        

Wasi duszpasterze. 

Aktualności

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN”  Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych diecezji w Polsce obecni na konferencji pod kierownictwem Księdza Biskupa Wojciecha Osiala, Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP, wyrażają stanowczy sprzeciw wobec działań Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących szkolnych lekcji religii. Działania te układają się w pakiet zmian, które są jawną dyskryminacją dzieci i młodzieży uczestniczących w szkolnych lekcjach religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii.

Dyrektorzy podkreślają, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem, na drodze wzajemnego dialogu i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi. Konieczne jest zawsze wypracowanie porozumienia strony rządowej z władzami Kościoła i związków wyznaniowych. Wynika to z zapisów w Ustawie o systemie oświaty, Konstytucji RP oraz Konkordatu. Jedynie na drodze dialogu i współpracy można właściwie troszczyć się o rozwój młodych pokoleń Polek i Polaków.

Formą nierówności i niesprawiedliwego traktowania uczniów i nauczycieli religii jest wprowadzana przez Ministerstwo możliwość zwiększania grup poprzez łączenie uczniów z różnych klas i poziomów edukacyjnych: do 25 osób w klasach I-III i do 30 osób w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych. Nauczanie religii w grupach większych niż w przypadku innych lekcji ma charakter dyskryminacji i nie jest podyktowane dobrem ucznia. Ministerstwo planuje łączenie klas w grupy także bez uwzględniania wieku dzieci. Sytuacja, w której uczniowie z klas IV szkoły podstawowej znajdą się na jednej lekcji z uczniami klas VIII jest sprzeczna z wszelkimi zasadami. Narusza to prawa ucznia, godność dziecka oraz krzywdzi je w procesie edukacji.

Ministerstwo, pomimo licznych głosów sprzeciwu, bez żadnego porozumienia z Kościołem, podjęło decyzję, że ocena z religii od 1 września 2024 r. nie będzie wliczana do średniej ocen. W sposób rażący godzi to w podstawowe zasady dydaktyczne. Dziecko nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego jego wysiłek na lekcjach religii nie jest doceniony w ten sam sposób, jak przy innych przedmiotach.

Zapowiadane przez Ministerstwo umieszczanie lekcji religii jedynie na początku i na końcu zajęć jest formą dyskryminacji, segregacji i nietolerancji wobec osób wierzących. Jest to krzywdzące wobec uczniów i ich rodziców. Godzi również w podstawowe prawa nauczycieli religii.

Dyrektorzy wyrażają sprzeciw wobec planów zmniejszenia liczby lekcji religii do jednej tygodniowo.

Nauczyciele religii aktywnie uczestniczą w realizacji szkolnych programów profilaktyczno-wychowawczych na wszystkich płaszczyznach w społeczności szkolnej. Uczą miłości bliźniego, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, dialogu, tolerancji, szacunku, kształtują postawy społeczne. Kształtują postawy proekologiczne, społeczne, dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego. Troska nauczycieli religii o rozwój emocjonalny, społeczny i duchowy przekłada się na kondycję psychofizyczną uczniów.

Organizacja lekcji religii w przestrzeni szkolnej jest wypełnieniem konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania i nauczania religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami (art. 53, ust. 3 Konstytucji). Jest też dla rodziców ułatwieniem, gdyż często zapracowani, z wielką trudnością doprowadzaliby dzieci na zajęcia przy parafii.

Wprowadzanie zmian w organizacji lekcji religii w szkole odbywa się do tej pory bez wymaganego przez prawo porozumienia Ministerstwa ze stroną kościelną. Państwo demokratyczne powinno respektować prawa wszystkich obywateli – zarówno wierzących, jak i niewierzących.

Osoby odpowiedzialne za katechizację i szkolne nauczanie religii w Polsce proszą Rodziców i wszystkich ludzi dobrej woli o aktywne włączenie się w obronę obecności lekcji religii w polskiej szkole. Wysyłajmy do Ministerstwa nasz sprzeciw w tej sprawie na adres: kancelaria@men.gov.pl.

Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych wszystkich diecezji w Polsce

Stegna, 23 maja 2024 r.

.

Co u nas?

W tym tygodniu przeżywać będziemy uroczystość Bożego Ciała, której jednym z wymiarów  jest okazja do bardzo rzeczowego zaangażowania się w zewnętrzne przygotowania. Najbardziej widocznym ich miejscem są cztery ołtarze, od lat u nas stające w tradycyjnych miejscach. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy stale angażują się w ich przygotowanie. Ponieważ dochodzą do nas głosy, że nie wszyscy potencjalni współtwórcy wiedzą, do kogo kierować oferty współpracy, informujemy, że przyjęliśmy zasady:

I ul. Pomorska – członkinie i członkowie Żywego Różańca, koord. p. Weronika Ratowicz;
II ul. Szpitalna – pracownicy lasów i Parku Narodowego, koord. p. Mirosława Lewandowska;
III ul. Szkolna – pracownicy oświaty zarówno pracujący w Drawnie, jak i w innych placówkach, koordynują mieszkańcy budynku ul. Szkolna 3;
IV ul. Kościelna – młodzież (ze szczególnym udziałem dzieci pierwszokomunijnych i kandydatów do bierzmowania).

Drugim polem potencjalnego zaangażowania będzie niesienie chorągwi w czasie procesji. Mamy nadzieję, że chętnych a wytrwałych panów nie zabraknie.

Dziewczynki chętne do sypania kwiatów w czasie procesji zaproszone są na próbę w środę o godzinie 1500 – prosimy, by każda z nich przyniosła na próbę koszyk kwiatków. Bardzo mile będzie widziana także pomoc innych osób przy zgromadzeniu odpowiedniej ilości kwietnych płatków, tak by wystarczyły na całą trasę niekrótkiej przecież procesji.